Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sorin_hvb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat capul de planetara stanga,bielete directie si capetele de bara aferente.la demontare mecanicul mi-a aratat ca am un fir,din cele doua care iese din rulment(senzorul de ABS cred), rupt.In senzor a ramas o bucatica cilindrica cu diametrul de 1 mm de plasttic care a iesit de acolo.Mecanicul a desizolat putin firul la introdus in gaurica din care a iesit si l-a fixat cu bucatica de plastic.In fine dupa ce am plecat de acolo acul chilometrajului a luat-o razna osciland in sus si in jos(intre 0 si 200) cu totul aiurea,inclusiv cand stationam la semafor.Nu m-am mai intors la service ca era prea tarziu dar m-am dus la o vulcanizare si am dat roata jos.Am gasit firicelul scos din orificiul lui si atingea nestingherit pe acolo tot ce prindea .L-am izolat iar acum kilometrajul s-a cumintit DE TOT si am aprins in bord martorul de ABS.Am incercat frana si nu mai am ABS.Va rog ajutati-ma cu vreo sugestie dac se poate.Multumesc.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
vad ca ai astra g.din profil!
daca nu exista posibilitatea sa scoti senzorul de abs, sa il decapsulezi,sa lipesti firul inapoi pe senzor, e nasol.
nu stiu exact cum e la astra dar daca nu cumva trebuie sa aiba mufa?
daca nu are incearca sa scoti senzorul,gasesti firul rupt il lipesti si pui senzorul inapoi.
varianta usoara e alt senzor de abs.
sau una mai costisitoare butuc cu rulment cu tot cu senzor.
  • vijelie

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta am patito si eu ieri la BMW mi sa aprins ABS si cu ASC in bord si mia murit kilometrajul... am fost la un electrician si imi cazuze mufa Smile)
uitate pe la panoul de sigurante... la mine a fost gasit sub roata stanga fata.
Intrebare... are opel astra din 2001 cu motor dti filtru epurator? da dc. poate stiti si pe unde ?Very Happy

ms mult
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sorin_hvb, la tine senzorii de ABS, pe toate 4 rotile, sint inglobati in rulmenti. Informatia de viteza pentru bord este luata tocmai de pe senzorul de ABS de pe roata din stinga fata. Nefunctionind acel senzor de ABS nu-ti merge nici ABS-ul. Daca nu ai cum sa atasezi ferm acel fir de unde s-a desprins ca sa si faca contact, atunci singura solutie ca sa-ti mearga vitezometrul si ABS-ul este sa schimbi rulmentul. Pretul unui rulment nou pe fata este cam 350-400 lei.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si ca sa atasezi firul de unde a sarit e de naspa.demontat butuc scobit prin senzor dupa capetelul de fir,pistol de lipit si poate poate.
slabe sanse.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dupa parerea mea incearca sa lipesti firul la loc ca nu e mare inginerie, plus ca nici un rulment nou nu iti va rezista si nu se va comporta la fel de bine ca si cel original. (asta doar in cazul in care nu ai probleme cu rulmentul original - huruit sau alte alea)
  • sorin_hvb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor,
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Cred ca am tras o concluzie.Urmeaza sa vad ce zice si "mesterica".Dar e groaznic fara km.
  • oxigen_unu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,
aceeasi problema o am si eu la o Astra h (ambele fire sunt rupte de la roata din dreapta fata ) si nu imi dau seama daca pot sa le lipesc sau trebuie neaparat sa schimb rulmenti. Sad . Curios este ca rulmenti pe care i-am gasit pe net (din poze) nu seamana cu ce am eu montat pe masina.
Ma poate ajuta cineva cu poze de la rulmenti pentru Astra h.
Wink
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sa va spun ce am facut eu,si imi merge: aceeasi problema...am ramas cu firele care ies direct din rulment,in mana.rezolvare: am luat un bold (ac) si l-am taiat in 2,am lipit firele de cele 2 bucati de bold si am infipt apoi acele bucati de bold in bucatica de plastic ramasa vizibila din butuc(rulmenT).am pus apoi niste PICATURA si...asa a ramas,merge si abs si acul la kilometraj,am 2 sapt de cand merg asa si nu au aparut probleme.
  • andrei_andrei1580

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2013

  • Mesaj Privat
buna seara. aceeasi problema o am si eu, nu imi merge kilometrajul iar martorul abs sta aprins. in urma unui accident a trebuit sa inlocuiesc piesele de la roata stanga fata, si am ales varianta cu piese din dezmembrari. cei ce au montat piesele nu au stiut probabil ce sa faca cu acele fire si le-au legat de arcul de la suspensie. as dori sa stiu cam cum arata locurile unde vin acele fire si daca se mai pot atasa din nou la rulment, deoarece rulmentul nu are niciun fir sau mufa ramas. multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
se schimba rulmentul cu totul pentru ca la Astra G senzorul este montat in rulment... nu va jucati ca e vorba de o piesa ce are rol in franare deci sistem de siguranta. lasati improvizatiile aiurea care tin pana la prima ploaie sau prima groapa luata.
  • andrei_andrei1580

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Zafira 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2013

  • Mesaj Privat
mikyboy, multumesc de sfat. o sa caut pe net probabil unul si o sa comand. stie cineva un site unde au piese cat de cat ieftine si care sa se potriveasca fara probleme? pe unele site-uri vad ca e in jur de 500 lei un rulment si bugetul pentru masina este cam limitat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR