Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Varianta 1. Varianta 2 suna a vigilanti si e mai periculoasa decat fapta initiala. Dar daca e masina de firma, as aplica varianta 3: in primul rand ca masina ar trebui sa aiba CASCO si evenimentul, fiind unul neintentionat, intra in clauzele contractului; in an al doilea rand, toti cei care conduc masina de servici conduc fara nici o grija fata de masina, asa ca ce mai conteaza inca o tavaleala in plus?


De ce este obligatoriu să aibă casco şi de ce nu mai contează o tăvăleală în plus?
Şi chiar dacă are casco nu are nici o pierdere? Numai lipsa folosinţei maşinii pentru o perioadă de 10-30 zile şi este enorm iar dacă adaugi faptul că anul următor va avea o primă de asigurare mai mare, deja pierderea financiară are cel puţin 3 zerouri şi asta calculând în roni. De ce ar rebui cineva să suporte o asemenea pierdere? Doar pentru că cineva a încercat să scape de urmările prpriului comportament antisocial?
Concluzia trasă din anumite posturi: A-i reproşa unuia care a greşit "puţin" este reprobabil dar a considera că un nevinovat trebuie să suporte consecinţele faptei altuia este acceptabil.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
A-i reproşa unuia care a greşit puţin este firesc. A-l pune pe cruce e cu totul altceva. Nu cred ca copilului tau ii spui "prostule" si "nu mai bea apa cu paharul" daca scapa paharul jos. Eu sper ca ii explici frumos cum se face ca sa nu mai sparga paharul. Eu asa fac.

Masina o va avea lipsa 10-30 de zile indiferent cine plateste. In plus, am eu ceva cu ei pentru ca ma claxoneaza ca am nesimtirea sa nu blochez intersectia, ca ocolesc gropi si ca merg cu 25 la ora pe un drum de tara unde ei merg cu 50, ridicand praful peste tot. Pana la urma tot pocnesc eu unul din asta...

"Antisocial" implica si "intentionat", iar scenariul propus nu implica intentia. Sincer, la 2 noaptea nu as sta sa intreb a cui e masina. I-as pune numarul de telefon in geam si m-as prezenta a doua zi la politie pentru constatare. In nici un caz nu as sta sa se adune 50 de oameni pe la ferestre ca sa ma judece si sa ma injure, cel putin nu fara politie langa mine. Am gresit, dar stabilirea acestui verdict o fac organele abilitate, nu nea Mitica de la 2, nervos ca l-am trezit si gata sa ia la bataie pe oricine pentru asta.

Apropo, in SUA, daca bati la usa la 2 noaptea risti sa primesti un glont in cap, nu informatii despre masina.
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Varianta cu "i-as lasa numarul de telefon in geam" e una ideala (si care nu e inclusa in cele 3 prezentata in scenariu) cand TU esti cel care loveste masina. Dar daca o loveste altul care nu vrea sa isi asume raspunderea?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In realitate si pusi sub presiune, cred ca 99% din "datatorii de lectii de morala" de aici si de aiurea ar pune in geam numarul de telefon de la Primarie sau Salvare, sau cel al "celui mai apropiat dusman" Twisted Evil
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sorine, eu am scapat, nu stiu numarul de la primarie si nici nu tin numerele de telefon ale dusmanilor (ce cuvant puternic!). Ala de la salvare il stie toata lumea... Smile
Sincer, nu m-am gandit a varianta de a scrie un bilet cu alt numar, pe principiul razbunarii.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR