Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai aia e chiar broasca,cu centralizata incorporata,nu e capac.Incearca sa tragi de parghiile ce intra in ea,poate se deschide.Se poate si repara,dar tb.data jos.
Skip ads

  • bogdygeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 x18e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2008

  • Mesaj Privat
florinberceni a scris:Salut am o vectra b si de cand am luat masina la usa din stanga spate spate nu actiona inchiderea centralizata , iar cand vroiam sa o deschid manual o data mergea alta data trebuia sa o trag cu patentul atat era de blocata dar se deschidea in cele din urma. Ieri mi-am bagat nasul am desfacuto si am constata ca tija dintre mecanismul de inchidere si motoras era desfacut din brida aceea , am puso la loc am incercato asa desfacuta functiona beleea . Am pus fata de usa la loc si am inchis usa , am incuiato si descuiato de cateva ori , dar cand am vrut sa o deschid efectiv surprizaa nu se mai deschide nici din interior nici din exterior . Mentionez ca sistemul de blocare functioneaza ce sa-i fac?


Sa lutari tuturor, sunt nou pe forum, va rod spuneti-mi si mie cum dau fata de portiera spate jos, am usa spate nefunctionala la inchidere centralizata. Am reusit partial sa desprind fata de portiera dar nu pot scoate manerul de la macara, ce fel de prindere are?
Multumesc!
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Smile)) am patit-o si eu ,
are o siguranta
incerca cu o sarma indoita la un capat sa-o agati .
  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema cu usa stanga spate - nu functioneaza inchiderea/deschiderea centralizata pe ea decat foarte rar (ceva de genul o data la 20 de incercari). Am incercat sa vad azi despre ce e vorba, am desfacut fata usii dar nu pot scoate broasca fiindca nu are loc de sina geamului. Nici nu am incercat prea mult ca m-a prins intunericul. Voi cum ati procedat?

...cam asa arata situatia:




bogdygeo, la mine este un surub chiar sub butonul de la geamul electric. Butonul se scoate cu totul cu un varf de cutit sau o surubelnita mai subtire (atentie la urmele lasate pe marginile plasticului) si dupa aia o sa vezi surubul. Dupa ce ai desfacut si surubul impingi fata usii in sus, ca sa iasa cu tot cu pasla aceea care vine pe geam in interior.
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nici un ajutor? Sad
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Vezi ca ti-am dat PM.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
mânerul de la geam se dã jos astfel: între faþa de usa si maner se baga o carpa peste siguranta. incerci sa rasucesti carpa in plan paralel cu fata de usa si se agata siguranta in ea,se cracaneaza si iese.
iar sina geamului trebuie scoasa si la vectra a si la b.suruburile sunt sub coltarul de plastic dinspre spatele masinii,care de regula se scot usor.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema asemanatoare. Nu mai merge deloc inchiderea centralizata pe usa spate dreapta. Nici nu se deschide nici nu se inchide.
Skip ads

  • crispred

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1999 16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2006

  • Mesaj Privat
salut,

am patit si eu asa... am dus- o la un nene intr-un service si mi-a uns toate jucariile din usa.... acuma merge brici
a muncit f mult la scos fetzele de usi si apoi la pus la loc. a dat cu un spray uleios peste tot prin usa ... si a bagat si ceara


bafta !


-------------------------------------------------------------------------------
CONCURS 1000 EUR
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme de cand am laut-o (august 2008), inchiderea centralizata nu actiona portiera stanga spate sau actiona aleatoriu. A trebuit sa "rezolv" problema cand am ramas cu ea deschisa si a trebuit sa o las asa peste noapte. Am scos contactul electric si am fixat tija pentru actionarea zavorului ca sarise din locasul ei (nu stiu cum, probabil de la drumurile noastre bune sau de la o interventie anterioara mai putin reusita). Acum merge brici: deschid portiera fata, bag mana si deblochez portiera spate si gata rezolvata problema.

Mai grav e ca celelalte portiere ramase au inceput sa se inchida mai greu, cele din fata raman deschise cand una cand cealalta la actionarea din telecomanda, daca incerc de 2-3 ori se inchid.

Zicea cineva de uns... se pot unge ialele asa capsulate sau trebuie sa incerc sa le demontez ? (cu vreun baros ceva... Laughing )
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Merg decapsulate dar nu stiu daca ajuta cu ceva doar sa le ungi. Vezi ca are 3 suruburi si un nit mic care ala tine. Rupei capul cu o un burghiu pe aceeasi dimensiune si apoi fortezi si se dezasambleaza cele doua parti. Eu cred ca de vina este motorasul sau cablajul de la motoras situate in broasca.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mc
si motorasul asta se poate schimba separat sau trebuie luat toata yala? ca de cablat...
Skip ads

  • adrian_c

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca gasesti motoras separat sa-mi zici si mie...cred ca interesul oricarui comerciant ar fi sa iti vanda toata broasca. Iar ca sa-l iei de pe undeva second-hand iar nu cred ca rezolvi mare lucru, ca e doar o chestiune de timp pana se strica si ala.

Asa ca solutia ramane un actuator din ala cu 2 fire.

In orice caz, daca te apuci de decapsulat broasca vezi ca nitul de care zice pif (unu' mic da rau Smile, situat cam pe mijlocu mecanismului) trebuie "cioplit" cu grija pentru ca dupa ce termini treaba si capsezi la loc, ala trebuie sa tina cele doua parti din plastic lipite! Altfel o sa-ti tot sara din locasuri diverse chestii pe acolo.

Daca zici ca si inchiderea pe celelalte usi merge greu cel mai probabil motorasele dau semne de oboseala Sad. Oricum merita sa te uiti in ce stare sunt mecanismele alea - suruburile melcate, sina aia pe care culiseaza piesa din plastic, etc.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
In cazul in care il bulesti si nu mai merge capsat la loc mai ai o singura varianta ori faci o clema dintr-o tabla de aluminiu de jur imprejurul carcasei broastei si o prinzi in doua sau mai multe horsuruburi mici ori varianta romaneasca o prinzi cu sarma. Ai sa vezi cand o sa faci proba ca motorasul forteaza destul de tare in carcasa incercand sa o desprinda. Nitul ala are rol sa o tina cat mai fixa.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi.
Deocamdata nu ma aventurez, stiu ca daca stric ceva raman cu usa deschisa, cand am bani sa iau una noua o sa fac si chestia cu desfacutul.
Acum ma indeletnicesc cu motorasul de la pompa pentru stropitoare parbriz, am desfacut-o si remontat-o de cateva ori -nic, merge cateva secunde apoi moare iar; l-am dat ieri cuiva sa vada daca-l poate rebobina daca nu...alta pompa, cine stie cat mai costa si aia Smile
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dar de ce sa va chinuiti sa desfaceti broasca - tinand cont ca daca nu mai puteti pune la loc cineva e bun de plata - cand puteti sa puneti un actuator cu 2 fire din comert (cu 25 ron+montat) si treaba merge ca noua? Cred ca la ceea ce vorbiti se potriveste vorba aia cu "mai binele e dusmanul binelui".
Bafta.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
merge montat alt actuator ? ai pus tu ? are loc (daca sitn alea care stiu eu sint cam lungi ) ? dalea de se gasesc in mag de piese de dacie ?Smile
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
se potriveste orice tip? sau sunt si astea functie de modelul masinii?
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
crispred a scris:salut,

am patit si eu asa... am dus- o la un nene intr-un service si mi-a uns toate jucariile din usa.... acuma merge brici
poate ne spui si unde si cit a costat ?
ca mai sint oameni cu aceasta problma


-------------------------------------------------------------------------------
CONCURS 1000 EUR

  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Uite aici ca am pus:
https://www.clubopel.com/viewtop...r=asc&start=0
Zicea omul ca ar fi marca Phantom dar nu pariez pe asta. Oricum imi merge brici.
LE: Actuatoarele din cate stiu eu sunt universale, merg la orice masina. Din auzite spun ca un modul de comanda (pentru inchidere centralizata) din comert cu 4 actuatoare se poate arde daca ii puneti mai multe actuatoare (4 usi+buson+portbagaj=6). Deci e mai bine sa folositi modului de comanda existent din fabrica + completat eventual cu actuatoare din comert.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR