Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • BOA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,
daca cineva dintre voi a mai demontata o oglinda electrica (de la un Corsa C) va rog sa-mi spuneti ce/cum se face.....sau poate aveti un manual de service de Corsa C in care sa fie explicata si kestia asta.

Merci aniticipat.Bafta!

P.S. : orice manual de service pt Corsa C este super-binevenit Very Happy
Skip ads

  • cretu-v

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y 17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
se desface prin interior,incearca sa scoti acel trinughi de plastic din interiorul masini ,vezi ca are niste clipsuri de plastic , care trebuie sa le scoti cu totul cu triunghisi care nu mai pot fi folosite inco o data pt ca se rup,dupa ce le scoti cauta poate gasesti sa le cumperi se gasesg cam la toate tipurile de masini,mai sunt si cateva surubele pe acolo,in general e destul de simplu demontatul si montatul
  • BOA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Merci de sugestie!
Doar ca mi-e mila sa trag asa de tare de acel triunghi de plastic si ma gindeam la o metoda mai "blanda" de a demonta oglinda.Oare se poate demonta tot panoul interior al usii ,dupa care acel triunghi se scoate mai usor?
Am cautat pe net un manual de service de Corsa C dar inca nu am gasit...eventual in RO de cumparat de undeva.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mi se pare ca daca vrei sa dai jos panoul interior al usii ar trebui sa umblii si pe la triunghiul ala... eu asa stiu de cand mi-au instalat aia boxele pe usi...
dar dece vrei sa demontezi oglinda? ai vreo problema cu geamu sau e ceva ce tine de partea electrica?
Skip ads

  • BOA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Problema cu oglinda din dreapta.Motorasele se aud ca merg dar sticla oglinzii nu se misca deloc.Banuiesc ca ceva din interiorul ei a crapat (ceva gen roata dintata....).de aceea voiam sa o dau jos si sa o desfac.
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai motorasele sunt afara.
Din cate am inteles se poate extrage oglinda de pe ventuza. Gasisem undeva prin forum... Oricum nu e nevoie sa desfaci partea de prindere pe usa. Toata afacerea e afara, sub oglinda.
  • cretu-v

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y 17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
oglinda se prinde in ceva care se numesc "nuci" nu cunosc denumirea exacta daca tragi dintrun capac o sa iasa ,dar cu grija sa nu o spargi,,acolo sa nu fie problema sa fi sarit din acele nuci,se baga prin presare cu podul palmei apasand pe toata suprafata oglinzi
  • BOA

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Deci.... intr-adevar se demonteaza foarte usor acel triunghi din plastic din dreptul oglinzii.Am tras destul de usor si a iesit din locul ei.Dupa ce se scoate acel triunghi am observat ca se poate demonta practic tot panoul interior al usii - folositor la schimbare difuzoarelor Wink

Si merci de sugestiile date, ca au fost folositoare.
Skip ads

  • zsolth83

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salutare.
as dori sa demontez capacele oglinzilor exterioare, ca se le vopsesc in culoarea masinii
are cineva o idee cum se face? banuiesc ca e vorba de niste cleme, dar nu as vrea sa rup ceva pe acolo

va multumesc anticipat
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Exterior mirror and associated components - removal and refitting

Mirror assembly
1 Unclip the exterior mirror inner trim panel from the door, on manually-adjusted mirrors detach the knob from the adjustment lever (see illustration).

2 Disconnect the wiring connector from the speaker in the trim panel (see illustration).

3 On electrically-operated mirrors, disconnect the wiring connector to the mirror assembly.
4 Undo the three retaining bolts, and remove the mirror assembly from the outside of the door (see illustrations).


5 Refitting is a reverse of the removal procedure.

Mirror glass
6 While pressing against the top face of the mirror, insert a wide plastic or wooden wedge between the lower edge of the mirror glass and mirror housing, and carefully prise the glass from its balljoints (see illustrations).
Take great care when removing the glass; do not use excessive force, as the glass is easily broken (use a rag or wear thick gloves, particularly if removing an already-broken mirror).


7 Remove the glass from the mirror. Where applicable, disconnect the wiring connector from the mirror heating element as it become accessible.
8 When refitting, carefully clip the glass back into position, ensuring that it is correctly located on each of its balljoints (see illustration).


Mirror motor
9 Remove the mirror glass as described above.
10 Undo the three screws and remove the motor assembly, disconnecting its wiring connectors as they become accessible.
11 Refitting is the reverse of removal.

Mirror cover
12 Fold the mirror in partially, then carefully unclip the cover from the mirror housing
(see illustrations).


13 Refitting is the reverse of removal.
  • bastard

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2002 z12xe 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2007

  • Mesaj Privat
foarte atre postul chiar vroiam sa fac si eu aceeasi operatiune adica sa vopsesc capacele oglinzii la culoarea masinii acum stiu de unde sa incep.multumim
  • Corbu'

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 1.2 75CP Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Desi am lasat masina parcata peste noapte cu oglinzile pliate, cineva mi-a dat peste cap pe cea de la sofer si s-a rupt. Nu este rupta de tot, sta un pic prinsa, dar atarna nasol si se poate rupe la ceva vant mai puternic.
M-am uitat un pic la cum e prinsa, cochilia oglinzii pare a avea la baza o bila ce se pivoteaza intr-un suport (ceva in genul unei articulatii umane).
Cochilia nu este rupta, dar este rupt suportul ala ce face parte din triunghiul negru nevopsit pus pe geamul lateral. A desfacut cineva oglinda, pot shimba numai baza sau trebuie schimbata cu totul? Sla baza ce sustine bila cochiliei, din cate vad nu e dintr-o bucata ci este o portiune mica ca un dreptunghi, dar nu imi dau seama cum vine ala prins in suport.

Help !
Skip ads

  • moshwu90

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
esti sigur ca este electrica? si eu mi`am desfacut oglinda si nu e...are doar 2 cabluri de reglaj...iar cu schimbatul nu prea stiu! nu cred ca e foarte greu...!
  • Corbu'

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 1.2 75CP Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Este 100% electrica si incalzita cu o parte din ea vopsita in culoarea caroseriei. Ca reper Opel se poate comanda doar suport oglinda (include si cochilia) fara motor electric si rezistenta, dar cu geam oglinda.
Deci sunt sperante sa gasesc doar ce ma intereseaza pe mine, nu oglinda cu totul.
  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
gasesti ce iti trebuie in autovit....
  • Corbu'

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 1.2 75CP Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Autovit = Vitan ? Daca da este cam greu, eu sunt din Brasov.

Si intre timp s-a rupt de tot, acum sta lipita cu scotch Sad.
  • G3t_Burn

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2005 1.2 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Mie a incercat un "smecher" sa imi fure oglinda....normal ca a rupt-o, a inceput alarma si a fugit. paguba oricum fusese facuta asa ca nu prea ajutat prea mult alarma Smile) ideea e ca trebuie schimbata cu totul. doar in cazul in care ai zgariat partea exterioara sau ti s-a spart partea exterioara iar motorasu; si oglinda in sine merg perfect..poti schimba doar carcasa
  • iuliusdobre

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 1997 X 20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
incearca pe www.autokarma.ro. vezi acolo ce parti gasesti dintr-o oglinda (trebuie sa te inregistrezi).
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sau la eduard33, membru clubopel, eduard_marian2003@yahoo.com.
  • Corbu'

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 1.2 75CP Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi dar am rezolvat pana la urma cu asigurarea ...... desi nu voiam, am franciza 100 EU / eveniment.
M-am hotarat sa repar si haionul spate un pic infundat, am pus impreuna cu oglinda si asa scap cu doar 100 EU dati in loc de 200 Eu (2 evenimente).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR