Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:
Voi cumpara glicerina ca sa fiu sigur ca nu fac vreo belea .


Glicerina am cumparat eu acum vreo doi ani de la farmacie(pe Luterana). Culmea nu? Am comandat in jur de 50 gr. si am ridicat-o in doua zile.
Poate te ajuta informatia.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat ieri glicerina boraxata si am uns toate chederele hardtop-ului . Mare smecherie nu se simte , insa in mod sigur aveau nevoie de asemenea tratament pt ca acum stralucesc si au o culoare neagra asa cum au venit din fabrica !

Ma uitam la diferente intre tara noastra si civilizata Germanie : cand am fost la un dealer Opel care are un contract comercial cu un prieten de al meu , asta i-a zis sa se uite putin la tt .... sa-i faca o revizie la hard top : curatat , uns , verificat .
Astia de la Opel au zis ca la ei se fac revizii cel putin de doua ori pe an si vreau sa va spun ca au luat-o , au tinut-o semidecapotata , au curatat tot praful , au uns angrenajele cu vaselina , chedere , motorase ...absolut tot . Pretul : MOKA ca asa se face in garantie ! Prietenul asta al meu era si el cu un Opel la a doua revizie si a zis ca tot daca e acolo s-o faca . Stiti cat l-a costat la 1.9CDTi Movano a doua revizie ? 80 de euro piese si manopera !
Cam asa se procedeaza la civilizati !

Offtopic : Ma duc ieri la farmacie si cer niste glicerina ( n-am zis boraxata ! ) . Aia s-a uitat la mine si m-a intrebat ce vreau sa fac cu ea si daca am reteta ( ziceai ca fac vreo bomba ) . I-am raspuns ca am nevoie de ea ca sa lubrifiez ceva Embarassed ... A facut aia o fata Laughing , ca in urmatoarea secunda am zis la masina doamna am niste chedere pe care le ung ... S-a linistit si mi-a vandut boraxata , dar tot nu cred ca m-a crezut Very Happy
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Offtopic : Ma duc ieri la farmacie si cer niste glicerina ( n-am zis boraxata ! ) . Aia s-a uitat la mine si m-a intrebat ce vreau sa fac cu ea si daca am reteta ( ziceai ca fac vreo bomba ) . I-am raspuns ca am nevoie de ea ca sa lubrifiez ceva Embarassed ... A facut aia o fata Laughing , ca in urmatoarea secunda am zis la masina doamna am niste chedere pe care le ung ... S-a linistit si mi-a vandut boraxata , dar tot nu cred ca m-a crezut Very Happy


Nu esti primul care intalneste o asemenea reactie din partea unei farmaciste.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
foarte tare faza Very Happy, imi pare bine k esti multimit de rezultate....
Skip ads

  • radud5

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Am cumparat ieri glicerina boraxata si am uns toate chederele hardtop-ului . Mare smecherie nu se simte , insa in mod sigur aveau nevoie de asemenea tratament pt ca acum stralucesc si au o culoare neagra asa cum au venit din fabrica !

Ma uitam la diferente intre tara noastra si civilizata Germanie : cand am fost la un dealer Opel care are un contract comercial cu un prieten de al meu , asta i-a zis sa se uite putin la tt .... sa-i faca o revizie la hard top : curatat , uns , verificat .
Astia de la Opel au zis ca la ei se fac revizii cel putin de doua ori pe an si vreau sa va spun ca au luat-o , au tinut-o semidecapotata , au curatat tot praful , au uns angrenajele cu vaselina , chedere , motorase ...absolut tot . Pretul : MOKA ca asa se face in garantie ! Prietenul asta al meu era si el cu un Opel la a doua revizie si a zis ca tot daca e acolo s-o faca . Stiti cat l-a costat la 1.9CDTi Movano a doua revizie ? 80 de euro piese si manopera !
Cam asa se procedeaza la civilizati !

Offtopic : Ma duc ieri la farmacie si cer niste glicerina ( n-am zis boraxata ! ) . Aia s-a uitat la mine si m-a intrebat ce vreau sa fac cu ea si daca am reteta ( ziceai ca fac vreo bomba ) . I-am raspuns ca am nevoie de ea ca sa lubrifiez ceva Embarassed ... A facut aia o fata Laughing , ca in urmatoarea secunda am zis la masina doamna am niste chedere pe care le ung ... S-a linistit si mi-a vandut boraxata , dar tot nu cred ca m-a crezut Very Happy


Glicerina + acid azotic = nitroglicerina = dinamita
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai dreptate cu dinamita . Acum imi explic de ce au "explodat" preturile la Astra Twintop
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
bertone de vreo 10 ani dau cu glicerina pe chedere si sincer iti spun ca nu am avut probleme la niciuna din masini.Se da in strat subtire indiferent de anotimp (un pic mai multa atentie iarna).Daca nu ma insel ,dar sa ma uit mai atent cred ca mai am un pic de glicerina si ajunge sa-ti dai si tu la masina ta.
  • crishu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
[quote="bertone"]Am cumparat ieri glicerina boraxata si am uns toate chederele hardtop-ului .



ce-i aia hardtop frate? Rolling Eyes
Skip ads

  • soto

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Ai dreptate cu dinamita . Acum imi explic de ce au "explodat" preturile la Astra Twintop



Te-a trecut femeia pe lista cu atentatori.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Exista solutii dedicate pentru ingrijirea partilor din cauciuc si chederelor. Eu am folosit de la sonax iar acum de la einszett. Le prefer pt. ca nu lasa nimic uleios in urma sau riscul sa pateze ceva cand le aplic. De asemenea pentru chederele sau alte parti din cauciuc/plastic care sunt la exterior si expuse la soare aplic solutii ce previn decolorarea de la UV.
  • crishu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
deci.....ma ajuta si pe mine cineva cu raspunsul la intrebarea de mai sus......ce dreacu e ala hardtop?
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Hard-top-ul reprezinta versiunea dura (plastic/tabla) a soft-top-ului (acoperis mobil retractabil) de panza clasic folosit la majoritatea masinilor decapotabile.
Exista versiuni separate ne-integrate (M3, Porsche...) dar au inceput sa fie folosite intens ca parte integranta (SLK, VW eos, 407cc...)
Skip ads

  • crishu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Hard-top-ul reprezinta versiunea dura (plastic/tabla) a soft-top-ului (acoperis mobil retractabil) de panza clasic folosit la majoritatea masinilor decapotabile.
Exista versiuni separate ne-integrate (M3, Porsche...) dar au inceput sa fie folosite intens ca parte integranta (SLK, VW eos, 407cc...)



aaa... merci mult
  • marian1972

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pana una alta pentru o vectra b 2001 stie careva de unde as putea cumpara niste chedere noi?
Asta asa...ca sa am ce unge ca sunt cam varza astea de urmeaza sa le "frec" cu diferite uleiuri...saptamana viitoare urmeaza sa imi ajunga frumoasa doamna...si are chederele alea de pe stalpi...adica stalpul dintre usi..pe exterior..rupte..neglijenta..nu se stie cum si in ce fel..
THX de sfat si adresa:)
  • corsamare

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iaca hop si eu...
Pe vremea mea (ehehei...) hard-top erau masinile CU cupola din tabla (spre deosebire de popularele decapotabile, care aveau soft-top, adica o "capota" din panza impermeabilizata)
Probabil ca domnul acela se referea la un acoperis cu trapa.
Cate ceva despre glicerina:
1 Se folosea si se mai poate folosi la tratarea cauciucariei, franand degradarea acestui material sub actiunea radiatiei UV (ultraviolet);
2 Pentru fabricat nitro, e necesara o glicerina USCATA (adica fara apa!); altfel NU rezulta decat nitro-fas!
Pentru chedere eu am folosit un "creion" ceros cu continut de glicerina (vaselinele sunt tot uleiuri, amestecate cu stabilizatori din familia sapunurilor; uleiurile minerale (care sunt pe baza de carbon!) ATACA cauciucul; uleiurile siliconice sunt realizate prin sinteza, inlocuind carbonul cu siliciu; lubrifiantul rezultat are performante mult mai bune - stabilitate termica si chimica superioara - dar si pret sensibil mai ridicat! A, si nu ataca cauciucul....
Toate cele bune!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
glicerina boraxata am pus si eu pe chedere...tot de la farmacie... e ca o miere la densitate...da e ok. (ma intreba tanti daca vreau sa pun pe limba?...iam spus ca vreau sa pun pe cheder...a ras)

am pus si ulei siliconic si nu a patit chederul nimic
Smile)
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Glicerina boraxata protejeaza si impotriva inghetului si lipirea usilor de chedere? Acum vreo 2 saptamani mi s-a intamplat fenomenul din cauza ca era umezela mare (ploaie) si noaptea au fost sub 0 grade. Am dat chederele cu ceva silicon (doar asta aveam la indemana) insa rezultatul nu a fost satisfacator pe deplin plus ca pe materialul cu care am intins ramanea o pelicula neagra semn ca probabil ataca un pic cauciucul...
Acum am cumparat o sticluta cu glicerina boraxata de la farmacie - 3 lei. Un tratamen ieftin daca rezultatul este cel scontat... Wink
  • CORSA NT

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Mai este cineva pro-glicerina boraxata? Alte substante? Maine am de gand si eu sa incerc solutia asta... Smile
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
aceeas problema am asi eu de vreo 2 saptamani ...din cate am citit aici cea mai plauzibila ramane glicerina boraxata
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu as folosesc si recomand Einszett Gummi pflege.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR