Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ma "prinsei" si eu acu'!sunt cam obosit......munca,bate-o vina!
Skip ads

  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
domnule ririnel am nevoie sa vorbesc cu dumnea`ta e foarte urgent..... nici un sfat nu a mers.... e groasa rau cu masina!

te rog intra pe yahoo da-mi nr de telefon sa puteam vb


multumesc mult!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@ianakyssss, verifica/regleaza:

-unghi de fuga (geometria)

-echilibreaza rotile

-cantareste janta cu tot cu cauciuc - daca exista diferente de greutate de acolo ti se trage. Pentru a afla ce componenta e mai grea/usoara trebuie dat cauciucul jos. Avem un coleg de forum care a cumparat cauciucuri noi (fara sa schimbe jantele) si dupa ce le-a montat masina tragea dreapta. A dat jos cauciucurile si a descoperit ca unul era mai greu decat celalalt. Daca mai ai bonul/factura, mai poti face ceva.

-fa testul cu masina pe mijlocul drumului unde asfaltul e in inclinatie si pe stanga si pe dreapta, sau... daca trage doar dreapta, incearca sa mergi pe partea stanga a drumului sa vezi daca mai trage intr-o directie sau merge drept (caz in care vezi punctele anterioare)
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
domnul meu...

astazi am petrecut o zi foarte grea! de la 11 la 6 am stat in picioare si pe drumuri cu masina asta Crying or Very sad
"masina trage dreapta!"

sediul goodyear
1. prima miscare reglare presiune la anvelope cu digital
2. schimbat roata fata dreapta cu spate dreapta, pe diagonala ... toate au fost desfacute si mixate toateee
3. roata dreapta fata cu roata stanga fata.... normal erau in sens invers de rulare... am testat acuma tragea usor stranga! incredibill
4. am pus-o la geometrie.... nu mi-a putut face geometrie dupa constatare ca nu are nimic si nu poate regla nimic din momentul ca sunt bine!
pana acum 1 mil degeaba pe teste si nimic facut concret

5. ma duc la janta.ro de unde le-am luat ( nu ma mai intereseaza daca le fac reclama proasta)
6. baetii zic ca nu e de la anvelope...... si ca anvelopele lor sunt ok din moment ce nu trebideaza volanul....
7. schimbam anvelopa de pe stanga si pusa pe janta din dreapta si invers! 3 echilibrari la jantele din fata!
8. rezultat nimic nimicccc...... tot trage dreapta

explicati si nervi : aia de unde le-am luat mi-au zis ca daca am incercat toate cele 4 anvelope nu are probleme.... si ca e unghiul...
bun, dar cum naiba inainte cu jantele originale 195/60/r15 nu aveam probleme....cica astea sunt mai late si sunt mai rigide si voi simtit orice problema , iar problema de la unghi era deja si numai prin avelopele astea mai late cu aderenta mai mare sa observat!

ma uiti astazi la rotiile din fata puse drept, deasupra aripei din stanga aripa acopera usor janta cu anvelopa..... iar cea din dreapta nu o mai acopera se vede usor la ochi ca e mai in exterior!

concluzie.... nu avem service in romania.... si noi romani suntem nesimtit... mai zgarie si jantele in scobitura prezoanelor


maine ma voi duce la opel sa incerc sa o rezolv pe garantie la unghi..... dar mi-e ca zic aaa nu ai pus jantele al noi deci nu ai autorizatie opel deci nici garantie.... scoate banu fraiereee , ne e foameee !

daca pun jantele originale si face testul simplu la drum poate nu se observa fiind alea originale cu aderenta mai mica 195/60/ r15....

sunt foarte suparat!
Skip ads

  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu totusi sunt de parere ca cel putin o anvelopa nu are aceeasi greutate in comparatie cu restul. Ce treaba are aderenta daca si geometria si presiunea, sunt ok? Daca aderenta mai mare strica treaba nu mai alerga nimeni dupa cauciucuri late, nu?

Da, din pacate, unii nu dau 2 bani pe jentile tale ca sunt noi asa ca, ce daca le zgarie?... eu m-am obisnuit sa ii spun unuia ca asta "Ai grija ca sunt noi si nu au o zgarietura, iar cand termini vreau sa fie tot asa!", si ma refer in general pentru ca jenti de al inca nu am!
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
din constatarea facuta la goodyear ieri.... astazi la opel GTT am fost,s-a uitat pe ea si mi-au zis ca masina e ok....

dar daca vreau i facem geometria si constatarea.... cand i-am zis ca are 6700km a zis ca nu e cazul!

miercuri sunt programat la opel GTT inca 120ron, eu acuma pierd bani si timp.... dar daca si opel spune pe foaie ca e ok i dau in judecata pe janta.ro daca nu imi schimba anvelopele....

alta solutie nu gasesc! Mad
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
masina e 100% ok. Jantele si/sau cauciucurile sunt problema!
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sigur sigur masina e ok... nu are cum, acum 48 de ore aveam anvelopele opel si nu era problema!
cu ajutorul colegului nostru speeedy costin.... care are o superba masina si jante de 16 cu anvelope danlop 205/50/r16 , am testat masina lui si a mea cam 1-2h pe un drum stabilit!

"asemanari":
masina lui trage dreapta usor pe drumul x.... iar masina mea trage usor mai mult dreapta pe acelas drum x ( drum inclinat spre dreapta)
masina lui trage stanga usor pe drumul y..... iar masina mea trage usor stanga pe drumul y ( drum inclinat spre stanga)

"diferente"
masina lui e foarte joasa , bagi decat 1 deget intre aripa si anvelopa!
masina mea e destul de inalta avand pachetul de drumuri grele



Concluzie : a mea trage mai mult dreapta pentru ca este mai inalta, am incercat pe mijlocul soselei adica linia contiuna sau discontinua la jumatatea nr meu de inmatriculare... si a mers aproape drept!
am incercat pe un drum cu inclinare stranga.... masina s-a dus stanga...

faptul ca sunt mai late anvelopele orice denivelare sau inclinare voi simtit deacaum incolo.... opel nu recomanda alte anvelope decat 195/60/r15 unde nu se simt unele fineturi!
sa fac dinou constatare la opel doar ca sa imi i-a bani nu prea e bine, si jantele si anvelopele in proportie de 99% sunt ok masina sigur e 100%.....

de luni voi testa bucuresti-ploiesti..... bucuresti-pitesti... si daca am noroc sa mai gasesc un coleg cu acceasi masina si anvelope pe 205/50/R16 sa vadem daca ambele masini trag de volan la inclinatia unei strazi!
Skip ads

  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sincer am ajuns si eu la cocluzia ta.eu am 205.50.15 fata.inainte aveam 185.55.15.diferenta e mare.ce am constatat azi cand am fost pe un drum exterior(pana acum de cand le-am montat am mers numai urban)
volan putin mai instabil(tendinta de a nu mai reveni la fel de repede ca inainte la pozitia initiala)
trage intr-o parte(depinde de drum,cand stanga cand dreapta) tot timpul trebuie sa corectez directia de mers.
gropile se simt mult mai rau in caseta de directie,implicit volan(nu e vb de talon. e vorba de socul in sine)
demaraj mai slab
consum marit(cu 1%)
directie greoaie
zgomot de rulare marit(cauciucurile sunt de calitate deci e vb ca cu cat sunt mai late cu atat sunt mai zgomotoase.)
deci intr-un final nu se merita zic eu.acum voi trece iar la unele mai mici mai mult ca sigur pe fata.
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
asta cu consumul se poate.... dar pe mine ma doar mai tare altceva.... cele spuse mai sus!
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit a venit ziua cand masina mea s-a incaltat de vara Wink Iata pozele:





Observatii:
- o roata noua cu janta aliaj de 16" este mai grea cu 1,5 kg decat una veche de 15" cu janta de otel;
- volanul se misca mai greu;
- demarajul este putin mai slab;
- suspensia este mai rigida;
- masina este mai stabila in curbe;
- nu trage stanga sau dreapta;
- consumul va fi cu siguranta mai mare, urmeaza sa va spun dupa cateva sute de km;
Ceea ce este cel mai important: ESTE MUUULT MAI FRUMOASA ACUM MASINA MEA Very Happy Corect Question
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bravo arata bine.... si daca nu iti trage dreapta sau stanga... e bine

pacat de alti Crying or Very sad
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@ianakyssss:
Sincer imi pare rau pentru ce ai patit!

Maine o scot in probe mai serioase pe DN1, azi decat m-am dat p'aci pe faleza, la viteza mica, de smecher Laughing
Revin cu detalii daca o sa am ceva de adaugat.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ririnel a scris: ESTE MUUULT MAI FRUMOASA ACUM MASINA MEA Very Happy Corect Question


CORECT! Cool
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Testat masina pana la 160 km/h ca pt mai mult n-am avut loc Mr. Green
Rezultat: nicio trepidatie, sunt echilibrate super (la service Atanasiu - pt ploiesteni/prahoveni cunoscatori Wink)

PS: uitasem sa precizez ca jantele alese de mine nu au inele de centrare, vin cu gaura la 65 mm, ca cele originale.
  • Georges Astra G

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Frumoase jantele, sa le stapanesti sanatos. E bine ca nu iti trebuie inele
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Consumul (facut de la plin la plin) este mai mare cu cca 0,8 L/100 km.
Am uitat mai sus sa precizez si de zgomot: este la fel de mare ca la anvelopele de iarna.

Urmatorul pas: flanse distantiere la rotile din spate in primul rand, pentru ca acolo e loc mai mult de imbunatatire a aspectului Wink
  • ianakyssss

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.7 CDTI 80 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
esti tare domnule....
eu nici macar cu jantele puse pe masina nu mai stiu cum arata Crying or Very sad
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud asta, ianakyssss. Nu stiu ce vrei sa spui dar sper sa se rezolve problemele tale.

Nu am postat pana acum pentru ca am asteptat sa fac mai multi km ca sa-mi dau seama de diferenta de consum. Am 1500 km de cand mi-am pus noile roti.

Drumuri bune tuturor!
  • Bobby-NOS

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
da meseriase jenti,ai grija la borduri...Very Happy ..cand parchezi...noroc!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Chestionar

Ce janta se potriveste mai bine?
Model 1 27%
Model 2 45%
Altele 27%
33 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR