Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ADRIAN T.

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sal,am o intrebare:am facut de curind schimbul de ulei si e putin peste nivelul de maxim de la joja e vreo problema? am mai intrebat citiva prieteni si majoritatea au zis ca nu e nici o problema ca oricum ce e peste maxim o sa-l consume dar desi am facut vreo 1000 de km e la fel.Multumesc anticipat
Skip ads

  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Exista riscul ca surplusul sa ajunga in catalizator si sa-l defecteze.Parerea mea e ca ar trebui sa scoti surplusul de ulei. Mai indicat ar fi ca nivelul de ulei sa il tii intre minim si maxim,undeva la mijloc.
  • ADRIAN T.

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 C18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mi-a zis cineva ca se poate scoate si cu seringa ....e adev? sau pot scoate doar clasic prin surubul de la baia de ulei?
  • Petru Maricel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da se poate scoate cu seringa si cu un furtunas.
Asa am patit si eu, mi-au pus mecanicii lui peste 5 l de ulei in motor. Am mers si eu vreo 60km pana mi-am dat seama. Acuma nu mai am probleme. In motorul meu (z17dtl) intra 4,3l ulei. Bafta!
Skip ads

  • Petru Maricel

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
--------------------------------------------------------------------------------

Da se poate scoate cu seringa si cu un furtunas.
Asa am patit si eu, mi-au pus mecanicii lui peste 5 l de ulei in motor. Am mers si eu vreo 60km pana mi-am dat seama. Acuma nu mai am probleme. In motorul meu (z17dtl) intra 4,3l ulei. Bafta!
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Verificarea nivelului uleiului cu joja trebuie facuta in anumite conditii, nu oricum, daca vrei acuratete; cel mai bine ar fi daca ai sti cat ulei ai pus si in functie de motor se apreciaza daca este depasita limita sau nu (in principiu daca e cu sub 10% mai mult decat limtia pt acel motor nu ar trebui sa aiba nimic). Ce motor ai? si cati km are (eventual daca sti antecedente de consum ale lui).
  • JoRjaK

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ce model si ce motor ai.la H la motorul de 1.7 cdti cica e joja prea mare.in carte scrie k intra 5L de ulei, dar la 4.5L deja arata maxim.
  • zeke

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa pastrezi nivelul uleiului intre max si min de pe joja . In majoritatea cazurilor asa este recomandat de producator .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR