Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am geamuri electrice fata la Opelul meu si din cand in cand, in momentul in care vreau sa le manevrez (deschid/inchid) merg greu si mai si scartzaie; precizez ca dupa ce spal masina, functioneaza impecabil; banuiesc ca e vorba de chederele de cauciuc care se usuca, se umplu de praf si incep sa "stranga" geamul; am citit pe alte forumuri ca ar exista un tip de lubrifiant care se da pe cheder, inmuindu-l; uleiul nu este de asta pt. motor, pt. ca ar murdari geamul/tapiseria etc, este un ulei transparent; stie careva/ceva legat de uleiul asta?


Ultima modificare facuta de john_taff la Joi 28 Jul, 2005 8:52 pm
Skip ads

  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Corect.
Exista, la Augsburg, un spray cu care am dat pe chedere si pe "sina" pe care aluneca geamurile din fata. Aici trebuie dat mai mult, pt ca pasla absoarbe.
De scartait, tot mai scartaie uneori, dar mai slab, mai ales cand e f.f. cald afara.
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:Corect.
Exista, la Augsburg, un spray cu care am dat pe chedere si pe "sina" pe care aluneca geamurile din fata. Aici trebuie dat mai mult, pt ca pasla absoarbe.
De scartait, tot mai scartaie uneori, dar mai slab, mai ales cand e f.f. cald afara.


Spune-mi, te rog marca/tipul spray-ului. In Timisoara, mai greu cu Augsburg....
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@john_taff
Marca este NIGRIN, e un spray de dimensiuni normale, rosu cu alb, cu capac rosu, pe care e reprezentata un parbriz parca (spray-ul e la socru-meu in garaj).
Exista si la tub cu buretel, de tipul celor de la crema de pantofi, dar ceva mai mic.
Eu am luat spray, ca sa pot pulveriza si in locuri in care tubul nu patrunde.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
john_taff
vezi ca ai augsburg in Arad.. dar nu e o solutie sa bati patruj de km doar pt asta....
poate afli cui mai vind ei produse (de la voi din Tm)
  • john_taff

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 1997 XE16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am mai intrebat si eu in stanga-dreapta si cineva mi-a spus ca pot sa dau pe acolo (in zonele care scartaie) cu pudra de talc; inca nu am incercat dar baietii mi-au spus ca asa fac si ei.
Va tin la curent cu rezultatele.
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
baga vaselina ca i suficient dar cu simt , nu se murdareste geamu , cu spray iara se usca ,
si daca tot esti acolo si dai panoul jos de la usa dai si la macara putzin si apoi la inchizatoare stanga sus este un arc mic , iar langa boxa pe dinautru la balama si nu o sa mai auzi nimica Smile nici scartait la geam cand in folosesti si nici pocnitu sau trancanitu care mai ziceau alti baieti ca se mai aude in usa.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR