Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu te mai critic, ca te-au criticat altii destul Smile Casco sigur nu iti face masina pentru ca erai baut, dar asigurarea ta i-o face pe a lui, ca deaia o platesti. Eu am platit asigurarea o luna(cat aveam numerele provizorii) si am lovit un renault clio, i-am stricat un sfert de masina. Nu ma cautat nimeni de la asigurare sa le dau bani, cu toate ca am facut contract doar pe o luna si am facut baguba de cel ptn 2500 de euro
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
era sa o patesc si eu aseara....la fel ca tine am luat curba prea tare si era sa intru intr-un copac si apoi intr-o alta masina Shocked e foarte nashpa sentimentul
on topic: cu casco n-ai ce face daca ai baut, iar cu RCA-ul cred ca cel mai bine e sa ii contactezi pe cei de la UNITA
http://www.unita.ro/Ghid_de_dauna.doc
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cristinikol a scris:mergeam aseara pe o straduta si m-am gandit fiind putin baut sa iau o curba la stanga cu mai multa viteza decat trebuia...cand am intrat in curba masina a derapat , iar sistemele de contol al tractiunii sa-u gandit sa ma puna pe linie dreapta dar nu p linia dreapta p care mi-o doream eu....prin urmare am luat cu fulgi cu tot o kia rio parcat pe partea dreapta si am uracat-o pe bordura, am dat-o jos si am mai impins-o cam 10 metrii...masina mea nu e extrem de grav avariata (parbriz, capota, traversa, spiler, faruri)...dar despre cealalta masina ... sper sa s repare si cat mai ieftin...
...am avut ghinion sa ma gasesca politia comunitara care s plimba prin zona si a chemat echipaj de politie...

Amice erai si baut si ai vrut si sa te evapori, dar ai avut ghinion cu politia comunitara. Ti-o meriti cu varf si indesat!
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
cristinikol a scris:mergeam aseara pe o straduta si m-am gandit fiind putin baut sa iau o curba la stanga cu mai multa viteza decat trebuia...cand am intrat in curba masina a derapat , iar sistemele de contol al tractiunii sa-u gandit sa ma puna pe linie dreapta dar nu p linia dreapta p care mi-o doream eu....prin urmare am luat cu fulgi cu tot o kia rio parcat pe partea dreapta si am uracat-o pe bordura, am dat-o jos si am mai impins-o cam 10 metrii...masina mea nu e extrem de grav avariata (parbriz, capota, traversa, spiler, faruri)...dar despre cealalta masina ... sper sa s repare si cat mai ieftin...
...am avut ghinion sa ma gasesca politia comunitara care s plimba prin zona si a chemat echipaj de politie...

Amice erai si baut si ai vrut si sa te evapori, dar ai avut ghinion cu politia comunitara. Ti-o meriti cu varf si indesat!


Da si-o merita, e a 2-a oara cand i-o spui Sad , acum nu mai fi asa rigid si da-i si un sfat folositor(ca sa aruncam cu pietre putem toti) sa fie on topic legat de ce intreaba omu...
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu am sa-i dau sfaturi cum sa traga o carpaceala la kia nevinoavatului.
  • ludi_f

  • Mesaje scrise: 363
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce ca lovesti masina altuia...ametit de bautura...mai incerci sa si fugi. Daca loveai un om? O femeie, un copil? Cereai sfaturi cum sa te scoti?
Iar on topic: sfatul meu este sa te pocaiesti si sa nu mai pui gura pe bautura.

PS. Nu sunt nici pe departe pocait, dar stiu despre ce e vorba.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gata, lasati omul in pace. Nimeni nu e de acord cu ce a facut, si nici el, vazand acum, din perspectiva. Noi sa speram ca nu se mai intampla, el sa vrea cu siguranta asta, si cine poate si vrea sa-i dea si lui un sfat...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da' stiu ca's destui lupi moralisti pe acest forum...

Le propun tuturor celor care dau in "vinovatul" nostru sa bea un pahar de 250ml bere si sa-si faca alcooltest dupa jumatate de ora. La un corp de 80Kg iese o alcoolemie de 0.15. Sa-l vad si eu pe ala care simte un pahar de bere. Cam la fel se intampla si daca ai facut o bauta serioasa seara. A doua zi ai o alcoolemie mai mare de 0.1, dar multi nu stiu si se suie asa in masina.

De altfel, s-a si demonstrat ca condusul in stare medie si avansata de oboseala e mult mai periculos decat in condusul in stare de ebrietate medie ( sub 0.8 ).

Daca nu stiti ce inseamna 0.19, nu va mai dati eroi. Sunt sigur ca sunt multi care au gustat din greseala un pahar de bere (prea cald, prea sete, prea pofta) si apoi au condus.


Baietii de pe forum care m-au vazut, stiu ca beau un pahar de bere, chiar daca sunt cu masina. Beau doar unul. De ce? Pentru ca nu suport berea fara alcool si pentru ca mi se pare mai periculos sa conduc stresat cu vezica plina de la 2 beri fara alcool decat multumit de un pahar de 250ml.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
OT: Deci de aia ii iei apararea. Nu!

ON: Eu zic ca ii s-a raspuns la intrebare deja, asa ca se poate inchide topicul pentru ca e o mare sursa de scandal.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
PS: alcoolul in cantitati reduse sporeste atentia Wink. la alcoolemia lui putea lejer manca ceva ciocolata cu rom, vodka whatever.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In RO nu este un procent tolerabil de alcool? Nu cred ca est "beat" daca ai baut un pahar (unul singur, si mic...) la masa... Exclamation
In FR este 0.5 %% si sub acest procent nu ti se face nimic, esti "curat" si in cadrul legii... Exclamation
De fapt, accidentele nu se fac de "acestia" ci de "marii bautori" Exclamation
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:In FR este 0.5 %% si sub acest procent nu ti se face nimic, esti "curat" si in cadrul legii...



Asa este si in Grecia,sunt mai indulgente legile in unele tari europene,dar in limita bunului simt.
Skip ads

  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:
sorin666 a scris:In FR este 0.5 %% si sub acest procent nu ti se face nimic, esti "curat" si in cadrul legii...



Asa este si in Grecia,sunt mai indulgente legile in unele tari europene,dar in limita bunului simt.


Nu sunt la curent cu legislatia din alte tari, dar din ceea ce am mai auzit, de la unii, de la altii, esti curat atata timp cat, chiar daca esti in limite legale cu alcoolul, nu faci accident.
Este intr-adevar asa?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
NU, esti "curat" pana la 0.5%%, indiferent ce faci, este un DREPT al tau...
Asta curespunde la 1 sticla de bere pentru un barbat de greutate medie, sau 2 pahare de vin.
Aceasta nu ma impiedica sa nu beau niciodata cand conduc, din principiu...
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, un accident in care a fost implicat tatal meu. Pe soseaua Craiova-Caracal, s-a incadrat pe banda de langa axul drumului sa faca la stanga pe un drum laturalnic, a semnalizat stanga, s-a asigurat cat a permis vizibilitatea dupa care a trecut . In acea zona soseaua are un pic de panta. Din sens opus a venit un BMW cam cu 100 km/h pe care tatal meu nu l-a vazut pt ca respectivul BMW era chiar la baza acelei mici pante. Din pacate s-a produs impactul. A fost dat si la TV si in ziar http://www.gds.ro/Eveniment...Craiova+-+Caracal , toata lumea spune ca tatal meu are toata vina. Politia spune ca nu conteaza ce viteza a avut respectivul cu BMW, putea sa circule si cu 200 km/h, vinovat e tatal meu ca nu a dat prioritate. Intrebarea mea este: e normal asa ceva, doar el e vinovat? Curios este faptul ca cel cu BMW avea inca 3 benzi de circulatie pe unde sa-l evite insa a ales sa-l evite exact prin fata, drept urmare masina a ramas fara partea fata. Astept parerile voastre. Multumesc.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Maicamea a patit acum cativa ani ceva asemanator nu a cedat trcerea si dupa ce s-a incadrat pe banda ei a fost lovita de unul beat dar full de bani. (ala a intrat pe contrasens baut). Cu martori cu tot, se vedea urme de franare, ac kilometraj blocat la 67 km/h dupa o frana de vreo 15 m, au scos pe maicamea vinovata ca avea un cedeaza trecerea. Alcolemia i s-a luat ceva de genu ( sufla ma.... aaa ok nu ai baut) si ala duhnea a alcool. Eu zic sa nu te complici ca nu are rost, iti spun din proprie experienta justitia din Romania e a celor cu bani.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@mark imi pare rau de ce s-a intamplat dar din pacate problema este clara. Tot ce poti face acum este sa multumesti lui Dumnezeu ca i-a lasat tatalui tau zilele. Fierul se indreapta dar omul niciodata. Totusi daca e sa facem o analiza la rece, cel cu BMW-ul in opinia mea a fost surprins si nu a putut evita. Evitarea prin stanga si la viteza inseamna sa ai un oarecare timp de reactie, timp care se pare ca a fost prea scurt iar prima tendinta din subconstient a fiecaruia este sa tina cat mai mult dreapta pe sensul lui de mers. Taicatu se pare ca date fiind imprejurarile, a avut si un pic de ghinion datorita configuratiei terenului si de aici doza de risc marita. Din pacate daca este asa, acela este loc rau si belele de astea se mai pot intampla.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cristinikol - dupa parerea mea nu te faci vinovat ca ai baut un pahar de bere ci pt faptul ca ai lovit o masina din cauza euforiei care te cuprinde cand conduci un Opel. Am patit-o si eu asemanator tie...am luat o curba si m-a proiectat intr-o bordura...insa fara incidente pentru altii ci doar pentru mine - radiator apa spart. Tin sa precizez faptul ca nu consumasem nicun gram de alcool - dupa cum va spuneam nu alcoolul e de vina in cazul lui Cristi, as zice mai degraba teribilismul la volan. Cat despre a pleca de la masina si sa zica, ca altcineva a condus, se vede ca omul era constient ca a consumat un pahar si nu vroia sa riste si cred ca multi dintre noi am face la fel daca am fi fost atunci in situatia lui. Sa lasam omul sa-si repare masina si sa o foloseasca mai prudent pe viitor.
Sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat cu asigurarile. Multa bafta si km fara evenimente!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Da, masina era de vina! Laughing
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@dodo13 vad ca te straduiesti din rasputeri sa portretizezi romanul pitoresc cu care ne "luptam" in fiecare zi . Laughing

Principala regula a romanului pitoresc este : " Nu exista reguli !" Acesta confunda flagrant democratia cu anarhia , orice lege i se pare "discutabila" , interpretabila dupa bunul plac ... Orice incalcare a legii se poate discuta - aranja - interpreta - incalca - sfida in filozofia de viata a romanul pitoresc . Atentie incalcarea legilor se face numai cu premeditare Exclamation
Unde exista democratia si bunul simt in a sustine ca e normal sa rulezi nebuneste cu 40-70Km/h peste viteza legala pe un drum , indoielnic calitativ , de 1 - 1 1/2 banda ?
Sau ultima bomba : e normal sa conduci un pic beat - da' nu mult - numa' un pic - hic' ! Cool Oare romanul pitoresc este prin definitie alcolic ? Vointa de omida in sevraj nu'i permite autocontrolul , chiar nu se poate abtine de la un spritz ? Oare ne'am timpit de tot ?

dodo13 te astept cu noi caracteristi nebanuite ale romanului pitoresc .

Imi permit sa incep eu lista :
1. vitezoman
2. alcolic
3. anarhist
4. mitoman
5. fudul
6. spagar & spaguitor
7. ...

Prezentul post este un apel la ratiune ! Pentru cei ce se simt deranjati de cele scrise acest post este cu siguranta un pamflet, orice asemanare cu persoane inca in viata este absolut intimplatoare !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR