Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Legea este un sistem de pedepse, nu este un cod de conduita. Restul e demagogie. Faci confuzii grave, ca de obicei.

In plus, in lege nu exista termenul "beat" ci "sub influenta bauturilor alcoolice". Din nou, o mare diferenta.
Skip ads

  • calfianu

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2006

  • Mesaj Privat
0.19 la mie in aerul respirat inseamna altceva ca valoare la alcool in singe.

Oricum, cifrele absolute nu spun nimic, pentru ca oamenii care au baut se comporta diferit. Unii dupa ce beau un pahar, fara a avea tulburari in a se tine pe picioare l-i se pune pata pe putoarea asta de viata si isi pun stereangul de git, altii se pun pe ris altii se pun pe plins, iar altii dupa o bere cred ca sunt Colin McRae.
Bautura in acest ultim caz actioneaza la alt nivel, al constiintei, nu asupra capacitatii fizice de a ponduce. Il face sa creada ca poata sa faca lucruri pentru care nu are experienta sa o faca...
Deci ar trebui in primul rind sa ne cunoastem si sa intelegem clar de ce bem, si ce suntem, sau nu, in stare sa facem dupa ce bem diferite cantitati de alcool. Inteligenta este sa reusesti sa inveti din experienta altora. Prostie este sa nu inveti nici din experientele proprii
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Foloseste'ti logica : sistem de pedepse => sistem de dresare => convingere => conduita - ratiune , constinta . Idea
Ce'mi place cum postulezi fara argumente ! Laughing
dodo_13 a scris: In plus, in lege nu exista termenul "beat" ci "sub influenta bauturilor alcoolice". Din nou, o mare diferenta.

Ce mai conteaza cum scrie in lege atunci cind esti susceptibil de betie ?

Te pricepi la judecata prin omisiune si intors vorbele , avocat trebuia sa te faci ... daca nu cumva ti'ai urmat deja vocatia . Laughing
Nu e cazul sa fii grosolan !
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Sistemul de pedepse nu asigura educatia, fapt dovedit de miile de inchisori din toata lumea. Educatia rezulta dintr-un sistem educational, nu dintr-un sistem corectional. La noi nu exista asa ceva, in liceu inca se invata pe de rost ecuatii diferentiale si comentarii literare, care nu folosesc la nimic concret, in loc sa se invete despre constiinta sociala, despre bine si rau.

Suntem total off topic, asa ca te astept pe PM pentru alte consideratii sociale sau filozofice.

Despre cazul curent, nu pot decat sa repet ceea ce a spus cel mai ilustru inaintas al nostru: "sa arunce cu piatra cel ce e fara de nici o vina". Cumva, mi-a greu sa cred ca e vreun sfant dpvd legal pe acest forum.

P.S. Am mai spus cu ce ma ocup, nu mai repet.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Despre cazul curent, nu pot decat sa repet ceea ce a spus cel mai ilustru inaintas al nostru: "sa arunce cu piatra cel ce e fara de nici o vina". Cumva, mi-a greu sa cred ca e vreun sfant dpvd legal pe acest forum.


Cat priveste bautul combinat condusul ma ofer eu sa dau cu piatra.Asa ca pe mine nu poate sa ma convinga cineva ca e ok un paharel de alcol si apoi hai cu masina ca in lege e ok 0.1 sau 0.5 sau x%
Ai baut => nu mai ai aceleasi reflexe. Alcolul sporeste atentia catre alte lucruri nu catre condus.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dupa cat tine eu mine, faza din biblie nu se referea doar la preacurvie, ci la orice pacat. Acesta a fost si spiritul citatului meu.

Ma refeream la orice infractiune comparabila. Singurul grad de comparatie dat de lege e pedeapsa. Spre exemplu, depasirea coloanei, calcarea liniei continue, opritul in zona interzisa sunt egale cu influenta bauturilor alcoolice sub 0.8.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bravo, bre! Dai cu cheatra in noi ca suntem rai si atacam un biet suflet nevinovat. O oita ratacita. Apoi ne-o bagi p-asta cu ridicatu' pietrei de catre aia fara niciun pacat. Te cam incurci in propriile afirmatii.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Poate prin lege sunt pedepsite la fel dar moral, civic, ca impact negativ asupra noastra nu sunt egale.
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, alcoolul in corp afecteaza mult reflexele si atentia. Alcoolul in are expirat sau in sange difera de la o persoana la alta, chiar daca au baut aceeasi cantitate de alcool (diferenta de greutate si asimilarea alcoolului) si nu cred ca extista cineva care spune ca daca bea conduce mai bine, sau nu se intampla nimic. Ca el vrea sa creada, e cu totul altceva. Dar, dintr-o intrebare a cuiva cum poate iesi din *** (cu toate ca probabil merita ce a patit, dar nu e dreptul nostru sa judecam asta) s-a ajuns la o contrazicere si discutie pe tema alcoolului...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Iscander_88 a scris: nu cred ca extista cineva care spune ca daca bea conduce mai bine, sau nu se intampla nimic.

m-am urcat si eu de cateva ori baut la volan si pot sa spun ca am mers de fiecare data cu viteza legala si mult mai atent(nu m-am bagat in depasiri mai riscante sau mai stiu yo ce...lucruri pe care le mai fac din cand in cand daca sunt treaz) de frica politiei...deci s-ar putea sa existe exceptia care confirma regula Laughing
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Avem aici alt viteaz din asta care a bagat 4 persoane in spital. Nu a fost asa de norocos ca initiatoru' topicului.
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ala nu e viteaz, e doar prost, nici nu stia din ce parte venea cand a facut acidentul+ avea permis de mai putin de un an de zile
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cristinikol a scris: m-am gandit fiind putin baut sa iau o curba la stanga cu mai multa viteza decat trebuia...cand am intrat in curba masina a derapat , iar sistemele de contol al tractiunii sa-u gandit sa ma puna pe linie dreapta dar nu p linia dreapta p care mi-o doream eu....prin urmare am luat cu fulgi cu tot o kia rio parcat pe partea dreapta...
am avut ghinion sa ma gasesca politia comunitara care s plimba prin zona si a chemat echipaj de politie...

Revenind la primul post:
1. conducea băut
2. s-a crezut pilot de curse
3. a încercat să spele putina
Prea multe pentru a ne lăsa indiferenţi.
Toţi am mai condus după o degustare, toţi depăşim viteza legală dar încălcăm numai una din reguli la un moment dat. Lipsa de respect faţă de comunitate este mai mult decât evidentă. Eu mă întreb: ce se întâmpla dacă nu erau comunitarii? Rămânea cel cu kia cu paguba? Dacă este de înţeles că a condus băut sau cu viteză este de înţeles şi faptul că voia să plece? După părerea mea, NU. Aici a greşit cel mai mult.
În ceea ce priveşte asigurările, RCA plăteşte indiferent de cauze întrucât şi-a asumat riscul. CASCO se va îndrepta împotriva vinovatului.
  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
[quote="mctoto"]
dodo_13 a scris:

Cat priveste bautul combinat condusul ma ofer eu sa dau cu piatra.Asa ca pe mine nu poate sa ma convinga cineva ca e ok un paharel de alcol si apoi hai cu masina ca in lege e ok 0.1 sau 0.5 sau x%
Ai baut => nu mai ai aceleasi reflexe. Alcolul sporeste atentia catre alte lucruri nu catre condus.



Sunt intr-un totul deacord cu tine. Ai baut mergi pe jos nici macar cu bicicleta ca da altu peste tine. Alcoolul baut pana intr-un anumit punct creste potenta (*cititi ce vreti voi) dupa un anumit ponct o scade (*potenta). Pot sa spun cu mandrie ca din 7 februarie anul curent nu am baut un pahar de bere. Cred ca voi bea in seara asta o doza (an castigat la un concurs unbax de beri Stejar). Ai baut nu conduci. Oricum se poate si fara masian dovada sunt cei 22 de ani pe care i-am trait fara sa am o masina.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:
Iscander_88 a scris: nu cred ca extista cineva care spune ca daca bea conduce mai bine, sau nu se intampla nimic.

m-am urcat si eu de cateva ori baut la volan si pot sa spun ca am mers de fiecare data cu viteza legala si mult mai atent(nu m-am bagat in depasiri mai riscante sau mai stiu yo ce...lucruri pe care le mai fac din cand in cand daca sunt treaz) de frica politiei...deci s-ar putea sa existe exceptia care confirma regula Laughing
Asta pentru ca erai inca constient, si, fiind baut, te simteai deja cu musca pe caciula si nu vroiai sa atrgi atentia sau sa te dai viteaz. Dar lucrul asta s-a intamplat datorita constiintei tale de a ramane ,,intreg'' (fara accidente) nu datorita bauturii
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara sa "iau apararea betivilor" cei 0.5%% cu care sunt eu obisnuit (adica stiu ca exista, nu ca folosesc oportunitatea) nu inseamna "beat" nici pe departe... Exclamation
Nu de alta, dar nenorocitul ala de 0.18%% reprezinta ceva de genul "o bere bauta cu o seara in urma"... deci departe de un sinucigas conducand in stare de coma etilica... Twisted Evil
Cred ca ar trebui vazuta realitatea si in nuante intermediare, nu numai in alb si negru... Idea
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Bravo, bre! Dai cu cheatra in noi ca suntem rai si atacam un biet suflet nevinovat. O oita ratacita. Apoi ne-o bagi p-asta cu ridicatu' pietrei de catre aia fara niciun pacat. Te cam incurci in propriile afirmatii.


Nu prea vad similitudinea celor doua faze, dar ma rog. Ideea e ca nu am dat cu piatra ci pur si simplu mi s-a parut ca prea s-a sarit la gatul omului pentru o alcoolemie aproape inexistenta. Nu euforia bahica a fost de vina, 0.19 e o valoare prea mica pentru asa ceva, ci experienta redusa la volan. Cat despre faza cu plecatul, ce sa spun? Strict in conditiile date, dar sa fi avut pe nevasta-mea langa mine, as fi schimbat imediat locul cu ea. De ce sa ma bag eu prin procese pentru un rahat de tabla indoita, doar pentru ca am baut o bere? Din spirit civic? Las sa plateasca panaramele de firme de asigurari, ca doar de aia exista asa multe.

Sorin are dreptate, viata e o infinitate de nuante de gri, nu doar alb si negru. De altfel sunt sigur ca daca am fi la o masa, noi toti cei care am postat in acest topic, am avea alt ton, mult mai calm. Dar na, stam dupa paravanul provider-ului de internet si ne permitem sa fim vehementi.

P.S. Nevestei mele nu ii place sa conduca noaptea, in caz ca m-ati fi intrebat de ce nu conducea ea direct daca eu am baut jumatate de pahar de bere.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Ideea e ca nu am dat cu piatra ci pur si simplu mi s-a parut ca prea s-a sarit la gatul omului pentru o alcoolemie aproape inexistenta. Nu euforia bahica a fost de vina, 0.19 e o valoare prea mica pentru asa ceva, ci experienta redusa la volan.


Prea tare faza ...
Deci ideea de baza este ca trebuie sa conduci in mod repetat baut - ametit , beat ca sa capeti experienta , adica sa faci un stagiu de pregatire ... Laughing Dupa cum se vede problema autorul topicului a fost lipsa de experienta cu alcolu' in freza la volan , ii lipseste experienta dom'le ... hik Laughing Laughing
Ce'ti e si cu oamenii astia , s'au invatat sa conduca pe uscat si se iau aiurea de astia sprituiti . Probabil de suparare ca lor le este sete ...

"Prezentul post este un pamflet si trebuie tratat ca atare ."
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Urmatorul link nu e un pamflet si ar trebui sa-l studiati in loc sa sariti pe un om ca a baut o bere:

http://www.doctor.info.ro/h...r_alcoolemie.html
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Bun calculatorul , un accesoriu foarte util viitorului cursant ! Laughing Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR