Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Azi , in timpul intalnirii saptamanale de la Iasi, am aflat un lucru absolut uluitor.Acum vreo 2ani, un coleg de forum, s`a dus la spalatorie sa`si faca interiorul cap-coada, inclusiv tapiterie, mocheta, plafon & stuff.I s`au scos scaunele pentru o spalare mai bune, etc. Per total, i`a placut cum au lucrat cei din spalatorie.
Acum cateva zile, scapand niste maruntis intre centura si scaun, a fost nevoit sa scoata capacul de la centura pentru a`l recupera.
A fost socat, cand a vazut faptul ca centura fusese TAIATA de pe scaun, si prinsa inapoi cu 2 bucati de SARMA ! atat la scaunul din stanga, cat si la cel din dreapta. Norocul lui a fost ca nu a avut nici un accident in aceasta perioada.Interbarea e ce se poate face`n aceasta situatie, avand in vedere faptul ca e client fidel acolo, cu mai multe masini, si e posibil sa mai existe si factura pentru acest <serviciu> prestat.
Intrebarea e, ce se poate face`n aceasta situatie, si cum poate fi incadrata inconstienta celor de la Spalatorie?

Ceva poze, cu <opera de arta >


Skip ads

  • Oke

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Trebe data spalatorie in judecata pentru ca a adus un prejudiciu. Mai ales daca are factura si poate sa dovedeasca, castiga sigur. Si poate sa ceara o gramada de bani pt ca ia fost pusa viata in pericol. Cred ca asta ar fi de facut.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca poate sa il COSTE o groaza de bani, pentru defaimare, in cazul extrem de probabil ca nu poate dovedi ca spalatoria e devina...
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
singura solutie care o vad e sa-ti mai sacrifici o masina, facand un flagrant .... cu probe video before si after.... un fel de reportaj home made.... preferabil sa fie un avocat sau un politist ca si marton de la inceputul actiunii pentru a fi credibil....
Skip ads

  • dragos_itd

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alexandria
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2004

  • Mesaj Privat
eu zic sa stea in banca lui ca nu are nicio sansa sa dovedeasca fapta celor de la spalatorie; bine ca a vazut acum; sa schimbe centura dar si spalatoria ...
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ca jurist pot sa-ti recomand sa-ti cumprei centuri si sa nu mai calci pe la ei, asta in afara faptului ca poti demonstra cumva ca ei ti-au taiat centurile.
Oricum, desi sunt roman get-beget si am vazut multe pe la noi prin tara, nu inceteaza sa ma surprinda negativ natia asta a noastra.
  • Oke

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
daca nu poti dovedi e naspa treaba. dar mai este o vorba la noi ROMANII ochi pentru ochi dintre pentru dinte, intelegi ce vreu sa ziic Evil or Very Mad succes in ori ce varianta alegi
  • last

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca poate face o plangere la politie pt savarsirea infractiunii de distrugere, in cazul in care poate proba ca lucratorii spalatoriei respective au facut aceasta paguba.
Skip ads

  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oke a scris:daca nu poti dovedi e naspa treaba. dar mai este o vorba la noi ROMANII ochi pentru ochi dintre pentru dinte, intelegi ce vreu sa ziic Evil or Very Mad succes in ori ce varianta alegi


Si o sa ajunga sa-si plateasca centurile + zilele de spitalizare alora (ori pe ale lui Exclamation ) sau alte pagube, poate chiar sa-si faca dosar.
Nu poti dovedi asta, poate sa le scoti ochii pentru ca nu ti-au spus, ei or sa spuna "am crezut ca stii"... etc.
Daca mai gasesti macar o persoana care sa fi patit ca tine... asta ar fi ceva (asta in cazul in care chiar aia ti le-au taiat, si nu erau deja taiate cand ai dus masina acolo). Eu zic sa faci totusi ce ti-am scris mai sus.
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E greu sa dovededeasca ca acolo s-a intamplat beleaua. Plus ca marea majoritate a celor care lucreaza la spalatorii nu au forme legale. Pe undeva e "prinde orbul, scoate-i ochii".
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Deja, nu e evident INTERESUL lor de a o face, in afara unei rea-vointe criminale, imposibil de dovedit...
Si... de ce ei si nu mecanicii, sau fostul proprietar, sau... martienii din Zona 51 Rolling Eyes
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
poate omul nu sa facut bine inteles.. sa explic:
centura este prinsa de mecanismul scaunului din ce se vede in poze, omului i sau desfacut scaunele de pe masina ca sa ii curete masina pe interior .. ce concluzie se trage de aici?
nu aveam cheie sa le desfaca .. le-au taiat si la final le-au legat cu sarma la loc .. ca idioti sunt multi pe lumea asta .. probabil ca nici nu si-a dat seama ce face ala la spalatorie .. la ce ciudati sunt angajati sa spele masini ..

probabil ca daca sacrifica inca o masina .. ar putea dovedi chestia asta .. dar nu se stie ce reusita o sa aibe .. sunt sanse sa nu ii desfaca scaunele ..

pana una alta .. din pacate sa fript .. nu prea are cum sa demonstreze ca acum 2 ani i-au taiat aia de la spalatorie centurile..
oricum .. urgent sa schimbe centurile .. doamne fereste de un accident ..
daca avea vreun accident putea sa moara din cauza asta .. situatia e de o gravitate mare daca stam sa ne gandim bine ..
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
E prima oara ca aud de centuri desfacute la spalatorie, dar daca voi ziceti... Cand schimba uleiul se scoate motorul Laughing Laughing
in alta ordine de idei, centurile se pot scurta/repara, cusatura originala nu e nici ea facuta de martieni cu pistoale laser... Embarassed
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
nu zicem noi .. ca nici eu nu am mai auzit de asa ceva .. dar asa spune omu ... eu doar am explicat mai detaliat pentru ca am observat ca nu intelegea lumea ce si cum ..
nu pot sa imi imaginez nici eu cum de i-au desfacut scaunele .. asta ramane mister poate .. si chiar daca ala la spalatorie ar zice sa desfaca scaunele .. nu vad cine ar fi deacord cu asa ceva ...
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea sesizarea trebuie facuta la OPC si acestia sa ia masuri prin a controla mai multe masini care au beneficiat de astfel de servicii. O plangere facuta la POLITIE implica automat o cercetare, care dupa gravitatea faptei poate sa fie penala si de aici este doar un pas pana la plata daunelor morale pentru fals in declaratii, inducere in eroare a organelor statului si antireclama respectivei spalatorii.
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
robytza a scris:singura solutie care o vad e sa-ti mai sacrifici o masina, facand un flagrant .... cu probe video before si after.... un fel de reportaj home made.... preferabil sa fie un avocat sau un politist ca si marton de la inceputul actiunii pentru a fi credibil....


Asta e cea mai buna solutie in acest moment, altfel nu are cum dovedi absolut nimic despre ce s-a intamplat.
Daca faza reuseste, va recuperati banii dati pe centuri insutit! Smile
Bafta!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Căutarea altor păgubaşi este o muncă de sisif. Singura probă valabilă ar fi un flagrant organizat de procurori dar dacă s-au cumpărat chei între timp, aruncă banii de pomană.
  • TeddyKGB

  • Mesaje scrise: 375
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa fii dus cu pluta sa pui spalatoresele sa-ti demonteze scaunele sub pretextul de a spala masina mai bine. Ai cazut cu ea in apa si era plina de peste sau ce? Inclin sa cred ca asa ai luat masina. E sh? . Eu nu cred ca as gasi la noi o spalatorie care sa stea sa-mi desfaca masina ca sa o spele mai bine. schimbale si asta e cu sh-urile. nu stii ce cumperi.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
revin cu o chestiune:
Aici sunt doua lucruri "cusute"-1- cu sarma- centura
-2- cu ata alba- suportul centurii prins de suportul scaunului. Din cate stiu eu suportul centurii este prins de sasiu. Asadar scaunul poate fi dat afara fara probleme(lucru care este obligatoriu la o cosmetizare interioara). Acelasi lucru si daca suportul centurii este prins de suportul de baza al scaunului care la randul lui este prins de sasiu.
In concluzie centura putea fi cusuta de altcineva(fostul proprietar, un alt conducator auto, Elodia, etc.)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Şi la mine, unul din capetele centurii (că are 2) este prins pe şasiul scaunului şi se deplasează o dată cu acesta. Pentru a scoate scaunul, trebuie desfăcută centura de pe el.
În plus, spălarea comompletă a tapiţeriei presupune un proces mult mai amplu decât curăţirea interiorului şi de aceea şi preţul este de aproximativ 20 de ori mai mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR