Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am intrat pe un site de piese auto si m-am uitat la cum arata filtrele de aer la diferite marci: peugeot, vw, bmw, renault. La aceste marci filtrele de aer arata asa cum erau si la opelurile dinainte. La opelurile noi pe motorina filtrele de aer mai au in plus un fel "tesatura" sau nu stiu cum sa-i zic din ceva fibros, care este situata intre aerul ce vine de afara si filtrul propriuzis. Sa fie aceste motoare cele mai sensibile dintre toate marcile enumerate mai sus. Nu de alta dar chestia aia se imbacseste foarte repede (5, 6 mii km) si eu unul trebuie s-o curat, altfel incepe sa-mi creasca consumul. Poate ma lamuriti voi.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La praful din Buc. poti sa il si schimbi la 5-6 mii,ar fi mai indicat.Eu asa fac,schimb f. de motorina si aer la 5 mii .Costa 80 ron ambele (mann),manopera o fac eu si sant aproape sigur ca nu se va depasi niciodata capacitatea de filtrare.Acest model nou de filtru e mai scump?
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu mi-am schimbat saptamana trecut filtrul de aer si am pus un MANN C30130 pentru Astra mea. Nu avea nici un fel plasa/sita.
  • pstefan

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus anul trecut filtru de aer cu sigla GM pe el ( cred ca era UFI ) si avea pasla respectiva , iar acum am MANN tot cu pasla pe el.
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Din cate stiam eu plasa de pe filtru este speciala pt motoarele diesel... la benzina ar fi fara; am patit-o cu unul care a trebuit sa-l schimb (mi-au spus de la Opel Shop)
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pasla de pe filtru cica ar fi pt drumuri mai prafuite ! Dar explicatia cred ca este alta , eu la a mea in 10k km am schimbat 4 filtre deoarece cred ca ati obs si voi ca un cutia fiiltrului de aer se aduna pamant nu praf , deoarece gura de admisie este amplasata in fata, in spatele grilei cu emblema , si aspira direct tot praful de pe strazi !

De ex la Vectra aceasta gura de admisie este mai ferita si filtru de aer ( avea cateva mii 4 sau 5 mii ) era foarte curat !

Parerea mea !

PS: nu are nici o legatura cu modelul motorului diesel / benzina , filtrele sunt la fel !
  • valhelen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
o scurta verificare a filtrului su un suflu de aer la un compresor la 2000 km ma ajuta. sa-l schimb la 10.000
Si se intampla chiar ceea ce spunea colegul mai sus, se aduna mult praf si mizerie pe suportul filtrului iar o curatire a aceastuia ajuta mult fiabilitatea motorului
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Si filtrul cumparat demine acum cateva luni avea aceea plasa. Acum nu o mai are deoarece s-a imbacsit f rau si repede si am dat-o jos. Eu ma gandesc ca nu poate fi decat pentru praf, un filtru al filtrului.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Azi am cumparat de la Opel Shop filtru aer cu plasa (asa folosesc de citiva ani - de cind am vazut la Dobas la primul schimb al meu) era GM dar eu cumpar Topran ca asta il gasesc cu plasa aceea pe spate (gaurele de metal) , DAR acum vad ca e Made in Poland, costa 57 Ron si din cite vad pe aici pare cam scumputz DAR din nou acum am vazut pe el si aceea pisla.
Inca nu l-am pus pe masina ca nu stiu daca las pisla pe el sau o scot.
Ma gindesc daca intra mai putin aer catre motor ceea ce inseamna putere mai mica adik si mai mica Embarassed si am impresia ca aerul va fi si ceva mai cald trecind prin aceea pisla...?
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu l-am lasat cu pasla vreo 2000km. Pana la urma, cand l-am scos sa il curat, am dat jos pasla aia. Masina a mers mai bine - nu stiu daca neaparat de la pasla sau de la curatare Rolling Eyes
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mai sus ziceam ca-mi creste consumul din cauza acelei pasle care este montata pe filtrul de aer, ei bine dupa cum am aflat ulterior nu este asa: consumul imi crestea din cauza regenerarii filtrului de particule - fara nicio legatura cu filtrul aer.
deci pasla aia este buna acolo unde este si mai bine o puteti curata din cand in cand decat s-o dati jos.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu n-am filtru de particule, asa ca...
Skip ads

  • petre george

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Atentie de unde luati piesele Man are fabrica si in turcia.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
intrebare.... pe filtrele de aer care nu au acea pasla gresesc cu ceva daca aplic o pasla de hota?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dargos sincer eu numai filtre de aer cu acea pazla folosesc dar cred ca s ar potrivi si cea de filtru de hota , in schimb nu stiu cat de densa este una de alta . Incearca sa vezi la un magazin c am cat de dens este acea pizla si faci o comparatie .
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR