Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Corneliu, da-le incolo de resapate.
Cauciucurile sunt poate cel mai important element "din pachetul de siguranta". Sfatul meu e sa nu risti si sa nu faci compromisuri pentru cateva sute de mii de lei economisite. Sunt anumite chestii care puse in balanta nu merita economia aia de bani.

Good luck
Skip ads

  • DnI

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2004

  • Mesaj Privat
mai bine cauti ceva SH calumea decat resapate !
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sal.
Gata. Am trecut de 8k km cu Astra H-ul 1.6 Twinport. Pana acum toate bune si frumoase. Ce mai, bijuterie. Sa speram ca o va tine tot asa, ca pana acum doar am pus benzina (consum mediu 70% urban, 30% interurban pe compu-ul de bord 7.4) si lichid de spalat parbrizul.
Problema, daca pot sa-i spun asa, este ca nu cred ca ma voi descurca iarna cu anvelopele astea 205/55 R16. Pur si simplu o sa fie chinul de pe lume cu toate esp-urile si abs-urile din dotare. Prietenii stiu de ce Wink As vrea sa-mi iau un set (4 buc) de anvelope de iarna 195/65 R15, cu un set de jante de tabla, sa nu le bulesc p-astea din aliaj.
Cam care sunt ofertele ? Eu am vazut ca anvelope de iarna aprox 270 RON buc, iar o janta de tabla (4 prezoane) trece de 100 RON buc?
Voi ce stiti in legatura cu subiectul asta?
Multumesc.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
consulta si oferta de la autosoft. eu am luat de la ei 2 seturi (dunlop si pirelli) la cele mai bune preturi pe care le-am gasit pe piata.
ai 4 prezoane la roti de 16 pe astra h??? Shocked stiu ca intr-o vreme aveau la augsburg jante de tabla originale la preturi bune de tot.
Skip ads

  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Corneliu vezi ca este unul cu gume noi pe Baba Novac, dupa Kamsas pe dreapta. Cred ca-s mai bune decat cele resapate... Bafta!
  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da, 4 prezoane la R16.
Anvelopele de iarna le vreau R15 195/65.
Autosoft, sunt unii pe Soseaua Fundeni? Unde mai exact? Ai un nr de tel, sa nu fac drumul pana acolo pt 2 intrebari.
Si ce inseamna cel mai bun pret, daca nu te superi ?
Pe cei de la Augsburg ii sun azi.
Merci.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Auto Soft
Va asteptam intre orele 07:00 - 22:00 in Soseaua Fundeni nr. 81 (LANGA POD)
Pentru informatii si comenzi:
SERVICE TEL/FAX: (004)021.240.01.58
OFFICE TEL/FAX: (004) 021.240.02.07
MOBIL : 0744889132 (ing. Alexandru Chiran sef service)
E-MAIL: auto-soft@k.ro

Eu am dat pe Pirelli SP Sport 300, 2,4 milioane bucata. Sunt Made in Japan, faca parte din clasa Premium, au un scoring de 2.1 la tyrerack si sunt fabricate in dec 2004, deci noi.
  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Tot de la autosoft am luat si eu azi
4XBridgestone 185/70/13 cu 1 490 000 bucata!
am luat si 4 jante tabla la 500 000 bucata !
Skip ads

  • rucu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Vesti bune inseamna.
Totusi jante de tabla de 13" sunt cam cu 40% mai ieftine ca cele de 15".
Ii sun pe cei de la Autosoft luni la prima ora. Pana atunci le-am bagat un mail.
Nu cred ca am sanse sa scap cu mai putin de 1000 RON toata distractia (jante si anvelopele de iarna), nu-i asa ? Rolling Eyes
  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca aveti dreptate. Acum am 2 Fulda Crystal pe fata si 2 Dunlop WInter Sport pe spate, toate SH, dar foarte bune. Fara nici o problema pana acum. OK, m-ati convins!!!
Merci pentru informatie, Florin, o sa ajung pe acolo sa vad preturile!
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
nu mai folosi anv de iarna pe perioada verii : 1.le faci praf. se distrug, pierzand-si proprietatile; 2.nu au eficienta la franare pe temperaturi ridicate
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ma bate gindul sa schimb cauciucurile actuale (175/70/R13) cu unele 195/60/R14. am vazut in manualul masinii ca se pot folosi pentru C16NZ (care are 75CP), dar am auzit (prin popor Smile ) ca nu ar fi recomandate gume de genul 195 pentru un motor asa de mic. care e parerea voastra?

in plus, in talon un istet a trecut in talon gumele ca 175/65/R14, desi in momentul in care masina a trecut pe la RAR avea niste roti de bicicleta de genul 155/??/R13. intrebarea e: daca pun acele 195 am sanse sa primesc vreo amenda de la un politist mai zelos? Smile ar trebui sa ma duc sa refaca talonul?

apoi: ma bate gindul sa pun distantiere la jante si as vrea sa pun in fata distantiere de 4mm iar in spate de 6mm. afecteaza asta negativ comportamentul masinii?

multam.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa iti raspund la intrebari....:
-si eu am 195 pe masina si nu am absolut nici o problema....e mai greu sa pleci cu scartait de roti pentru ca e suprafata de frecare mai mare, in schimb ai super aderenta
-in talon am si eu la fel acele 155/13.....or fi mai multi dobitoci pe acolo pe la RAR
-de distantiere nu stiu.... Rolling Eyes
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
am acelashi motor shi iti pot spune ca in ultimii 2 ani am rulat cu 195/50/15 fara nici un fel de probleme echivalent cu 185/60/14.

NU AM AVUT NICI O PROBLEMA.. bafta
  • gabrielgsm

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu am astra caravan tot C16NZ si in talon am trecut 175 70 R13 dar pe masina am de cand am cumparat0o 195 60 R14 si merge fara probleme iar la ITP nu a zis nimeni nimic.Acum ma bate gandul sa le schimb cu 185 70 R14 sa mai inaltz masina...si nu cred ca e vre0o problema daca te opreste militzeanu...
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
multumesc la toata lumea - abia astept sa pun gume de 14 cu niste jante de aliaj dragutze Smile

mai ramine sa vad cu distantierele.
  • coldream

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2005

  • Mesaj Privat
gabrielgsm a scris:...si nu cred ca e vre0o problema daca te opreste militzeanu...


Depinde de ITP si organ. Sunt mai multi aici care au experimentat. La mine s-a lasat cu amenda de 2 ori.

De fapt, subscriu:

or fi mai multi dobitoci pe acolo pe la RAR

  • tru_astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2006

  • Mesaj Privat
mie mi-a venit masina cu 195/55/15 de la mama ei cu jante din aliaj, astia la rar au trecut in talon 175/60/13 nu stiu de ce, in fine, pana acum nu s-a luat nimeni de marimea jantelor si anvelopelor si oricum le-am schimbat cu unele mai late. in legatura cu flansele (distantiere) probleme nu ar trebui sa fie ci doar o stabilitate mai mare din cate stiu ieo. tipul care mi-a dat mie jantele noi avea flanse si era foarte multumit da si un aspect mai aparte masinii, dar avea doar pe spate, pe fata era normala.
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
inca niste intrebari de n00b Smile

se scurge ulei pe la imbinarea din imagine (am folosit o poza a lui eduard33, motorul e cam la fel):



banuiesc ca e o garnitura, ceva - cum ii spune garniturii?

tre' sa schimb cureaua de alternator, e imbatrinita rau si banuiesc ca trebuie schimbate si niste role. cite role sint? 2?

multumesc.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
garnitura capac culbutori, sa ai si codul motorului la indemana cand ajungi sa comanzi piesa
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR