Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pt dancuciureanu- Eu am pe masina 155/65/R14/75T sunt de vara si vreau sa-mi cumpar unele de iarna. Merg puse cauciucuri de 165/60/14 pe jentile masinii? Jentile sunt cele originale ale ei de tabla. Spuneai tu un pic mai sus ca "EPS functioneaza bine". Cum functioneaza acest EPS? Nu mi-am dat seama si chiar nu stiu.
Skip ads

  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Merg fara nici o problema. Cu toate acestea, teoria spune ca iarna este mai bine sa ai pneuri mai inguste, asa ca ar fi recomandat mai curand 165 vara si 155 iarna.
EPS este directia asistata (electric power steering).

Adrian
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Despre EPS citeste la Corsa, Agila, Probleme Tehnice... :
https://www.clubopel.com/vie...=9549&start=0
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=9426
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=eps
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=eps
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=eps
https://www.clubopel.com/vie...amp;highlight=eps
mai sunt destule, le gasesti cu cautare.
Pe jantele tale se pun 165/65/14 dar sunt la limita, dar merg, de 175 nici vorba NU !
Ideal ar fi iarna 155/65/14 dar de unde ?
Vara merg frumos si de astea am sa cumpar, 165/60/14 balon cam mic pentru drumurile noastre dar cu asta merg pe asfalt, la gropi folosesc Dacia.
Pentru iarna trebuie toate 4 altfel fuge fundul !
  • Adrian P.

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:
Ideal ar fi iarna 155/65/14 dar de unde ?

Exista Matador MP58 la acesta dimensiune de ex. la Sama service (www.samaservice.ro). Atentie la Sama, nu respecta intotdeauna comanda - acum 1 an eu am comandat niste MP 58 (de iarna) la ei si mi-au adus cu 2 zile intarziere MP 14 (de vara) si incercau sa mi le monteze fara sa bag de seama.
Pret bun la Matador si Debica la comerciantii din targul Vitan Barzesti.

dancuciureanu a scris:
Pentru iarna trebuie toate 4 altfel fuge fundul !

Ideal este cu 4 dar merge si doar cu 2 de iarna pe fata, daca nu ai prea multe drumuri lungi de facut si mergi (si franezi) mai atent. Oricum este mai bine cu anvelope de iarna pe fata decat cu toate 4 de vara.
Skip ads

  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am gasit astazi cauciucuri FULDA Montero2 de iarna, 155/65/R14, la un dealer local, la 173 RON bucata. Mai au doar 6 pe stoc, daca e careva interesat sa ma anunte repede sa le blochez (0722-449595).
http://www.sigemo.ro/anvelo...---&s_viteza=
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salut! o intrebare am si eu daca ma puteti ajuta. ce presiune sa bag in roti? eu de obicei am bagat cat imi scria pe stick-ul lipit pe stalpul de la sofer:2.30 fata si 2.30 spate. cineva mi-a spus ca trebuie sa-i mai scad din presiune pt ca se simt toate gropile si cica nu ar fi bine. mi-a spus sa scad presiunea la 1.8 pe fata si la 2.0 pe spate. care este cifra corecta? Confused va multumesc anticipat!!!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu te mai lua dupa ce spun "desteptii" ca o sa razi cauciucurile. Daca sunt "moi" si EPS va munci mai mult.
Pe stilp la sofer scrie clar presiunea :
2.1 fata 2.3 spate - masina goala
2.4 fata 3.0 spate - masina incarcata

Am sa verific daca astea sunt valorile, posibil sa fi uitat sau difera pe fata functie de motorizare.
Poti sa mergi putin mai dezumflat pe zapada afinata dar nu cred ca merita. Conteaza sa ai cauciucuri bune iarna.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
:D am 185/55/14 pe genti de cielo ,vine super nu atinge si ai o stabilitate de invidiat
Skip ads

  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
presiune 3 atm.
[url=https://upload8.postimage.org/399118/photo_hosting.html][img]https://upload8.postimage.org/399118/13_05_07_1321.jpg[/img][/url]


Ultima modificare facuta de raducu ion la Vin 18 Mai, 2007 5:57 pm
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la asemea dimensiuni nu-ti atinge de amortizoare, de aparatori la viraje?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mie mi se par 185/55/14 cam mari, poate nu ating dar cam forteaza planetare...unghiurile nu cred sa mai fie la fel...si cind ma gindesc la caseta de directie si EPS ce greu lucreaza nu stiu ce sa zic.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris:presiune 3 atm.

*
Cam putin... Cool
Skip ads

  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut. revin cu o noua chestiune. am vb cu cineva care avea pe agila, pe jentile originale de tabla anvelope de 175 R14. E posibil? se potrivesc? totusi nu sunt prea mari pt jentile originale ale agilei? Vreau sa stiu si eu pt ca vreau sa-mi schimb cauciucurile iar bani de jenti nu sunt.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu pune de 175 ca la dimburi o sa frece, 165/65 este maximul si merg bine, mai mult nu recomand, citeste ce s-a scris pina acum.
  • raducu ion

  • Mesaje scrise: 419
  • Locatie: Arges
  • Masina: Meriva 2004 Z16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
AM INCERCAT DE TOATE.155/65/14 165/65/14 175/60/14 ACUM 185/55/14 PRIMELE TREI VARIANTE PE JENTILE ORIGINALE. CELE DE 175/60/14 ERAU LATE PTR JENTI FACEA BURTA SE MANEVRA GREU SI ATINGEAU IN CURBE SI LA HOPURI.CONDUC MAI AGRESIV SI CHIAR DACA MASINA NU PARE LA PRIMA VEDERE ,FACE FATA DESTUL DE BINE,DE FRICA RASTURNARII IN CURBE AM LUAT JENTI DE LA SH DE CIELO CU 15 RON BUCATA,SIAM PUS 185/55/14 AU VENIT PERFECT,GARDA E MICA MASINA MAI COBOARA DAR DAI FARA TEAMA IN CURBE.APROPO AM FACUT PRAF UN OPEL CORSA INTR-O INTERSECIE.STAU IN PITESTI SI MAI FAC BUCURESTIU PE AUTOSTRADA 160-170 KM/H ALIMENTAT CU EFIX.TOTI CARE SUNT DEPASITI RAMIN GURA CASCA.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
raducu ion a scris:......APROPO AM FACUT PRAF UN OPEL CORSA INTR-O INTERSECIE.STAU IN PITESTI SI MAI FAC BUCURESTIU PE AUTOSTRADA 160-170 KM/H ALIMENTAT CU EFIX.TOTI CARE SUNT DEPASITI RAMIN GURA CASCA.



Cool man ! Smile

In REGULAMENT este scris :
- Forumul NU trebuie confundat cu un CHAT. Mesaje care nu aduc nici un aport de informatie si sunt de genul "Marfa", "Esti tare", "Beton", "up" etc. sunt interzise.
Dan


Mea culpa ! Sincer nu am citit niciodata in totalitate regulamentul !
Mi s-a parut bine potrivita expresia de mai sus (si incriminata de REGULAMENT) relativ la viteza si demarajul lui raducu ion.
Sunt curios daca as fi postat ceva de genul : ,, vai raducu ion ce viteza si demaraj ai avut se datoreaza alimentarii cu efix ?" - as mai fi fost mustruluit de admin cu pasaje din regulament ?
  • tony23

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
salutare! eu am gasit de la un dealer din braila Michellin=215 ron si Continental=210 ron ambele de 155/65/14. sunt bune sau ar trebui sa mai astept pana aduc altceva pe stoc? ma refer la raportul calitate/pret.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt bune inclusiv pret.
Eu cind am plecat in concediu am pus Fulda Ecocontrol 155/65/14 si sunt multumit. Am luat ceva gropi in Romania de am indoit 2 jante si ele au rezistat. Nu sunt zgomotoase si au suportat asfaltul incins cu brio.
  • racz gabriel

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Agila 2002 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2007

  • Mesaj Privat
incercati si autosoft magazin on-line de anvalope eu le-am luat cu 93 lei cu tva inclus si transport gratis debica de vara.Merg brici plus ca nu mai e risc de bolfe(gilme)
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
racz gabriel a scris:incercati si autosoft magazin on-line de anvalope eu le-am luat cu 93 lei cu tva inclus si transport gratis debica de vara.Merg brici plus ca nu mai e risc de bolfe(gilme)


Mda ! Eu am luat debica de vara dintr-un magazin local cu 120lei/buc. si acum imi dau seama ca m-am cam tzepuit putin ! Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR