Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Fuse...
Jurnalul National a scris:Manifestarea Noaptea Muzeelor aflată la a doua ediţie se va desfăşura în această seară, 12 muzee bucureştene deschizîndu-şi porţile la o oră în care în mod normal şi le închide. Manifestarea va debuta prin "Dimineaţa Muzeului Satului", la instituţia cu acelaşi nume.

PROGRAM. La Muzeul Antipa va avea loc "Nocturna în dreptunghiul galben", la Muzeul de Geologie vizitatorii sunt invitaţi la "Noaptea indiană", iar la Muzeul Ţăranului, nea Fus Ion prezintă o seară video-music-gastro fusion, o expoziţie de artă tradiţională şi o lansare de album de fotografii. Muzeul "George Enescu" are pregătite concerte de lieduri, muzică religioasă, în timp ce Muzeul Naţional de Artă al României îşi aşteaptă publicul cu spectacole de animaţie teatrală, proiecţii video, jocuri de sunet şi lumină.

Muzeul Naţional de Istorie prezintă piesa "R&J", după "Romeo şi Julieta" de Shakespeare, spectacol urmat de reprezentaţia "Avem! Ce ne costă să păstrăm?" şi de "O noapte furtunoasă", în interpretarea studenţilor UNATC. Periplul continuă prin saloanele de secol al XIX-lea ale Muzeului Bucureşti.

Un alt moment special este schimbarea gărzii la Muzeul Cotroceni, al cărui program include şi expoziţia de costume de epocă din colecţia Adinei Nanu.

Seara, la Muzeul Militar Naţional va începe programul special "Floare de Lotus", care include dans modern, jonglerie, magie, dar şi un concert de orgă şi teatru, în timp ce spectacolul final este programat să se desfăşoare la Muzeul Naţional de Artă Contemporană.

Pentru preluarea vizitatorilor la această manifestare, un autobuz special va circula pe ruta care leagă muzeele participante.

Am zis sa mergem mai tarziu, sa fie mai liber, mai racorel... insa pentru unele muzee a fost cam prea tarziu:


Dar tot am avut ce vedea:













Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Felicitari, mai rar vezi oameni care sa-si rupa din programul de somn/baut pentru o bucatica de cultura Very Happy
Eu am preferat sa beau last nite, spre rusinea mea, asta si pentru ca imi era foarte sete datorita caldurilor, si pentru ca am vizitat majoritatea muzeelor, si pentru ca, de regula, la noptile astea albe lumea se cam imbulzeste si nu e prea placut sa astepti doua ore ca sa in vezi o soparla sau un Picasso. Faine poze.
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am avut si eu o tentativa de a ajunge la vreo doua muzee, dar acolo era bataie mai ceva ca la bautura gratis asa ca am renuntat si am ajuns cam ca love4cars, la o terasa cu niste apa minerala rece.
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit prin presa, in RO nu s-au alaturat prea multe muzee initiativei celorlalti europeni, asa ca am lasat-o moarta, si asa sunt cam departe muzeele de mine si e greu noaptea cu copil mic Sad
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am mers pentru ca orarul normal de lucru al muzeelor imi este total potrivnic.
Ar fi frumos sa se organizeze o "Noaptea muzeelor" non-free. Poate nu ar mai fi asemenea inghesuiala, desi pretul biletelor e oricum modic... Oare?
Suntem atat de preocupati in a ne ameliora traiul, nu realizam cum trece timpul pe langa noi si ratam multe lucruri interesante...
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Laudabila ideea cu muzeele dar cum banuiam ca va fi aglomeratie , conform spiritului de turma intens cultivat la romani in ultimii ani , m'am lasat pagubas ...
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Laudabila actiunea,
sa speram ca pe viitor vor mai fi "nopti albe" chiar si non-free, astfel poate nu mai vin chiar toti "maimutoii" sa suie/traga/scuipe/etc. pe exponate.
Cateva poze de la Muzeul Militar




  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa vizitez niste muzee ,moca bineinteles,dar nu am reusit sub nicio forma.Am inceput cu Muzeul Cotroceni,coada pana sus la Leu,hai mai departe,Muzeul Militar,unde era deschis doar parcul exterior si sala cu exponate de aviatie,aici pot spune ca este singurul muzeu pe care l-am putut vizita in acea seara,am continuat catre Muzeul Antipa unde,ca observatie personala,coada se intalnea la un moment dat cu cea de Muzeul Taranului Roman,numai ca pe trotuare diferite.Dupa ce le-am vizitat si pe acestea,pe dinafara bineinteles,am luat-o pe Calea Victoriei catre Ateneu cu gandul sa ma sui in autobuz si sa ma duc acasa,dar nu inainte de a manca o inghetata in centru ,asa cum ii sta bine unui bucurestean iesit la vizitat de muzee la miezul noptii.Dar vedeti dumneavoastra ,boieri mari,socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ pt.ca la acea ora, comerciantii se odihneau ,ca afacerile se fac pe(la) lumina nicidecum pe(in)intuneric.Asadar am facut recensamantul romanilor insetati de cultura in miez de noapte..........moca............de la muzeele de Calea Victoriei,m-am suit in autobuz si am revenit,,inapoi"de unde am plecat.Tot ce pot sa spun este ca avem niste muzee deosebite ................pe dinafara.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR