Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Spun Buna ziua tuturor celor care se afla pe acest forum.
Inainte de a incepe descrierea cosmarului vreau sa mentionez ca sunt sofer de GTC (masina privata) 150 cp, an de fabricatie 2007.
Eu voi povesti, iar pe dumneavostra va rog sa imi confirmati sau sa-mi spuneti daca gresesc.
Masina despre care discut este masina de serviciu pe care o administrez singura (comanda, discutii cu dealer, receptie, service etc), respectiv Astra Enjoy, 1.9, 120cp 5 usi, an 2008 ridicata in data de 14 mai si lasata pentru vesnicie la dealer in data de 15 mai, in urma "repararii" ei.
Masina a fost comandata cu urmatoarele: pachet TSQ (faruri zi/noapte, oglinda heliomata, senzor ploaie), lumini functionale zi, clima, computer de bord, parbriz atermic
1. Led-urile de la butonul ptr clima Auto si de la butonul de dezaburire nu se aprind. Conform dealer-ului acesta este noul format Shocked
2. In loc de temperatura interioara afiseaza de la M1 la M7 - Conform aceluiasi dealer tot noul soft de la Opel. Ba chiar mai mult modul auto de la clima merge doar pe M3 (rece) si pe M7 (cald). Fiind clima nu am voie sa vreau o temperatura intermediara....
3. Am inteles ca optiunile ptr faruri nu pot merge simultan...este de inteles...dar la butonul pentru farururi lipseste cu desavarsire optiunea Auto aferenta pachetului TSQ. Din punctul meu de vedere ar trebui sa pot sa selectez care dintre optiuni vreau sa folosesc
4. Parbrizul atermic (cod optiune A23) are o banda verde sus la imbinarea cu acoperisul masinii, asa cum vedeam inainte la 1310. Aici as dori sa-mi confirme cei care mai au aceasta optiune, deoarece nu vreau sa gresesc in aprecieri.
5. Avand clima, compresorul de la aerul conditionat merge continuu
6. Chederele de la geamurile laterale se fac valuri, valuri cand geamurile sunt coborate complet.

dealerul afirma ca toate functiile masinii sunt 100% corecte.
Va multumesc
Skip ads

  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bun venit in club
referitor la masina ta nu cred ca este normal asa ceva,dute si la alti dealeri -ca aveti in BUC destui-si vezi ce zic si aia,sau mai stepti raspuns si de la alti colegi
cat mai multi km fara probleme
pe cand poze cu masina
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Poze cu masina chiar nu stiu pe cand, caci am lasat-o la dealer.
Recunosc ca si dealerul mi-a recomandat sa ma duc si la altii, fapt care mi-a ridicat un semn de intrebare. In paranoia-mi ma gandesc ca daca cei de la care am luat-o au facut ceva ad-hoc la masina, atunci, ar putea afirma ca cel de-al doilea dealer a facut ceva si imi pierd si garantia.
Vreau sa vad daca si alti soferi de astra 2008 au aceleasi "funcionalitati" la bord.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Lasa masina la dealerul tau si du-te fara masina la ceilalti si intreaba daca asa trebuie sa fie (poate au pe stoc masina cu optiuni asemanatoare si poti face comparatie) Eu presupun ca ar trebui sa fie asa:
1. exista led (martor) pentru a sti daca este sau nu in functiune
2. daca afiseaza de la M1 la M7 (probabil interval de temperaturi), ar trebui sa functioneze si pe trepte intermediare, nu doar 3 si 7. Nu se poate selecta si manual?
3, 4. nu stiu
5. Totusi, nu exista o optiune de a renunta la functionarea climei?
6. chedere prea lungi sau poate au fost unse cu ceva ce a afectat cauciucul (dilatare exagerata)
Skip ads

  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In lungile discutii avute cu dealerul, am insistat sa deschida un astra (recunosc break, nu 5usi) model 2008, cu 1.9. Surpriza...arata temperatura interioara, ledurile se aprindeau.

Si l-am intrebat daca Opel a implementat soft personalizat pentru masina.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Du-te pe la altii, fara sa le spui ca ai luat masina, dar ca ai vrea sa cumperi in genul ala, numai ca ai vazut la o cunostinta cu "bubele" expuse mai sus si ti se pare nefiresc:
- Cum dom'le, au schimbat astia jucariile? Chiar este posibil? N-aveti una sa ma conving si eu? Mi se pare cel putin curios!
Nu stiu cum sta treaba cu contractele in cazul in care nu aduc ce trebuie si te vezi in situatia de a refuza comanda, dar zic sa nu-i lasi. Bafta!
PS Pun o intrebare celor care se pricep: este posibil ca o masina cu dotari standard, care este pe stoc, sa fie "tunata" de ei si s-o aduca in stadiul cerut de client, pentru a fi vanduta mai repede?
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa vedeti cum stau lucrurile: dupa ce compania mea, prin mine, a amenintat cu OPC-ul, reclamatie oficiala la GM, reziliat contractul de flota etc, astazi, in w/e m-a sunat directorul general de la dealer sa imi spuna ca de ce am luat cheile de la masina Smile); apoi ca trece sa ia cheile sa o duca la o noua testare in prezenta reprezentantului GM in Romania. Evident ca am stabilit o intalnire luni in prezenta mea. Mi-a spus ca mergem la Golden Platinum sa o retestam.
Va tin la curent...
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
speram sa fie totul ok
mult noroc
Skip ads

  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Insotita directorul general de la dealer-ul de unde am cumparat masina si care mi-a spus ca masina este 100% Ok, am fost la Golden Platin unde a reiesit ca trebuie comandat cu panou de clima. Mi s-a spus ca tot de acesta este legat si dezaburitorul.

Stie cineva cam ce reprezinta acest panou de clima?

merci
  • deleted-15207

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cred ca sa referit la partea centrala a bordului ,aceea cu butoanele de climatizare
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
E destul de ciudat cum a iesit masina pe poarta fabricii...
Cealalta optiune pe care au "omis-o" este destul de greu de pus si incercau sa ma convinga sa renunt la ea.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu nu prea cred sa fi iesit masina asa de pe poarta fabricii.
chiar daca a iesit asa,dealerul ar fi trebui sa verifice functionarea tuturor optiuniilor si nu numai.
e simplu ei au incasat o caruta de bani dar nu s-au achitat de obligatii.
daca aveti cu ce plimbatii prin tribunale si pe la opc ca o merita si poate isi schimba mentalitatea pur romaneasca.
in contractul semnat nu sunt trecute optiunile?
daca da nu au nici o scuza,mama lor de (cuvant urat)

le:au mai patit-o si altii cu mafiotii de gold and...
Skip ads

  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
este contract de flota
Comanda pe care am facuta are semnatura si stampila lor.
La OPC nu pot sa ma duc personal, trebuie sa fie decizia firmei ptr orice actiune.
Dupa cum stim foarte bine sa ne resemnam, singura mea consolare este ca nu e masina personala - le-as fi dat foc si as fi intrat cu masina in showroom.
Ce credeti...niste optiuni extra ar trebui sa cer ptr toata marsavia? Sa schimb jentile ...am doar de 16? Am nevoie de idei Smile)...doar glumesc
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
AndraD a scris:E destul de ciudat cum a iesit masina pe poarta fabricii...
Cealalta optiune pe care au "omis-o" este destul de greu de pus si incercau sa ma convinga sa renunt la ea.

Asa au zis? ca este destul de greu de pus?
Pai inseamna ca masina a iesit cam "cheala" din fabrica si au incercat ei s-o aduca la cerintele dvs, aici, in service-ul lor.
Atata timp cat in lista apare ca optiune, inseamna ca fabrica o poate face, numai ca probabil timpul de asteptare ar fi fost ceva mai mare. Chiar asa: cat a durat asteptarea de cand ati dat comanda, pana la primirea masinii?
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pai comanda a fost data la sfarsitul lui februarie, iar masina a venit pe 14 mai in Bucuresti....cred ca reuseau sa faca si un Ferrari in timpul asta.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
astia nu merita nici o masina sa vanda nicidecum o flota.
eu sper ca firma sa ii taraie prin toate opc-urile.dar vorba ta....romanul traieste cu resemnarea.
cine stie ce gogoman a incurcat comenzile sau optiunile.
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Buna,

Sincer imi pare rau ca ai asa probleme cu masina.
Am auzit si eu ceva """zvonuri""", cum ca unii dealeri ar mai """practica""" asa ceva. Adica au cateva masini chele (sau foarte aproape de stadiul de chel) pe stoc, care numa nu se vand, si mai incearca si ei sa le """upgradeze""" acolo in service, ca sa scape de ele.
Ca sfat, uita-te la numarul si seria de sasiu, din el reiese cand si unde a fost fabricata masina (este un topic pe aici pe undeva despre cum se citeste seria de sasiu) poate asa poti pune cap la cap momentul comenzii tale - momentul livrarii masinii catre tine, ca sa vezi daca intr-adevar dealer-ul a recurs la upgrade, sau intr-adevar, cineva a incurcat comanda si masina a venit asa (greu probabil). Eventual, daca nu-l stii "citi", posteaza-l aici, si ti-l poate citi cineva.
Parerea mea e sa nu te lasi deloc, sa te tii de capul lor sa iti dea masina conform comenzii tale, pana la ultimul surubel, si eventual daca se solutioneaza asta, sa mai si "tragi"" ceva de pe ei pe banu lor .....ca merita, mama lor de ......
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
AndraD dealerul tau isi bate joc.
Fa o reclamatie la Protectia Consumatorului si la producator pe mail la OPEL in Germania.
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca ma poate ajuta cineva sa descifreze seriile de pe masina....

Sasiu: WOLOAHL4882155408
Motor: Z19DT - 5954583

Am citit in discutiile anterioare, dar cred ca s-au schimbat un pic codificarile.
  • AndraD

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si ca sa vedeti ca nu vorbesc aiurea va atasez cateva poze ....

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR