Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu va cramponati atata de ITP sau RAR, atata timp cat ai jante originale un 165/65/14 nu sare in ochi si ei nu verifica. Daca ai dimensiuni mai mari, folie, leduri albastre, 'csenoane' si mai stiu eu ce tuning de doi bani imediat te verifica total. Eu am facut ITP la RAR ca uitasem de revizie si am trecut bine mersi cu 165/65/14 dar masina era cum a iesit pe poarta fabricii. Am fost oprit si in trafic de mama filtrului cu politie, cantar, rovigneta, rar si m-a expediat in 10 secunde. Ei au ochiul format si nu-si pierd timpul cu masini care par ok. Au destui clienti de-i dor degetele de scris.
Am avut Debica 165/65/14 de iarna si chiar mai am, am facut si o vara cu ele tot de puturos, cred ca or fi cam tari acum dar carne au, le fac de vara si gata.
Skip ads

  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Nu am nimic montat pe masina care sa bata la ochi. Ma duc sa-mi iau 165/65
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu raman pe ce am in carte, nu stiu cum se procedeaza cu asigurarile in caz de Doamne fereste sau vecinii bulgari si maghiari daca nu au nimic de obiectat.


Ultima modificare facuta de 2kappa la Lun 17 Mar, 2014 11:46 am
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
2kappa sa inteleg ca ai montate pe masina Fulda 165/60/14 ?
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
nu, 155/65 r14, am avut 165/60 r14 good year all season dar zdruncinau
Acum inca de iarna ca nu se stie pe unde mai ninge


Ultima modificare facuta de 2kappa la Lun 17 Mar, 2014 11:48 am
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Aceasta dimensiune o ai trecuta in talon sau c.v ? Ca eu am 155/65/14 si 165/60/14
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
scuze, am rectificat, idem si la mine
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Pai atunci doamne fereste de bulgari sau unguri Smile)))))
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aici este problema ca daca mergeam numai pe aici nu mai tineam cont. Dar la astia chiar daca esti in regula tot trebuie sa scoti 20. Si cum acum este o invazie de Agile pe toate strazile...si nu numai ale noastre
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
...deci sa inteleg pana la urma ai fulda ecocontrol 165/65/14 care stau bine pe gropile noastre!
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
155/65 r14

2kappa a scris:Dupa 2 ani si juma de all season dar mai ales de 165/60/14 recunosc ca a fost oarecum o prostie.
1) imi clantaneau dintii la orice groapa
2) masina nu avea frana suficienta
3) masina rigida
4) schimbul de anvelope pentru uzura se face prematur desi costa 280 lei sau poate mai mult nu mai retin un cauciuc Goodyear luat la prima mana in Romania. Prematur inseamna ca nu apuci schimbul nr.2 de placute, adica undeva la 40 mii limita de bun simt ca daca vrei ajungi cu el si la azot. Am ramas stupefiat ca atunci cand ai o evidenta stricta pe km a pieselor uzate lucrurile nu stau roze.

avantaje
1) nu mai schimbi anvelope sau jante
2) stabilitate dar nu cunosc daca din anvelopa sau din dimensiune
3) bune la zloaie sau acvaplanare

Am montat Fulda ecocontrol 155/65/14. Impresii: stabilitate, ori asa este ori imi da impresia ca accelereaza mult mai tare, senzatia de soft la nivel de groapa, zic ei la teste: consum mic, frana mai eficienta, o marire de viata cu 6 mii de km si inca cateva pe care tind sa le cred
http://www.youtube.com/watch?v=qOksktEfHo4
http://www.fulda.com/fulda_...control/index.jsp



Ultima modificare facuta de 2kappa la Lun 17 Mar, 2014 11:55 am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In talon am clasic 155/65/14 si 165/60/14 , pe vremuri nu am gasit dimensiunile astea japoneze si am luat ce am gasit adica 165/65/14. Pe vara am Fulda 155/65/14 ca incepusera sa aduca si curiozitati, e cam aschilopata dar merg bine.
Skip ads

  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
aham....ok. Deci esti legal Smile) Eu o sa merg pe 165/65/14 la risc
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa schimbi si valvele daca tot faci o treaba. Putin azot nu strica dar sa nu fie ,,dala de e numai capacul verde" Pistoale exacte au cei de la petrom, am vazut ca sunt profi si coincide cu ce da compresorul gm din dotare. 2,1 fata si 2,3 spate, la rece pe nemiscate cateva ore.
La cele de vara acum fac schimbul fata cu spate, cele de pe spate zici ca acum sunt puse, inca au scrisul pe sant neatins.
Bafta!
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat


Gata am luat Fulda 165/65/14


  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am fost astazi si am montat anvelopele, toata afacerea m-a costat 200 lei pentru ca pe langa montaj am platit indreptatul jantelor(roluire) 40 lei pe bucata. Jantele toate erau mai mult ovale! Dupa montaj am dat o tura mai lunga prin oras unde am avut zone cu gropi destul de mari,treceri peste linii tramvai,curbe,linii drepte( ex Trafic Greu) etc. Dupa turul orasului am constat plusuri si minusuri si o sa incep cu plusurile

Plusuri
- zgomot foarte mic la rulare
- foarte comfortabile la gropi ,denivelari,sine tramvai,mai bune decat cele de iarna Mentor M200
- mult mai usoare in comparatie cu cele vechi Firestone Multihawk. Fulda 5.7 KG si 6.2 Firestone fiind tocite si cu inaltimea pe /60(165/60)
- din treapta a doua am avut senzatia ca viteza creste mai repede fata de cele de iarna

Minusuri
-la franare am senzatia ca masina nu se opreste la fel de bine comparativ cu cele de iarna pe care tocmai le-am schimbat cu acestea. Fata de cele Firestone este o diferenta si mai mare acelea fiind si destul de tocite si totusi franau mai rapid, mai scurt
- la viraje este nevoie de mai multa forta asupra volanului comparativ cu cele de iarna pe care,repet tocmai ce le-am schimbat
- la parcari, manevre ,virari pe loc, la fel ca si la viraje ai nevoie de o mai mare forta( parca nu am EPS)
- la plecari de pe loc trebuie sa accelerez mai tare. Cu cele de iarna acceleram pana pe la 1600 rot/min la plecarea de pe loc acum trebuie sa ma duc aproape de 2000 ca sa plece fara sa dea in nas. Inainte de a-mi da seama de asta mi s-a oprit motorul de 2 ori la plecarea de la semafor si asa mi-am dat seama de faza cu turatiile.

Cei de la Fulda spun ca ajuta la economia de combustibil dar momentan nu pot da un feedback despre asta. Trebuie sa fac un drum 'etalon' si vin si cu date despre consum dar asta peste vreo 2 sapt.
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu o problema! Am observat cauciucul din dreapta fata ,ca pe interior,fata de cel din stanga este mai "uzat" ...adica se vede clar cum calca mai mult fata de cel dn stanga. In timpul mersului in linie dreapta(autostrada) masina se duce in dreapta.Inainte de schimbul anvelopelor aveam aceasta problema dar am crezut ca problema este de la cauciucul vechi care prezenta urma de tocire pe partea interioara(ca acesta nou). Cu cele vechi am fost de doua ori la geometrie pt ca imi tragea dreapta...dar problema a persistat,persista si cu astea noi. Intrebarea ar fi de ce calca mai mult pe interior? Roata este spre exterior sau spre interior de calca asa?....poate dau juma de filet sau 1 filet la capatul de bara si rezolv problema ca la geometrie nu am rezolvat nimic !
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu cunosc daca au fost facute bine unghiurile inainte, daca s-a mai umblat pe fata sau daca a fost atinsa de o bordura. Cunosc ca te plangi de o diferenta de nivel fata spate.
Poate te ajuta pe tine sau pe altcineva. Sigur cei cu geometria 3d sesizau diferente daca erau meseriasi ori nu au vrut sa se complice.
Reglajul pe care nu il avem, confectionam sau cumparam boltul gata facut, cei vechi sigur stiu despre ce este vorba si au deja filiera organizata pe la strungari samd. Functioneaza pt ca am avut la o alta marca de masina, am dat cu vopsea pe surub ca sa observ in caz ca se misca dar nu am avut probleme 3-4 ani. Sfatul meu este ca sa te duci de urgenta, eu am amanat si a trebuit sa fac un drum mediu in afara, rezultat= alta anvelopa.
http://www.youtube.com/watch?v=8Sr6rc3RH6Q
Si aici mai detaliat
http://www.platinumautoserv...m/wheel-alignment
Bafta!
  • geeeorge23

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Vand masina si m-am hotarat sa o dau fara cauciucurile de vara ce au fost cumparate in data de 17.03.2014....prin urmare vand cauciucuri Fulda ecocontrol 165/65/14, rulate aproximativ 900 km, in garantie pana pe 17.03.2017. Pret fix 600 lei.
  • PL500

  • Mesaje scrise: 1,151
  • Locatie: CURTEA DE ARGES
  • Masina: Agila 2001 z12xe 1.2i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sper sa gasiti cumparator pt. anvelope, eu doar simt ceva regret vis a vis de
decizia dvs. de a vinde masina, mai ales ca aveti multe piese schimbate pe ea.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR