Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • catnush

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Te mai poti uita si la Mazda 3...buna masina.
Skip ads

  • vtodan

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Daca as fi in locul tau, as opta pentru Octavia II.
Am si eu Opel si sincer nu prea ma mai incanta.
Nemultumirile sunt multe, dar printre cele mai mari sunt piesele de proasta calitate, service -urile faca oameni priceputi, ii intrebi o chestie si se uita la tine ca boul la poarta noua, etc.
Sigur, cand am sa imi permit alta masina, asta nu va fi opel, ci ori Audi, VW, sau Skoda.
Sper ca nu am suparat pe nimeni, dar sincer opelul cu imaginea de masina fiabila si ieftin de intretinut, s-a cam dus de mult.
Bafta !
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
vladf,desi discutia este destul de veche as dori sa aduc niste completari ca acum am citit tot topicul.
Luam orice motor pe benzina aspirat/turbo de Opel de o anumita capacitate si unul de VAG la fel.O sa vezi ca Opelul are mai multa putere,si poate chiar un consum mai mic (valabil mai ales ptr. motoarele Twinport) .In acest topic se compara 2 motoare de aceeasi capacitate dar unul aspirat si unul turbo si mie unul mi se pare mica diferenta de putere intre cele doua.Opel a fost mereu un producator de motoare pe benzina foarte bun,pe cand VAG s-a axat foarte mult pe motoare diesel.In acest timp,Opel a fost nevoit sa experimenteze motoare pe motorina de la Isuzu,chiar BMW si mai nou FIAT aducandu-le imbunatatiri minore in unele cazuri.D-asta am si zis,prefer oricand un benzinar de la Opel,desi comparand un aspirat cu unul turbo nu prea are sens.Recordurile de viteza demult apuse nu-s relevante in zilele noastre,dar si istoria unei marci intr-o anumita categorie de motoare iti da de gandit.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@vtodan
Iti zic un singur lucru:
daca te vaiti de service-urile opel o sa te impusti cind te vei duce in service-urile VAG.
Cred ca sunt cele mai slabe/proaste/generatoare de stres service-uri din Bucuresti. (nu stiu de restul tarii)

Update pt Insignia - vizibilitate laterala si spate f slaba/ proasta- parerea mea.- iata si un "-"
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@Gabi.B.HD
opel vectra b 2.0 16valve .. supape 16 buc,demontate cele strambe si montate cele noi,1 buc pompa apa,1 intinzator,10 tacheti,distrubutie data jos si montata de 2 ori,garnitura chiuloasa,garnitura capac ax came(sau tacheti),garnitura baie ulei partea jos.. undeva aproape de 1400 ron cu tot cu manopera.la cate a suferit este un pret foarte foarte mic in comparatie cu multe masini.ceea ce zici tu cu 300 de ron sunt povesti de adormit copii care sunt inca in stadiul de proiect.

in legatura cu service-urile aici aveti dreptate,reprezentantele nu se uita la mine sau la x care vine sa isi repare ceva,ei urmaresc asigurarea sa isi traga si ei partea de aia sunt deficitari si asta se intampla la toate reprezentantele,aproape peste tot pe unde am fost se uitau mecanici la mine de parca eu lucram la service si ei venisera la mine sa repare masina,multe greseli de incepatori....mi-au montat distribuita si nu au dat 2 ture in gol sa vada daca mai cade la semne,este un lucru minor dar daca nu il faci risti sa iti strice motorul,nu mai cade bine la semne,sa zicem ca nu iti stramba nici o supapa dar e posibil sa iti mearga motorul patrat daca e decaata putin distribuita,iti consuma mai mult nu mai ai aceeasi putere,lista continua...multa prostie dar ince incet gasesti mecanicul ideal pt masina ta.cel putin opelul meu este dur,dur in sensul ca rezista si la omorul de il dai motorului si la drumuri,stabila in curbe la viteze de 90-100 cat despre aspect eu sincer ador cum arata vectra b si inauntru si in exterior,nu as chimba-o cu nici un vw,audi ....poate cu un c200 POATE nu sunt sigur Smile) model pana in 2000.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@azz
Ai vazut ca postul ala a fost scris Lun 15 Dec, 2008 6:57 pm?
Sa-ti spun cat a costat reparatia la aceeasi octavia tur 1.8T cand s-a rupt distributia si au fost indoite 18 supape? Tu vorbesti de pus la punct o amarata de distributie pe lant dar cum crezi ca este cu distributia variabila de la 1.8T-ul ala ca nici nu stiau mecanicii ca exista fiind un lant in celalalt capat al motorului si ca trebuie sa il sincronizeze cu cea pe curea iar in final au platit un alt mecanic sa o faca? Sau cat a costat pompa de benzina? (este 4x4 iar rezervorul are o degajare pentru cardan si asta presupune ca pompa sa aiba 2 sorburi).
Doar astea 2 reparatii au costat cat o vectra b2 neinmatriculata.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:@azz
Ai vazut ca postul ala a fost scris Lun 15 Dec, 2008 6:57 pm?
Sa-ti spun cat a costat reparatia la aceeasi octavia tur 1.8T cand s-a rupt distributia si au fost indoite 18 supape? Tu vorbesti de pus la punct o amarata de distributie pe lant dar cum crezi ca este cu distributia variabila de la 1.8T-ul ala ca nici nu stiau mecanicii ca exista fiind un lant in celalalt capat al motorului si ca trebuie sa il sincronizeze cu cea pe curea iar in final au platit un alt mecanic sa o faca? Sau cat a costat pompa de benzina? (este 4x4 iar rezervorul are o degajare pentru cardan si asta presupune ca pompa sa aiba 2 sorburi).
Doar astea 2 reparatii au costat cat o vectra b2 neinmatriculata.



nu am zis nimic de nici o distribuite pe lant.eu am curea nu lant.poate la motorul de 2.5 v6 de la vectra b sa fie lant dar la al meu e curea.eu am postat asta ca raspuns la cei 300 ron ai tai.sincer SINCER iti zic ca 300 ron la ce ai enumarat tu acolo nu fac nici nici pe departe valoarea pieselor cumparate direct de la producator + ca manopera e cam jumate din cat dai pe piese.eu aia nu pot sa cred.aici nu are legatura ca postul este facut in decembire 2008 cand la acea vreme skoda tot avea preturi peste 10 mii euro"trebuie sa zic ca sincer nu m-am uitat cand a fost facut postul"pe asta o recunosc dar s-au scumpit,pardon triplat preturile in 3=4 ani?un mic ex tatal meu are un astra caravan din 1993 a cumparat-o acum 5 ani cu 2 mii euro si in momentul de fata o astra identica costa cam tot la fel.la mine un butuc pt spate,fara disc de frana costa intre 650-800 ron discule mai face inca 150-200 ron sa nu zici ca la skoda este 2 mil ca ma urc in masina si imi dau foc.skoda este o masina buna nu zic ca nu dar nici preturile alea eu nu le cred sincer pt ca nu e dacie si totusi si rahatul de logan are niste preturi la piese de te omoara cu zile si skoda firma care se repecta,nu cred ca iti da piesele la pret de nimic.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
azz a scris:@Gabi.B.HD
opel vectra b 2.0 16valve ..

De aici am tras concluzia ca este diesel si are distributia pe lant. Embarassed
In postul ala din 2008 eu spuneam ca 300 lei a costat o diagnoza, o bobina de inductie (are 4, cate una pentru fiecare piston) si manopra pentru schimbarea ei (este prinsa intr-un surub si se conecteaza fisa). Mie mi se pare extem de scump avand in vedere ca eu am platit 50 lei pentru schimbat becurile de pozitie din bord si curatat galeria de admisie.
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nope e benzinara si ii place benzina wow.o bea ca pe apa Smile) acum si eu am dat anul trecut pt un tester si sa imi reseteze egr...cred ca egr pt ca imi tura motoru pana la 2500 revenea la relani iar urca iar cobora si ma usurat de 150 ron in 10 min.tin sa mentionez ca ce a reglat el din laptop a tinut 1 zi deci bani aruncati pe fereastra.oricum preturile in serviceurile romanesti variaza si in functie de ce masina ai.daca ai vectra b ca a mea te costa x daca ai skoda octavia 2 deja se ridica stafeta.si vad ca vectra ai si tu si e diesel de acolo cred ca e distributia pe lant Smile
  • tatty

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2008

  • Mesaj Privat
vladf a scris:As alege Octavia pentru: Interior mult mai placut in Octavia(parere subiectiva).
Calitate VW, care desi nu recunoastem este peste Opel (nu incercati sa ma convingeti ca m-am convins deja),
Motor VW peste Opel (subiectiv) (din nou nu ma luati cu unul dintre cele mai fiabile motoare din lume y17dtl si alte balbaieli dinastea ca nu prea tin inafara de forumul asta nu se lauda motoarele astea <in schimb TDI/FSI-urile da>)

Si din nou foarte subiectiva: ce nu-mi prea place mie e expresia celui cu care vorbesti cand zici ca ai Opel, eeee...ii bunaaaaa si aia...

probabil ca reviziile sunt mai ieftine la Opel, dar ai service de rahat si mai bine renunti la garantie si te ocupi singur (daca te ajuta bugetul in eventualele probleme ce pot aparea)



aberezi foarte mult omule
vw a reusit sa scoata in 2005-2008 cele mai slabe masini din gama lor iar consumul la tfsi este destul de piperat turbina se simte dupa 3500 ture
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tu de unde ai venit bre, atotstiutorule? Ia verifica matale ce zice lumea de petarda aia de 1.4 de la VAG.
Din 2006 pana in 2011 cel mai bun motor in categoria 1-1,4 litri.
2009 si 2010 engine of the year.
Noroc cu tine ca ne-ai destupat.
http://en.wikipedia.org/wik...ngine_of_the_Year
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si marele 2.0 TFSI ( conform propagandei tale ) de pe Scirocco 2009 ( ca si marele GOLF R32 cu DSG 2009 ) , ia na-na de la "marele" OPC 2005 ( conform ironiei tale) pe celebra Nürburgring Nordschleife.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://www.fastestlaps.com/...lf_gti_mk_vi.html
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Exact despre asta vorbeam, eu nu te inteleg.
Cand nu-ti convine ceva, schimbi sursele, te dai peste cap ca-n basme, faci orice sa scoti in evidenta aspecte negative despre Opel.
Cand ai gasit ceva repede argumente contra Opel ( vs Focus si megane ) le-ai mentionat mandru si ai intors capul fara sa vezi si partile pro Opel ( vs VW 2.0 TFSI and DSG shit ) erau doar un pic mai jos.
Acum cand ti-am zis de ele, ai scormonit repede dupa alta sursa ( indoielnica parerea mea) nu care cumva sa ramana Opel in avantaj.
Nu inteleg, stai pe-aici doar sa fii contra ? Nu-ti place Opel, inteleg ca-ti place VW, dar n-ai avut bani si te-ai ales cu Ford ? Care-i treaba ?
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
adica 1.4 TSFI de 180CP trage mai prost ca un motor de 1.4 de 90CP? Poate in visele noastre!
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Comparatia nu e H cu VI, e H cu V sau J cu VI
Uite-l si pe Chuck Norris aka Golf TDI
http://www.fastestlaps.com/..._mk_v_20_tdi.html

Uite si Focus ce rupe http://www.fastestlaps.com/...9_cdti_150ps.html

Uite si on-topic
http://www.fastestlaps.com/...l_vectra_opc.html


Se pun astea ? Sunt de pe sursa ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR