Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am nevoie de niste sfaturi daca a mai trecut cineva prin asa ceva si poate sa-mi spuna ce s-a intamplat...
mergeam aseara pe o straduta si m-am gandit fiind putin baut sa iau o curba la stanga cu mai multa viteza decat trebuia...cand am intrat in curba masina a derapat , iar sistemele de contol al tractiunii sa-u gandit sa ma puna pe linie dreapta dar nu p linia dreapta p care mi-o doream eu....prin urmare am luat cu fulgi cu tot o kia rio parcat pe partea dreapta si am uracat-o pe bordura, am dat-o jos si am mai impins-o cam 10 metrii...masina mea nu e extrem de grav avariata (parbriz, capota, traversa, spiler, faruri)...dar despre cealalta masina ... sper sa s repare si cat mai ieftin...
am avut ghinion sa ma gasesca politia comunitara care s plimba prin zona si a chemat echipaj de politie...
am ajuns la politie(dupa indelungi planuri si alte scheme) si am suflat in aparat...mi-a iesit 0.19 mg/l ceea ce e bine pt ca am intrat doar la contraventie...si suspendare 15 zile carnetul...
ce ma nelinisteste p mine :
pentru ca am fost baut e clar ca nu intra in vigoare casco si rca ....persoana care a avut kia a primit rca-ul meu (care e prin Unita) si o sa-si repare masina p casco, cei de la casco iau banii de la rca, iar rca sper sa nu ma caute p mine....
am interebat politistul si a spus ca in mod normal cei de la unita o sa ma dea in judecata sa-mi ceara banii pt reparatia masinii kia...dar sunt si destule sanse sa ma lase in pace (caz care s-a mai intamplat).....

voi ce ma sfatuiti...credeti ca o sa platesc reparatia la kia ? a mai patit cineva ceva asemanator?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai noi iti dorim sa platesti! Alta data sa nu mai amesteci alcoolu' cu volanu'!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Nu vad pentru ce te-ar da in judecata, tocmai asta e obligatia lor ca firma asiguratoare, sa dea bani din propriul buzunar. Am dat si eu peste doua masini pana acum si s-au reparat de pe RCA-urile mele, una la OMNIASIG si alta la UNITA. Nu m-a dat nimeni in judecata pana acum.

Nu vad de ce ala cu Kia isi repara masina pe CASCO. In mod normal se face pe RCA-ul tau ca doar de aia exista RCA. CASCO e pentru a acoperi pagubele vinovatului, in caz ca are CASCO platit la zi.

Cat despre bautura, nu inteleg ce are de a face cu CASCO sau RCA. Scrie undeva in contract ceva de starea de ebrietate? Nu cred.

@biela-manivela
Hai sa nu folosim cuvantul "noi" atat de usor. La urma urmei, 0.19 e o valoare mica tare. In California e voie cu 0.8, dar na, noi suntem mai catolici decat papa...


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 16 Mai, 2008 7:58 pm
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai dreptate!
Skip ads

  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mah voi ganditi cu fundu? cum plm te sui baut la volan? inconstientule vezi ca nu esti singuru de pe sosea hai ca imi provoci sila si pe deasupra te mai si lauzi
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu asa stiu...casco nu plateste nimic daca ai condus cu alcool....
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu ma laud si nici nu sunt mandru cu ce am facut...asta e clar...
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
rca nu are legatura cu bautara la volan.dar casco da!din cate stiu casco "isi ia mana dupa masina" doar cand soferul e baut sau cand nu are permis de conducere!iar acela cu kia isi face masina pe casco pe motiv de graba!a ajuns o moda la romani treaba asta!
Skip ads

  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
asta a recomandat si politistul...sa o faca pe casco iar casco sa ia banii mai departe de la rca....
stii sigur ca rca-ul meu plateste daca aram baut?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
M-am mai interesat, se pare ca RCA functioneaza doar pentru "raspundere civila". Totusi, avand in vedere ca nu ti s-a facut dosar pentru ca ai fost beat, fapta fiind calificata drept "contraventie", ar trebui ca RCA sa functioneze. Trebuie studiat contractul cu UNITA.


Ultima modificare facuta de dodo_13 la Vin 16 Mai, 2008 8:10 pm
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Saracu ala cu Kia, va avea de acum in colo masina ex lovita. Cea mai naspa faza, sa cobori la masina si sa ti-o gasesti lovita unde ai parcat-o. Mori de ciuda nu alta.
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu am patit sa o gasesc ultra zgariata si imi venea sa mor...dar sa o gasesti fara aripa spate si jumatate de portbagaj...
macar am invatat ceva din asta si am avut noroc sa nu patesc nimic, desi am baut f putin si nu aveam practic nici o problema la volan...dupa accident fie ca e putin alcool sau mult...tot beat se considera ca ai condus...
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
M-ati terminat cu masinile ex-lovite. Masina e o bucata de tabla care, daca e reparata bine, functioneaza la fel ca si inainte, poate chiar mai bine. De altfel, aproape toate masinile aduse din afara au fost avariate intr-un fel sau altul, doar ca sunt foarte bine facute. Dar na, noi romanii inca credem in Mos Craciun si in "vand masina nelovita". De asemenea, gasim mare merit in faptul ca avem masina nelovita, de parca ne-ar da cineva vreun bonus ca inca avem pe ea vopseaua originala.
  • KlubbHead

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1998 MARE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
pentea a scris:mah voi ganditi cu fundu? cum plm te sui baut la volan? inconstientule vezi ca nu esti singuru de pe sosea hai ca imi provoci sila si pe deasupra te mai si lauzi


Chiar daca e vinovat nu trebuie sa vorbesti asa, el are o problema, daca sti cum sa il ajuti, ajutal, daca nu tine-ti argtumentele de genul pentru tine si nu mai fa off topic.

Cristi sper sa iti fie invatatura de minte, da-ti seama ce nasol s-a simtit omul cand si-a vazut masina avariata.
Bafta cu asigurarile si grija pe viitor Rolling Eyes
  • cristinikol

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
multumesc mult...
normal ca am tras o invatatura si o sperietura in accelasi timp...
  • alexandrudicu

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:M-ati terminat cu masinile ex-lovite. Masina e o bucata de tabla care, daca e reparata bine, functioneaza la fel ca si inainte, poate chiar mai bine. De altfel, aproape toate masinile aduse din afara au fost avariate intr-un fel sau altul, doar ca sunt foarte bine facute. Dar na, noi romanii inca credem in Mos Craciun si in "vand masina nelovita". De asemenea, gasim mare merit in faptul ca avem masina nelovita, de parca ne-ar da cineva vreun bonus ca inca avem pe ea vopseaua originala.


Poate ca nu ai avut masina lovita niciodata. Felicitari. Eu am avut si stiu ce inseamna portbagaj care nu se mai inchide bine, o usa care ramane stramba ca e deformata caroseria, am avut chiar si 30cm sasiu rupt (lipsa), si crede-ma ca daca ma pocnea careva pe stanga spate ar fi intrat ca-n branza. Sa nu mai vorbim de plasticaraie si alte imbinari care oricat ai repara-o nu mai ies ca inainte. Plus service-urile de rahat din Romania (cam multe).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca am lovit doua masini inseamna ca am avut si eu masinile lovite, nu? Amandoua au iesit perfect, mai putin culorile; una era prea veche ca sa se mai potrivesca culoarea iar la cealalta s-a pus prea putina mica si nu stralucea la fel de mult ca cea originala. E drept, s-au inlocuit piesel cu totul, dar asta e meritul meu pentru ca am insistat sa nu ma traga pe sfoara pungasii astia de la asigurari.

Oricum, suntem off-topic, hai sa nu plangem de mila altora.
  • pentea

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
KlubbHead a scris:
pentea a scris:mah voi ganditi cu fundu? cum plm te sui baut la volan? inconstientule vezi ca nu esti singuru de pe sosea hai ca imi provoci sila si pe deasupra te mai si lauzi


Chiar daca e vinovat nu trebuie sa vorbesti asa, el are o problema, daca sti cum sa il ajuti, ajutal, daca nu tine-ti argtumentele de genul pentru tine si nu mai fa off topic.

Cristi sper sa iti fie invatatura de minte, da-ti seama ce nasol s-a simtit omul cand si-a vazut masina avariata.
Bafta cu asigurarile si grija pe viitor Rolling Eyes
ce sa mai zic si tu l-ai ajutat o gramada e un site public scriu ce vreau cand vreau asa ca lasa vrajeala
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
O fi un sait public, dar are un regulament. Ti-as propune sa-l citesti, esti pe cale sa-l incalci.
  • VLAD90

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2007

  • Mesaj Privat
E drept ca a injurat insa cristinikol nu a facut bine ca a condus baut, fie si 0.01, eu unul nu asa lasa nici un miligram de alcool. Imi pare rau pentru ce a patit insa se putea si mai rau, grija mare pe viitor si multi km fara incidente.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR