Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
pentru gume...uitati aici

http://img137.imageshack.us...nvelopele18bh.jpg

http://img137.imageshack.us...nvelopele26yt.jpg
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Garniturea respectiva e o "boala" tipica a acestei serii de motoare, se schimba insa extrem de simplu...
Recomand cauciucuri 185 / 60 / 14, parerea mea e ca e cel mai bun compromis pentru Astra F, in plus e o dimensiune foarte raspandita, deci mai ieftina (cel putin la noi...)
Cele pe 15' nu ca nu ar fi bune sau nu ar intra, dar car... drumuri bune... Evil or Very Mad
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
tocmai m'am uitat in manualul original al masinii (la sectiunea limousine), zice asa pentru C16NZ (+ C14NZ, 14NV, C14SE, 17DR): 155/R13, 175/70/R13, 175/65/R14, 185/60/R14, 195/60R14.

ceva e diferit fata de pozele din etzold...
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
am gasit si eu cateva neconcordante in etzold...sa speram ca nu sunt asa de multe Very Happy
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Rog pe cei care au folosit cauciucuri cu dimensiunile din titlu sa-si spuna parerea...., momentan am 195/60/15 si doua sunt slabute. Am ocazia sa iau patru buc noi (Kleber - 8 mil.) insa sunt mai mari si nu stiu ce sa fac... . Cu producatorul sunt multumit, am folosit aceeasi marca iarna si au fost super... .
  • cipo

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2005

  • Mesaj Privat
banuiesc ca inainte ai dat o cautare si ai dat peste topicul asta https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=56379 unde ai gasit un comentariu, altfel nu mai deschideai un nou subiect.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
..nu stiu cum ai ghicit dar ai dreptate, oricum iti multumesc pentru bunavointa. Am citit topicul insa am gasit un singur comentariu...si greseala mea a fost ca am crezut ca eventual mai sunt si altii care au incercat. Si voiam experiente cu dimensiunea pe care am mentionat-o in titlu... .
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
A mea a avut 195/60.
Cand a trebuit sa le schimb, am pus Dunlop 01 de 65 pe toate 4.
Mare diferenta nu este, decat ca vitezometrul imi arata viteza aproape exact (masurata cu un GPS), cu un mic plus:
- la 70 pe vitezometru arata 71,
- la 120 arata exact 120.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
depinde de motorizare. de ex, la astra y20dth, nu se recomanda folosirea masurii 195/65/R15. citeste cartea masinii si vezi acolo tabele in funtie de motorizare
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
cele de iarna ale mele sunt exact dimensiunea asta si nu am avut probleme
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 195/65/r15 pe fata si 205/65/r15, dar cu genti de aluminiu sa se raceasca discurile mai usor. Nici o problema, nici macar la vitezometru.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
daca un cauciuc incape, asta nu inseamna ca este si ok. de ex la bracarea completa a rotilor e posibil sa ai probleme.
sau daca dai intr-o groapa, masina se lasa. daca cauciucul e prea inalt, o sa loveasca de aparatoare. cititi mai bine ce fel de cauciucuri puteti pune in functie de caroserie si motorizare.
Skip ads

  • rudareanu

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu am 195/65/r15 pe fata .. asa am cumparat masina, nu ma deranjeaza deloc
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nici eu nu cred sa fie probleme,poate 65-ala e cam mare dar daca suspensia este buna nu ai dece sa te temi!!!am vazut o astra g adusa din olanda cu astfel de caucicuri.......
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu sunt curios care ar fi treaba daca s-ar schimba radical dimensiunile originale ... cu ceva de genu: 215/40/17 ca pe bertone. in cartea masinii scrie ca poti pune (cel putin la motorizarea mea 1.6) ... dar nu stiu cu cat ar schimba comportamentul masinii Smile
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:depinde de motorizare. de ex, la astra y20dth, nu se recomanda folosirea masurii 195/65/R15. citeste cartea masinii si vezi acolo tabele in funtie de motorizare


dar la ce motorizare se recomanda?? la 1.7???
eu am exact dimensiunea de care vorbesti si n-am nici o pb. mai mult de atat, chiar in cartea masinii imi spune ca pot sa-i pun aceasta dimensiune.
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
...va multumesc la toti..., am montat azi cauciucurile si nu e absolut nici o problema...(mentionez ca am schimbat si toate telescoapele... Wink ....
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Luciani67 a scris:...va multumesc la toti..., am montat azi cauciucurile si nu e absolut nici o problema...(mentionez ca am schimbat si toate telescoapele... Wink ....


cit te-a costat schimbatul telescoapelor si ce diferente simti ?- fara a lua in calcul si ca ai schimbat cauciucurile.
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
andrei006 a scris:eu sunt curios care ar fi treaba daca s-ar schimba radical dimensiunile originale ... cu ceva de genu: 215/40/17 ca pe bertone. in cartea masinii scrie ca poti pune (cel putin la motorizarea mea 1.6) ... dar nu stiu cu cat ar schimba comportamentul masinii Smile


asa ceva a incercat cineva Very Happy ?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:
Daniel a scris:depinde de motorizare. de ex, la astra y20dth, nu se recomanda folosirea masurii 195/65/R15. citeste cartea masinii si vezi acolo tabele in funtie de motorizare


dar la ce motorizare se recomanda?? la 1.7???
eu am exact dimensiunea de care vorbesti si n-am nici o pb. mai mult de atat, chiar in cartea masinii imi spune ca pot sa-i pun aceasta dimensiune.

cea de 1.7 e mai usoara pe fata. scrie si in carte ca se pot folosi.
dar ca o paranteza: a vazut cineva cat costa un cauciuc 195/60/R15...va zic eu , e mai scump decat cel pe 65. de asta pun multi pe 65, ca-s mai ieftine. e bine sa va uitati in cartea masiniii si vedeti ce se recomanda si ce nu. plus ca daca se modifica dimensiunea ca cauciucuri ( astfel incat sa creasca circumferinta rotii) trebuie recalibrat si vitezometrul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR