Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut am o vectra b si de cand am luat masina la usa din stanga spate spate nu actiona inchiderea centralizata , iar cand vroiam sa o deschid manual o data mergea alta data trebuia sa o trag cu patentul atat era de blocata dar se deschidea in cele din urma. Ieri mi-am bagat nasul am desfacuto si am constata ca tija dintre mecanismul de inchidere si motoras era desfacut din brida aceea , am puso la loc am incercato asa desfacuta functiona beleea . Am pus fata de usa la loc si am inchis usa , am incuiato si descuiato de cateva ori , dar cand am vrut sa o deschid efectiv surprizaa nu se mai deschide nici din interior nici din exterior . Mentionez ca sistemul de blocare functioneaza ce sa-i fac?
Skip ads

  • ELECTROAWA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
as am patit si eu
am reusit sa o deschid cu un prieten
am dat fata la portiera jos, asa cu portiera inchisa si am reusit sa deschid portiera pana la urma.Mi-a luat 2h si am gasit in broasca un defect. e un contac care se cheama "limitator de cursa" si am gasit in mag ceva asemanator- 1,8 RON
incerc sa il schimb si mai vb
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
desfa broasca si curata toate mecanismele sa mearga usor(daca spui ca desfacuta merge si pe masina nu). in plus urmareste traseele cablurilor care o actioneaza.succes!
daca a ramas blocata si nu poti deschide usa,trebuie sa dai fata de usa jos ca se poate am patit-o si eu.te uiti la cea din dreapta ca sa vezi pe unde vin suruburile.
  • florinberceni

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am reusit sa o desfac dar numai dupa ce am spart carcasa de plsatic de la brosca ca sa pot actiona motorasul de la inchidere care era blocat pe inchis. Mentionez ca masina a fost dotata cu inchidere din fabrica si ,si uterior s-a montat si inchidere pe alarma ca dracu . Acum acea usa se incuie si descuie numai cu inchiderea de la alarma dar oricum tre sa cumpar alata asa ca daca stiti undeva mai ieftin spunetimi si mie . Mutam mult
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am avut tot la fel o pb la mine motorasul bloca usa dar nu o mai putea debloca. Am hotarat sa desfac broasca si la fel ca si tine am crapat un pic carcasa, jur imprejurul unui nit ce tinea un mecanism, insa se poate face inlocuind acel nit cu un altul sau folosint un surub cu cap plat si o piulita rotunda mai plata. Eu am cumparat unul de la dezmembrari cu 150 ron cerea pe el 200 dar am mai luat si alte piese si a mai lasat la pret dupa ce am mai negociat cu el. Eu nu m-am ostenit sa-l mai fac pe cel vechi fiindca nu am avut timp si imi trebuia masina. Nu puteam sa merg cu ea cu usa deschisa. Daca la tine motorasul merge il poti pune in carcasa de la al meu. Ti-l pot da contra sumei de 70 ron. Daca doresti iti pot face si poze si iti arat defectul carcasei care este f mic. Daca te intereseaza da-mi PM sau id Mess zamfi_pif.
  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ELECTROAWA a scris:
am dat fata la portiera jos, asa cu portiera inchisa si am reusit sa deschid portiera pana la urma.Mi-a luat 2h

Zici ca ai reusit sa scoti fatza cu portiera inchisa? Ai distrus ceva pe acolo? Ca am si eu ceva asemanator.
Am copii si sa-mi traiasca. Din grija pentru ei am blocat usile spate astfel incat sa nu le deschida din interior. Saptamana trecuta m-am dus la usa dreapta spate sa-i deschid celui mic si in timp ce trageam de maner cel mic imi apasa brusc butonul din interior. Na belea zic. Acum si manerul a ramas in exterior si nici usa nu pot s-o deschid. Pot sa-i scot fatza la usa din interior ca sa rezolv problema sau sau trebuie sa scot manerul?
  • Lex
  • *
  • 44 mesaje
  • din 06 Aug 2008
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Bucuresti
  • Lex

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Lex a scris:
ELECTROAWA a scris:
am dat fata la portiera jos, asa cu portiera inchisa si am reusit sa deschid portiera pana la urma.Mi-a luat 2h

Zici ca ai reusit sa scoti fatza cu portiera inchisa?

Raspund tot eu dupa aproape o luna:
...Da!.... se poate da jos fata de la portiera spate fara sa deschizi usa. In schimb trebuie sa scoti bancheta spate. Sau macar o parte din ea.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am si eu oproblema asemanatore la o vectra b
nu cupleaza inchiderea nici nu inchide nici nu deschide p usa dreapta spate , celelalte 3merg perfect asta e singura care trebuie sa o inchid cu mana .
ce poate fi de vina?
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
De vina poate sa fie motorasul defect sau sa fi iesit mufa de conectare. Desfa fata de usa si verifica daca iti vine curent la motorasul respectiv. De obicei din trepidatii mufa iese de la locul ei.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se vede mufa jos la stalp un pic desprinsa de tabla am dat si fata de usa jos aseara s ama uit ,azi continui operatiunea...
hai p mess ca vad ca esti on , am acelasi id k aici
  • sntgpaul

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salutareeee

Are cineva idee cum deschid o usa de la un vectra A mi au ramas cheile in masina?

astept raspuns

va multumesc
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cu cheia de rezerva sau .. spart geamu mic daca ai hatchback si mana lunga. daca nu spart un geam de la portiera spate de preferat si deschis masina.
Skip ads

  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Cum deschizi masina?
Scoti chederul orizontal de la portiera fata sofer, introduci o sarma indoita si agati lamela de la dechiderea mecanica. tragi usor in sus si se deschide. ( Am patit acelasi lucru cu o vectra c si in acest mod am deschis masina-cheile erau pe bancheta ! )
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu sparge geamul mic la hatchback!... e mai scump ca o uºa completa pentru simplul fapt ca nu prea gãseºti doar daca caroseria e pãstratã la dezmembrãri, e aiurea de schimbat, etc...

sfatul lui pedro merita încercat... cautã o alta maºina la care te poþi orienta
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
bine bine dar petro a incercat pe o vectra C.. nu o vectra A. si nu stiu daca merge ca asa ar intra oricine in orice opel (vectra a sau c .. cel putin). cat despre varianta cu spartul geamului la un hatckback.. aici in cta sunt multe dezmembrari si un geam nu cred ca se gaseste asa greu (in mures nu stiu).. daca stai putin si te gandesti.. gasesti si pe forum la sectiunea publicitate.. colegi care dezmembreaza vectre A.. alegerea iti apartine. sa ne spui totusi si noua cum ai procedat..
  • ZoomZero

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Chederul se scoate sigur cu mana fara alte ustensile. Ramane o distanta de aproximativ 1 cm intre geam si fata usii. Clanta fiind pe fata usii probabil gasesti ceva de ce sa agati.

Inainte sa te decizi sa spargi orice, da fuguta la dezmembrari si vezi cat costa, daca iti convine, cumpara piesa si apuca-te de treaba... sa nu ai surprize unterior (disponibilitate, montaj si pret).
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
merge cum a spus petro.am facut acelasi lucru la un audi 100.
la cielo merge cu o linie de 40 cm mai tare.poti incerca si la vectra ca 70% ai sanse sa reusesti.
bagi linia intre cheder si geam si te joci cu ea in dreptul butonului de unde inchizi usa.ideea e ca trebuie apasata o parghie si se deschide.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Varianta lui pedro merge sigur. Au mai incercat si altii si pe alte tipuri de masini.
  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut am ramas si eu cu amble portiere spate blocate la vectra B, am reusit sa dau fetele de protiera jos dar nu reusesc sa le deschid.Are un capac de plastic la broasca si nu stiu cum sa il desfac. Imi poti spune si mie cum aireusit tu. Multumesc.
  • clapa_costy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut am ramas si eu cu amble portiere spate blocate la vectra B, am reusit sa dau fetele de protiera jos dar nu reusesc sa le deschid.Are un capac de plastic la broasca si nu stiu cum sa il desfac. Imi poti spune si mie cum aireusit tu. Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR