Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • B65TRA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Salutare pentru toti membrii clubului!
Haideti sa facem o discutie despre masinile pe care am putea sa le aducem de la nemti - OPEL-uri bineinteles - si tot parcursul care trebuie urmat.
Din ce am vazut (si mi se potriveste -buget maxim 4000 euro (inclusiv taxa)) pt. un opel vectra B an 96 - euro 2 taxa ar fi de la 1 iulie pana in 700 euro.
Acest tip de opel se gaseste (din ce am vazut pe siturile nemtesti) undeva la 1500 - 3000 euro.
Asteptam pareri de la cei care au fost in germania si niste explicatii cu actele.
Bafta!

P.S. Daca acest subiect exista (desi eu nu l-am gasit) - rog un moderator sa il stearga! Multumesc
Skip ads

  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
B65TRA a scris:
Din ce am vazut .......taxa ar fi de la 1 iulie pana in 700 euro.


unde ai vazut? a aparut un calculator de taxa pe undeva sau vreo formula explicita?
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la radio ieri bateau cimpi ca nu va mai fi , cica e ilegala(zise parlamentul)
  • B65TRA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
http://www.autobizz.ro/taxa-inmatriculare.php
Skip ads

  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Acum apare problema : ce emisie de co2 are masina X?
Citeam undeva ca Rar-ul detine tabele cu emisiile de noxe de la fiecare masina, dar cica se va plati o taxa pt a afla emisiile unei masini..ce tampenie,aceste lucruri ar trebuii sa fie publice,parerea mea.
Pt ca atunci cand cauti sa aduci o masina second hand si nu stii exact ce vrei, si taxa este o variabila a ecuatiei, deci ar trebuii sa ai acces la acest tabel sa stii exact ce taxa vei plati pt masina X
  • Mentos

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2007

  • Mesaj Privat
andrei intri pe http://www.automobiletv.ro/specialTaxes.php si ori treci numai consumul mediu si calculeaza el emisiile de CO2 sau pe www.mobile.de cauti tipul de masina pe care il vrei si in anunt majoritatea au trecute si emisiile de CO2
  • vld57

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 z20net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pana la urma intra sigur in vigoare de la 1 iulie? sau iar se hazardeaza astia in declaratii si parca vad ca ramane aceiasi. Io citisem undeva ca se va injumatati ~ taxa asta Smile chiar sunt curios cum v a fi pt ca ma intereseaza direct.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
<Mentos > Am vazut treaba de pe mobile.de dar daca te uiti pe acolo constati ca la acelasi motor etc apar diferite valori de emisii co2 plus ca de unde stim noi daca astia de la RAR o sa aibe aceleasi valori, ca doar suntem in Romania si parca vad ca nu vor corespunde.
Si as mai avea o nelamurire masinile care vin din afara tre sa aiba trecut in brief chestia asta sau conteaza doar ce au ei in tabelele lor de 2 bani.Intreb pt ca am auzit ceva de genul ca daca nu ai trecut in brief treaba asta platesti o taxa de 600euro ca sa iti determine cei de la RAR emisiile.Ma rog eu sunt destul de confuz,si problema e ca pe 15 iulie o sa aduc o masina din suedia pt socru.
Apropos de Suedia cica eliberarea numerelor provizorii la ei cica dureaza 2 saptamani!Cam ciudat.
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am fost, am venit înapoi = bucuros de dau din coadă Mr. Green
toată povestea (cam pe scurt ... aici)
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am o Vectra B2 fabricata in noiemvrie 1999(Y16XE). Cei de la RAR zic ca este euro 2. Daca ar fi dupa ei, taxa in iulie ar fi de 1200 de euro. Dar, emisiile de CO2 la mine sunt de 168 mg. Dupa astea, taxa este de 700 de euro... Si se ia dupa emisii doar la euro 3 si 4 (emisiile le-am aflat de pe net, si nu dintr-un singur loc)
  • Hylander

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Ca sa nu mai apara confuzii pe viitor si ca sa nu va mai faceti probleme degeaba cei care aveti masini cu Euro 2, Euro1 sau Non euro: nu se taxeaza in functie de emisiile de CO2 pe km... acest tip de taxare e valabil numai la Euro 3 si Euro 4 si evident ca acolo unde nu apare in cartea tehnica ce noxe are masina si cat CO2 elimina trebuie facut acest test la RAR (sunt totusi niste hoti pt ca cer 600 de euro pt o nimica toata).
In concluzie daca aveti EURO 2 nu va mai bateti capul cu noxele ca noi nu intram in categoria aceea de plata... e de ajuns sa intri pe unul din multele site-uri care au acel calculator pentru noua taxa ce urmeasa sa intre in vigoare de la 1 iulie 2008 si completezi toate cele si atat.
Astepti sa vina luna iulie cat mai repede... eventual faci si rost de banii pe care tre sa ii dai!
Succes!
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vectra B2 (caravan), Y16XE din Decembrie 1999 = Euro 2, fără nici un drept de apel. Am făcut rost de certificat de la GM, cu ştampilă şi tot, pe care scrie că maşina cu seria W0L... corespunde normelor Euro3, chiar dacă in brief scrie D4. Pentru RAR hârtia aia este egal cu zero. În concluzie -> Euro2
Skip ads

  • vlazduhu

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa-nteleg ca e o copilarie sa crezi ca o vor scoate de tot? Adica faza cu Senatul care a declarat-o ilegala e clar o miscare electorala, dar sunt sanse sa treaca si de parlament? Si daca da, cand s-ar intampla asta?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e cu dus-intors treaba asta la RAR.....la masina mea, adusa din Olanda, nu scria in carte ce norma de poluare are ci era trecut codul motorului(Y17DT) si a iesit EURO 3. un prieten a inmatriculat de curand o astra de 1.6 din 2001 adusa din Germania, pe brief avea trecut D4(cod motor Z16..) a iesit EURO 4. am mai fost pe la RAR cu alta masina, un FIAT pe benzina 2002(pe carte avea EURO3), i-am intrebat pe aia de curiozitate ce norma de poluare are(au cautat pe calculator si mi-au zis ca daca are nush ce cod la motor e EURO4),codul la motor era acelasi cu cel pe care mi l-au zis ei, dar cand am fost sa-i fac identificare, omologare,etc a iesit EURO3. explicatia lor a fost: nu v-am zis noi domne ca e EURO 4, daca scrie in carte ca e EURO 3 inseamna ca asa e
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Y=euro3
Z=euro4
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Andrei ... nu mai induce lumea in eroare. Nu intotdeauna Y = Euro3. vezi aici
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mii de scuze,nu am reusit sa deschid linkul dar te cred
Habar nu am avut
treaba cu Y=euro3 am citit-o in mai multe locuri si de aceea am facut afirmatia.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:Andrei ... nu mai induce lumea in eroare. Nu intotdeauna Y = Euro3. vezi aici

nu fii asa drastic si sigur in afirmatii....
Prima parte (cu eroarea) e un enunt gresit... Laughing Adevarul asta e.
Ca exista interese pt. a declasifica un motor asta e alta problema si are legatura cu ceea ce urmeaza:
A doua parte e un enunt partial adevarat pt. ca se refera la o chestie mioritica: RAR si incompetenta lui.

Ia uite aici:
https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=euro4
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu personal numai inteleg nimic....
e sau nu Y=euro3?
Pagina RAR nu merge!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mesajul meu era pt electronistul.
Neamtul zice ca Y este Euro 3. Deci: andrei, ai dreptate.
Ce zic panaramele astea la RAR e altceva.
Cel mai bun exemplu este ultimul post din linkul dat de mine: 2 masini cu acelasi motor (Z) au iesit una euro 4 alta euro 3.
Ambele in Romania, ambele cf. (TEORETIC) unor norme RAR.
Interpretate cum a vrut neuronul angajatului...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR