Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Addy_2002

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De cand am cumparat masina (de vreo 3 luni) am vazut niste pete pe capacul de plastic, dar nu le-am bagat in seama.
Am auzit ca ar mai trebui stranse conductele, dar am incercat, si nu se mai strang. Mecanicul la care am schimbat distributia mi-a spus ca tre' sa schimb o-ring-urile, dar el nu se baga la pompe. Un altul mi-a spus ca nu e nici o problema, ca nu imi trebuie nimic, ca asta e buba lor si ca stie ce sa-i faca, dar avea treaba si mi-a spus ca ma duc in alta zi.
Are cineva idee care ar fi problema? S-a mai intamplat cuiva?
Am inteles ca din cauza asta nu imi da destula presiune in camere, si de-aia trepideaza putin peste limita normala.
Si culmea, nu curge la toate, ci doar la cele din mijloc, de sub radiatorul ala de aluminiu.



Astra y17dt, 2001
Va rog sa ma lamuriti si pe mine...
Multumesc anticipat.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
posibil sa ai aceeasi problema de aici:
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
citeste-l, o sa gasesti si rezolvarea.
  • cristi_megane78

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y 1.7 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra g 1,7 dti din 2001 , si prima data am patit ca mecanicul meu o schimbat toate bujiile,si pentru ca a zis el ca n-are loc o desfacut toate injectoarele,apoi eu am plecat din tara un an,si tot simteam ca miroase a motorina,si statea baltoaca serioasa de motorina pe motor,eu tot stergeam...oricum nu se vedea cum curge pe la injector,deci nu curgea asa tare.Apoi am fost la el,dar m-o trimis la opel(Oradea),ala m-o pus sa tin turat motorul, o vazut ca curge pe la capatul de sus la injector,a desfacut surubul,s -o uitat la tesitura tevi daca se aseaza bine,a strans barbateste inapoi tevile si gata.Asta era in vara lui 2007.Anul asta intr-o parcare tot mirosea iara tare a motorina,cand deschid capota curgea vizibil cu ochii,am o trusa de chei in portbagaj,preventiv,am strans bine,cu simt totusi,si atat.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu aceeasi problema si o sa o repar saptamana asta. Exact ca Addy_2002 am patit si eu...Radiatorul ala de aluminiu e Calculatorul (ECU) si pe la injectoarele din mijloc imi prelinge motorina. Am problema de 2 ani si nu am rezolvat-o pana azi (neglijenta). Ce are de curge?...sunt duse oringurile de la injectoare (de la cele pe la care curge). Am cumparat 2 oringuri deoarece am dat comanda de toate 4 si ma costau 18 lei bucata si cand au venit (facute de GM) erau la 48 lei bucata. Am luat doar 2si urmeaza sa le motez peste vreo 2-3 zile. Bafta. Cred ca si la tine e exact la fel. Dar se poate rezolva usor.
  • simeontimplaru

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Conductele trebuie sa fie STEMUITE ptr ca se face stringere pe con.
Verifica conductele la imbinarea prin stringere
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR