Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Va salut domnilor. Am sa va solicit ajutorul si atentia cu problema mea. Nu stiu cat de explicit pot fi, dar voi incerca. Toate luminitele de pe bordul meu, fac ca bradul de craciun. Si anume se sting si se aprind toate in acelasi timp la intervale de 1, 2 secunde. Pe langa asta [sau tot in legatura cu asta], avariile si semnalizarea nu mai merg decat doar daca am macar luminile de pozitie aprinse. Boala a aparut de vreo cateva saptamani, iar un priceput mi-a zis ca trebuie schimbat blocul de lumini. Am avut dubii... si m-am gandit sa va intreb si pe voi pana sa ma apuc sa dau banii pe bloc. Nu stiu daca e normal, dar inainte pana sa apara problema asta.... in moemntul in care luam contactul si deci masina era oprita, daca semnalizam se aprindea pozitia pe partea in care semnalizam. Multumesc anticipat.

Masina este o Vectra b din 97, cu motor de isuzu 1,7 motorina... o masina care o am de 15 luni si de care sunt foarte incantat ca fibilitate, consum, tinuta de drum, design, pret al pieselor si al manoperei.
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca ai contactul luat si semnalizezi se aprinde pozitia. Asa e la toate. La unele marci se aprinde pozitia doar pe partea care semnalizezi, la altele se aprinde pe ambele parti.
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
la mine doar pe partea in care semnalizez. mi se pare o prostie, pt ca am uitat-o des asa in timpul zilei... deci consum de baterie inutil.
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu e o prostie, exista inca de la trabant!
Utilitatea pozitiei "de parcare" este sa fie semnalizata pozitia masinii pe marginea drumului. daca lasi toate pozitiile aprinse consuma mai mult si pe partea de langa trotuar este inutil...
Eu folosesc foarte des acest tip de semnalizare in parcare, si mi se pare foarte util!

ON Topic: Este normal, din fabricatie si nu are nici o treaba cu problema legata de bord...
Ai verificar siguranta/mufa de sub bord? poate este iesita si nu face contact bine, si de la trepidatii e pom de craciun...
Skip ads

  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Unele masini mai noi au un sistem de genul asta pt semnalizare. Se aprind pozitiile(pe ambele parti) dar nu se aprinde nici un bec din interior. Astfel se reduce consumul. Eu consider ca e foarte bun si chiar ma gandeam sa pun asa ceva si pe masina mea.
  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Xperiment a scris:Unele masini mai noi au un sistem de genul asta pt semnalizare. Se aprind pozitiile(pe ambele parti) dar nu se aprinde nici un bec din interior. Astfel se reduce consumul. Eu consider ca e foarte bun si chiar ma gandeam sa pun asa ceva si pe masina mea.


Vectra A nu are asa ceva?
Trabantul tatalui meu (601S) avea din fabricatie... Stiam ca toate masinile nemtesti au... oricum nu cred ca e rau sa il faci... e foarte simplu ca (din cate stiu eu) pe semnal avem un circuit liber... eu sincer la asta nu am incercat dar la kadettul vechi (Kadett E 1986) aveam... ce-i drept nu stiu daca din fabrica sau nu...

PS la trabant avea numai pe stanga... Indiferent de care directie lasai semnal...
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cut\itarule, am verificat.... din pacate nu e de acolo.... ce posibilitati ar fi oare sa fie din blocul de lumini? .... multam
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Verifică releul de semnalizare, ai un scurt pe instalație sau nu ai masă la un consumator. Măsoară și releul de alternator eventual punte diode.
Este normal să se aprindă poziția pe partea pe care semnalizezi când cheia nu este în contact.
Skip ads

  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
zici ca e putin probabil sa fie din blocul de lumini, nu?
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Blocul de lumini e ok. El nu controleaza nici un indicator care apare in bord. Singurul lucru care are cat de cat legatura cu bordul e intensitatea luminii care se regleaza de la el. (cel putin asa e la Vectra A)
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
internetix

ai reglaj la intensitatea iluminarii bordului?

fac numai becurile ca pomul de craciun sau si aparatele de bord?

daca ai reglaj la intensitatea iluminarii bordului sa incerci sa verifici daca nu cumva reostatul de reglaj sa nu aibe potcoava rezistiva gripata. daca fac si aparatele de bord aiurea fi sigur ca iti lipseste o masa in zona de reglare a luminilor. incearca sa detaliezi cat de mult simptomele ca sa imi pot da seama. cand semnalizezi cu pozitie, fara pozitie, care e momentul cand incepe sa faca cand s opreste... nu e mare lucru mai mult ca sigur
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cand motorul este oprit si semnalizarea ramane apasata st sau dr ai becurile de pozitie aprinse st sau dr. este o optiune a masinii ca sa identifice atunci cand este parcata noaptea p carosabil in zone neiluminate. cu o baterie normala nu se intampla nimik. totul este calculat pentru mai multe ore de parcare Razz
Skip ads

  • cont-sters-3673

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2006

  • Mesaj Privat
ok!... parerea mea este ca s-a umblat la bordul masinii (ma refer ansamblul ceasurilor - cel cu geamul din plexiglas); acesta face contact cu instalatia electrica prin niste aripioare de metal - un fel de mufa. Ei, parerea mea e ca fostul proprietar a umblat la bord, si nu l-a reasezat in pozitia corecta. Aceeasi problema am avut-o si eu, dupa ce mi-am bagat nasul prin ceasurile alea; la mine doar a trebuit sa desfac cele 4 suruburi in care e prins (1 sub grila aerului stg, unul sub cea din mijloc si 2 exact in dreptul axului volanului) si sa fixez "mai-la-dreapta" ansamblul ala al ceasurilor si nu mai am absolut nici o problema. Daca ai nevoie de detalii ... let me know!
  • internetix

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2007

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns.... stefanello... varianta ta o cred ca fiind cea mai posibila...cu toate ca se sting si se aprind fara vreo legatura cu socurile. mai mult decat atat, toate luminitele din masina, exceptand ecul din plafon se sting si se aprind in acelasi timp. problema nu apare doar cand semnalizez sau sa zicem doar pe faza scurta... ci mereu. mai mult decat atat, semnalizarea si avariile nu mi mai merg decat daca am pozitiile aprinse sau faza scurta, dar nu stiu daca are legatura. multam inca o data, va tin la curent.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR