Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ieri am aflat si eu de noua oferta de la opel Vectra si m-a apucat iar damblaua ca vreau sa imi schimb masina...de data asta mai tare decat in mod normal Smile

Concurentele acestui topic sunt cele din titlu: Opel Vectra C 1.8 140 cp (motor aspirat) si Skoda Octavia 1.8 TFSI 160 cai (motor turbo)

La vectra oferta este urmatoarea:

Opel Vectra Elegance 1.8 140 CP de la 15.600 Euro fără TVA

Opel Signum Elegance 1.8 140 CP: 16.903 Euro fără TVA

Echiparea standard:
- faruri Xenon
- jante din aliaj uÅŸor 16"
- ESP (Electronic Stability Program)
- climatizare electronică duală
- geamuri electrice faţă şi spate
- proiectoare ceaţă
- sistem de spălare a farurilor prin presiune
- duze spălător parbriz încălzite
- senzor de ploaie
- scut motor
- volan îmbrăcat în piele
- comenzi audio pe volan
- radio cu CD player compatibil MP3 cu 7 difuzoare
- computer de board
- sistem automat de control al vitezei (tempomat)
- airbag-uri frontale, laterale şi cortină
- ABS
- tetiere active
- închidere centralizată cu telecomandă
- oglinzi acţionate electric şi încălzite
- scaune sport (combinaţie textil şi piele artificială) reglabile pe înălţime în 6 direcţii pentru şofer şi în 4 direcţii pentru pasager, suport lombar pentru şofer

Iar la Skoda Octavia este:

Octavia Elegance
benzina / 1.8 Turbo FSI / 160 CP / transmisie manuala - 6 trepte / 5 usi

Pret de baza fara TVA: EUR 15.934,-

Optionale: Alarma cu controlul
habitacluluiTelecomanda pentru
inchidere centralizata EUR 134,-
Duze stropitoare fata incalzite EUR 19,-
ESP - include ABS, ASR, EDS, EBV, HBA,
DSR EUR 348,-
Fara inscriptionare motorizare EUR 0,-
Maxi - DOT EUR 83,-
Pachet:-senzor de ploaie;-efect
automat antiorbire pentru oglinda
retrovizoare;-Light Assistant (Coming
Home, Leaving Home, Tunnel Light, Day
Light cu posibilitate de dezactivare) EUR 137,-
Pachet dinamic I :-scaune
sport;-volan 3 spite imbracat in
piele;-pachet sumar piele (maneta
frana de mana, schimbator
viteze);-scaun pasager reglabil pe
inaltime, scaune fata cu suport
lombar;-avertizor centura de
siguranta;-pachet crom Elegance EUR 272,-
Stergator luneta cu sistem de spalare EUR 58,-
Volan multifunctional imbracat in
piele, pentru pachetul
Dynamic-comenzi pentru radio EUR 118,-
Gri Antracit EUR 265,-
Scaun: Stofa
Culoarea tapiteriei: Negru
Podea: Negru
Consola: Gri - perla
Plansa de bord: Negru - Negru EUR 0,-
Total: EUR 17.368,-

Sincer sa fiu sunt inclinat catre Vectra, nu numai din punctul de vedere al pretului, insa va cer si voua parerea. Pentru posesorii de vectra C 1.8 sau 2.0 benzina puteti sa imi spuneti si mie va rog frumos costurile de intretinere (pret revizii, daca se permica ca la revizii sa vin cu consumabilele mele).

La motorul de 1.8 ma astept la un consum de 13% in Bucuresti in conditii de mers normal si foarte putine ambuteiaje. E o idee eronata?
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
As alege Octavia pentru: Interior mult mai placut in Octavia(parere subiectiva).
Calitate VW, care desi nu recunoastem este peste Opel (nu incercati sa ma convingeti ca m-am convins deja),
Motor VW peste Opel (subiectiv) (din nou nu ma luati cu unul dintre cele mai fiabile motoare din lume y17dtl si alte balbaieli dinastea ca nu prea tin inafara de forumul asta nu se lauda motoarele astea <in schimb TDI/FSI-urile da>)

Si din nou foarte subiectiva: ce nu-mi prea place mie e expresia celui cu care vorbesti cand zici ca ai Opel, eeee...ii bunaaaaa si aia...

probabil ca reviziile sunt mai ieftine la Opel, dar ai service de rahat si mai bine renunti la garantie si te ocupi singur (daca te ajuta bugetul in eventualele probleme ce pot aparea)


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Sam 17 Mai, 2008 4:45 pm
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez...ma refer numai la motoarele pe benzina...cele diesel nu ma prea intereseaza
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
1. Calitatea VW nu este peste Opel. Am rude cu Passat nou, Golf IV si Golf V. Golfurile, cel putin, au fost luate noi in Italia, deci nu sunt facute pentru Romania. Am mai relatat ce probleme au fost la ele, dar le repet: Passat 2.0TDI 170CP schimbat bucse la 40000km, Golf IV 1.9TDI 105CP rupt articulatie fata stanga langa Suceava, Golf V 2.0TDI 140CP usile se inchid ca la maxi taxi iar interiorul este tiganesc. In plus, Passatul are probleme la multilink spate, la fel ca si Vectra sau orice alt multilink pe drumurile noastre frumoase.

2. Skoda nu este VW ci o varianta low-cost a VW. In plus, Octavia 2 este fabricat la un standard inferior primei versiuni.

3. Bordul de la Vectra e intradevar invechit, aici Octavia sta mai bine.

4. Vectra are comportamentul rutier superior fata de Octavia 2.

5. Motor clar mai economic la Vectra, datorita VVT-ului. Puterea in plus a motorului de pe Octavia e penalizata de turbolag-ul destul de mare.

6. Spatiul interior este clar in favoarea Vectrei, situatie data si de diferenta de clasa. Octavia e in aceeasi clasa cu Astra Sedan, nu cu Vectra.


Ca solutie mai ieftina si mai solida pentru drumurile noastre, recomand Astra Sedan 1.8 140CP. Nu are multilink, are un design mai nou, mai ieftina si mai vioaie decat Vectra, fiind mai usoara.


P.S. Mi se pare mie sau la 1.8TFSI trebuie sa pui neaparat benzina 98?
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Singura versiune de Astra H care imi place din punct de vedere al design-ului e in 3 usi, adica GTC-ul.

3) Forma bordului imi place la ambele modele
La punctele 4,5 si 6 inca nu pot sa iti dau un raspuns pana nu fac un testdrive cu ambele modele sa ma lamuresc.

Oricum indiferent ce as alege numai benzina de minim 98 as baga.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Octaviane, ia-ti Octavia Wink
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
N-am citit toate posturile Embarassed ,dar din experienta pot spune ca eu as lua vectra fara sa ma uit la Octavia.Taica-meu are o Octavia Tour ca masina de servici,si mi se pare nasoala rau.In primul rand se sta foarte rau in ea.E foarte putin loc inauntru.In comparatie,Vectra mea din 93 e lux.Are mult mai mult loc pt picioare,mai ales in fata,si scaunele mult mai confortabile.Despre performante n-am ce zice,pt ca nu se pot compara motoarele,1.9 tdi cu C16NZ,dar eu tot la vectra raman Very Happy
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca ma uit mai bine observ ca Octavia este mai scumpa , cu dotari mai putine !
Iar comparatia cu Signumul nu-si are rostul , vand in vedere ca e alta mancare de peste . Fa un test si vezi care-ti place
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca e vorba de benzinare,as alege fara discutie Opel,e cu mult superior la acest capitol fata de VAG si are traditie in motoare de acest gen,prin 1920,a doborat numeroase recoduri de viteza.
1.6T 180cp,nu e disponibil pt Vectra?Stiu ca e pe Astra...
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu ne ajuta cu nimic traditia si recordurile in situatia de fata iar pe vectra nu e disponibil 1.6T-ul.
poti argumenta si de ce e cu mult superior ecotec/twinport/whatever peste FSI/TFSI ? (fara chestii legate de traditie si recorduri din timpuri de mult apuse)
  • alex.breaz

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2008 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am avut de ales intre Skoda Octavia RS si Vectra OPC si pana la urma am ales OPCul. Nu regret deloc aceasta optiune, dar in cazul tau cred ca as merge pe Octavia dintr-un singur motiv : motorul 1,8 Turbo. Depinde de stilul de condus, dar eu zic ca ai satisfactii mult mai mari cu un motor supraalimmentat. Din cate stiu eu este o varianta 1,8 Turbo si pe Vectra si atunci as merge clar pe Vectra. Cat despre design, aici intervine gustul fiecaruia. Bafta, si orice ai alege important este sa te simti tu bine in masina, variantele sunt bune amandoua.
  • Haurar

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
La vectra e doar 2.0 T la 175 CP.....Destul de vioi motorul.....
Skip ads

  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
sal daca este sa o luam in amanunt probleme au toate masinile indiferent de marca skoda vs opel despre asta discutam acum ,2 cunoscuti si au luat 2 skode unul nu a avut nici o problema in schimb celalat mai sa caleze motorul masina noua in garantie, ce i a venit omului sa se uite si el la motor dupa 4 luni,nivel ulei,1.5 l mai avea ,nici un bec din bord nu s a aprins sa i indice ceva masina avea 6000km parcursi, un alt cunoscut si a luat vectra c si se plange de consum mare,asa ca fiecare isi alege masina dupa buzunar si preferinte.acum depinde de norocul fiecaruia(adica ce CTC-ist a verificat lotul de piese ianinte de a fii asamblate pe masina)
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:Octaviane, ia-ti Octavia Wink

tizuleee! ia-ti vectra! Wink
  • florin129

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2008

  • Mesaj Privat
masinile sunt din 2 calse diferite. vectra va fi mai confortabila, mai stabila, mai incapatoare etc. motorul de 1.8 este foarte fiabil insa nu prea are veleitati sportive. 1.8 tfsi de la vag are radacini foarte fiabile si tunabile. octavia se va comporta mult mai sportiv decat vectra. pe cat de confortabile sunt locurile din fata pe atat de neconfortabile sunt cele din spate. dat tu nu vei sta in spate. daca vrei confort si vrei sa economistesti ceva bani alege vectra, daca vrei sportivitate si vrei sa ai posibilitatea a a mari puterea masinii alege octavia. cat despre consum 13% e o valoare cat se poate de reala atat la vectra cat si la octavia. obtii valoarea asta fara sa bagi piciorul prea tare. insa la octavia daca o calci pe coada o sa atingi niste valori ametitoare

inca o chestie: octavia 2 e un model actual in timp ce vectra va fi inlocuita de insignia la toamna
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Exact in fata aceleiasi dileme am fost pus si eu acum 3 luni de zile cand mi-am schimbat masina si am ajuns sa-mi cumpar vectra.
Iata ce m-a facut sa ma decid.
Motorul. Octavia are un plus fata de vectra. Nu sunt doar cei 20 de cai in plus este si cuplul in plus. Nu o sa gasesti nici o masina echipata cu aceste motoare pt test drive asa ca nu prea poti sa-ti faci nici o idee. Eu am facut un test drive cu astra sedan cu motorul de 1.6 care se misca f bine. Acum cand am cumparat vectra cu motor de 1.8 140 cai pot sa spun ca masina este suficient de sprintena pentru mine. Daca nu te sperie consumurile mari si o tii in turatii masina se misca chiar bine.
Interiorul. Cum zicea multa lume e o parere subiectiva. Mie mi-a placut mai mult cel de la Vectra. In plus culoarea verde de la interirul octaviei parca nu mai da asa bine. In schimb galbenul e chiar placut pe Vectra. Personal mie mi-a placut mai mult bordul de astra sedan cosmo dar nu le poti avea pe toate.
La oricare masina te decizi in final nu cred ca o sa ai regrete. Clar Octavia va fi mai sportiva si eu zic ca Vectra este mai eleganta.
Un argument important va fi si pretul. Cand mi-am facut configurarile pe Octavia si Vectra diferenta a fost de 1800 de euro, dotarile fiind similare. Asa ca mi se parea ca dau cam mult (23800 euro) pe o Octavia si am ales sa dau 22000 pe o Vectra. Acum 5 luni eram si eu chitit pe Octavia 1.8tfsi. Opinia mi-a fost schimbata cand am citit e un alt forum ceva ce zicea cam asa: Octavia este o masina buna si reusita dar pe care nu merita sa dai mai mult de 20k de euro. Daca iti permiti acesti bani sunt alte variante pe care trebuie sa le consideri. Luand ca referinta 22k euro cam tot ce gasesti la banii astia zic eu ca e superior octaviei. Eu am vizitat si Honda (acordul mi-a placut f mult dar motoarele pe benzina sunt cam mari), am vizitat si toyota care zic eu ca din nou e superioara, am vizitat si peugeot la care 407 zic eu este peste octavia.
Nu poti compara octavia (masina clasa compacta spre medie) cu o masina de clasa medie (vectra, acord, avensis, 407).
Octavia este o masina frumoasa si se pare ca reusita din cate spun unii si altii dar e o masina de clasa compacta care nu se ridica la clasa medie (parere personala).
Ce mi-ar fi placut si mie un 1.6T dar la vectra nu vine.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru alegerea facuta!
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu ar merita asteptat sa apara pe piata Opel Insignia?Este o masina de generatie noua, cu un design sportiv si are noi motorizari, asa ca...pentru cateva luni, eu zic ca merita asteptat.
Octavia 2 deja este si ea un model invechit.Pe unele situri se afirma ca se pregateste sa fie lansata Octavia 3.
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Adevarat cu insignia dar parerea mea este ca masina arata super din fata si din lateral dar spatele nu imi place de loc. Este la fel cu mondeo. Arata super pana te uiti la spate. Si apoi nu uita o masina de generatie noua inseamna automat vreo 2-3 mii de euro in plus si sa nu uitam ca vor fi problemele de inceput de generatie care se manifesta cam la toate masinile. Ziceai ca va aparea cu motoare noi. Din cate am vazut eu pastreaza multe din motorizarile lui vectra. Acum depinde ce vrei si ce iti poti permite. Daca iei asa si insignia va fi schimbata peste vreo 5-6 ani cu ceva mai bomba. Oare nu merita sa asteptam (scuza-ma nu m-am putut abtine sa nu fiu un pic sarcastic).
Oricum cu oferta la care ii fac reclama acum vectra are un pret super si inca e o masina care face fata la toate rigorile vietii actuale.
  • lifes69

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut
Eu am VECTRA 1.8 140 cp an fabricatie 2008 si iti spun ca mi-ar fi fost foarte usor sa ma indrept spre o alta masina eventual octavia dar nu am dorit pentru ca sunt la a doua maina noua marca opel in 3 ani si nu o voi schimba . Mai mult ca sigur urmatoare masina va fi OPEL INSIGNIA , masina care arata demential.
In primul rand si din PUNCTUL MEU DE VEDERE, la achizitia unei masini trebuie sa ti cont de urmatoarele aspecte:
- confort
-siguranta
-design
-capacitatea de a te ajuta in situatii limita

Toate acestea insumate trebuie sa fie cat de cat apropiate valoric de ceea ce iti doresti tu. VECTRA bate Octavia de la distanta cu exceptia designului. Sti doar ca la masinile clasa asa zisa premium pentru muritorii de rand , anumite minusuri ale masinii sunt acoperite printr-un design mai futurist iar Octavia nu a venit cu un nou concept asa cum vine opel cu INSIGNIA ci cu o restilizare totala dar cu acelesi minusuri la capitolul siguranta. Adica mori linistit in ea. (intamplarea face ca un prieten de-al meu sa fie director de vanzari la SKODA si m-a rugat la un moment dat sa nu imi cumpar octavia daca tin la banii si la viata mea.
Intradevar VECTRA este o masina mult mai pretentioasa si mult mai costisitoare decat octavia dar este masina.
Repet, ACESTA ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE, fost posesor de wv passat
Totusi ai grija ca vectra consuma mult mai ales asta de 140cp si pretul nu este acela pentru ca mai intervine vopseau= 500 euro, + altele chiar daca au extins pachetul oferit urmare a dezvoltarii continue a concurentei.
Iti recomand sa accesezi si forumurile skoda si sa vezi eventualele defectiuni si probleme.
In final parerea mea este urmatoare:
VECTRA= MASINA CU MULTE PLUSURI
OCTAVIA= MASINA CU MULTE MINUSURI
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR