Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bughy iti garantez ca exista ce am zis.... OMG cel putin are un prieten pe opel omega...... asa ca.... IAK acu 2 zile l-am vazut pe o dacie de prin 80..... am si ras de el ..am zis ca-i limuzina oficiala de la hotelu iaki al lui hagi Very Happy

tzepozz am vazut W V W ......dar erau distantate....cred ca default fata optiunea asta Very Happy
Skip ads

  • Bughy

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
robytza a scris:bughy iti garantez ca exista ce am zis.... OMG cel putin are un prieten pe opel omega...... asa ca.... IAK acu 2 zile l-am vazut pe o dacie de prin 80..... am si ras de el ..am zis ca-i limuzina oficiala de la hotelu iaki al lui hagi Very Happy

tzepozz am vazut W V W ......dar erau distantate....cred ca default fata optiunea asta Very Happy

eu stiam ca nu poate fi O si I prima litera ca sa nu se confunde cu 0 si 1... sincer eu chiar nu am vazut in iasi... daca poti fa o poza la OMG...
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ok, o sa fac....

ps : mi-am mai amintit de un prieten de are nr OAC la o broscuta VW
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu numere care incep cu I sau O cred ca a fost o "serie limitata' si nu se mai dau, s-or fi gindit dupa si cred ca tot din seria asta e si MUE .
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
xzj,xjz,wzj,jzx,etc
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am vazut eu VVV sau YYY, nu mi-am dat prea bine seama.
Eu am MNW, venit la intamplare. Ziceti si de al meu ca e tare, va rog. Sa sa simta si Garfi bine...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e tare, sefu'! foarte tare.....
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gata sefu", esti tare....cel mai tare din parcare.. la Polivalenta Wink
Skip ads

  • calinbont

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am vrut numere cat mai greu de retinut si ... parca ca mi-am pus JZV Laughing
Cand imi scrie cineva cate o factura si trece numarul masinii rar il scrie corect din prima.
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Totusi la ce ajuta ? Sa nu tina lumea minte ca tu esti cel care a calcat pisica pe trecerea de pietoni ?
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
combinatii de V si Y , pe tablita vin altcumva decat pe calculator. Un vecin a primit amenda pe nr lui VHM, pe cand amenda era pt YHM , amenda de parcare , deci cel ce a scris-o nu si-a dat seama de la 2m Laughing sau asa o fii scris el pe PV sa nu se inteleaga.
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Numere care sa includa litera Q in combinatia de litere, nu exista pe placutele din romania.
Skip ads

  • Ghimpe200

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am VMW pe masina dar distantate....se vad de la distanta si se inteleg si in poze.....acumaaa cred k devina este distanta dintre ele....asta este
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot am vazut ca se discuta despre numere care incep cu I si O... Eu cand mi-am inmatriculat masina, evident ca vroiam OPE. Dar mi-a explicat militzeanul ca numerele nu pot incepe cu I sau O. Sunt tare curios sa vad si eu prima poza cu un numar din ala.

ONTOPIC: combinatiile Y-V-W mi se par cel mai greu de inteles de la departare.
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu se pune I si O in fata pt a nu se confunda cu 1 si 0
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
... de parca numerele ar avea 3 cifre si doo litere. E stupid, dar adevarat.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am MWY Very Happy
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Observ ca unii nu s-au uitat niciodata atent la numerele de inmatriculare romanesti (caci despre ele vorbim) si contrazic un forum intreg de prezenta unor litere de care o tara intreaga nu are habar.

Nu am vazut niciodata litera "Q" in componenta numarului.
Nu am vazut niciodata litera "I" sau "O" in locul primei litere. De asemenea nu am vazut nici doi de "I" si nici doi de "O" in componenta aceluias numar, unul langa altul.

Desi am vazut numere gen "MUE", "FUT", "MUC", "COI" am inteles ca nu se mai dau.

Cred ca sunteti de acord cu mine ca pe multi ii cheama Ovidiu, Irina/el, Olivia, nu mai zic de Ion sau Ionut sau Octavian, ca macar la ei a mers in combinatie cu cifrele IS 10 NUT sau HR 99 YON, GL 85 TAV. Dar spuneti-mi mie cate numere ati vazut de genul: B xx OVI, B xx IRI, B xx OLI ? Sau e o conventie doar pentru ADI, ADY, ANA, EMA, ELA, DAN, CRI, CRY, FLO, COS, ANK, KMI, EMI, LUC, VAS, YSA, ALN, LIV, SOR, SER, etc?

Numere "speciale":
Numerele cu una, doua sau chiar trei "W" s-au dat la inceput si dupa aia s-a trecut la codarea lor. Astfel, urmariti numerele de inmatriculare care incep si se termina cu "W", nu conteaza deloc ce e la mijloc. Un numar de genul "B 12 WBW" apartine unei persoane cu o anumita influenta in cadrul MAI-ului (influenta nu inseamna ca lucreaza in MAI), bineinteles daca nu face parte din micile exceptii de care ziceam. Exceptiile le vedeti singuri, vorbim de masini pana in 12-15 ooo euro. Restul de masini ce intra la categoria "specialilor" vorbesc de la Passaturi in sus.
Concluzia la numerele care incep si se termina in "W" este urmatoarea: daca te ia radarul cand te apropii de politistul care vrea sa te opreasca isi schimba pozitia bratului in salut si te lasa sa iti vezi de treaba ta. Varianta e testata de 2 soferi (WXW si WJW la numar) care lucreaza pentru patronii mei, oameni cu influenta sa zic asa, care nu au nici o legatura cu MAI-ul dar au relatii.Numerele celor 2 masini nu sunt in ordine, cifrele sunt departe unele de altele. Cum ziceam, numerele sunt speciale, pentru cine trebuie sa le vada si sa inchida ochii, dupa.
Bineinteles, valabil si pentru numerele de bucuresti GUV, SEN, Acelasi lucru pentru oricare judet in componenta caruia se citeste primaria municipiului X sau consiliul judetean X, adica pentru judetul Timis, nu poti pune TM xx PMT sau TM xx CJT. Ininate era valabil si pentru plitia judetului x adica TM xx PJT. In schimb poti avea AR xx PJT sau CJ xx CJT fara nici un fel de probleme.

Faptul ca sunt literele sunt distantate intre ele, indica faptul ca asa a vrut muschiul tau sa fie si ai stiut cu cine sa vorbesti. Nu te scuteste de amenzi.

Ok, autorul topicului vrea numere greu de retinut la VEDERE, nu la AUZ. Luand in considerare cele scrise mai sus recomand asa:

-literele "D" si "O" nu se vad bine care ce e, de la distanta. Eu am DOT si de la distanta poti jura ca e DDT.
-literele "V" si "Y" idem, datorita deschiderii prea mari a lui "Y" in fontul ales.
-literele "M", "W" si "N" pot fi usor confundate, daca nu literele cel putin ordinea
-litere "S", "Z" si "J" pot fi incurcate numai daca incerci sa le repeti vocal. Unii au memorie vizuala buna si cele 3 litere chiar difera bine intre ele. Pentru acestia, alte combinatii, care creeaza problele asocierii imaginii, apropiate cu un al caracter poate impune probleme in a retine literele.
-combinatia de litere "E" si "F" creeaza confuzie.
-combinatia de litere "B" si "D" creeaza confuzie.
-combinatia de litere "J" si "L" creeaza confuzie.

Am constatat de curand ca o combinatie simpla si memorabila de genul "YYY" creaza probleme unora in a citi numarul de inmatriculare.
Ba chiar mai mult, e derutant sa vezi un DJ 01 DOI, cam la fel cand vezi o masina rosie ce are numarul BH 47 ALB, dar, asta numai daca faci comparatie directa intre numar si culoare.

Concluzia e ca atat cifrele de dinaintea literelor aflate in discutie cat si literele trebuie alese in functie de contur.

Ex:
contur curbat: 0,3,6,8,9 - G,S,C,O
contur partial curbat 2,5 - J,P,R,B,D,
contur drept 1,4,7 - W,N,H,M,V,Y,X,K,Z
contur special greu de asociat cu altceva (zic eu) T,I,J,L. O combinatie "stramta" poate fi asta TM 71 JIL.

Ideea e de a asocia tipul de contur al literelor si de ce nu, al cifrelor din fata.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu vreau ca la urmatoarea masina sa-mi pun nr. de inmatriculare EMO ... o fi psihologig sau de domeniul psihiatriei ? Rolling Eyes
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
NYW; WNW; NWM; WYW; MNM; WMW; MNM; NMN; sunt multe dak stai sa te gandesti ,dar dak as fi in locu tau as pune: TM 63 WYW
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR