Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
am astra F din 96 tot x16xel si m-am gandit sa-ti spun cum e la mine, poate te ajuta ...

in cartea masinii sunt trecut 175/65/r14 si 195/60/r14 INSA ..... la observatii mi-au trecut ca se potrivesc la fel de bine si 185/60/r14 82H

in concluzie asta si am pe masina, jante pe 14 in 4 prezoane, cu anvelope 185/60/r14 si m-am gandit sa le pun pe cele mai mari insa e destul de ok masina cu cele mentionate mai sus. Este compromisul ideal intre pretul anvelopei, consum, aspect , stabilitate in curbe si comportamentul la trecerea prin gropi ...etc
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Astra X16XEL a scris:
Sal,n-am inteles ceva, si anume: pe aceeasi janta pe care eu am cauciucurile de 175/65 R14 pot sa pun unele la 195/60 R14 sau trebuie sa schimb jantele?

Amandoua anvelopele sunt pentru jante pe 14, din cate observ.

Astra X16XEL a scris:
Acum m-am uitat in talon si am vazut ca am trecute doar anvelopele 175/65 R14. Am voie sa pun si alte dimensiuni de anvelope sau nu?
Merci mult pt ajutor.

Teoretic, din punct de vedere strict legal ... nu prea. Practic ... eu circul de un an jumate cu 195/50/15 si nu are nimeni nici o treaba cu mine. Stiu baieti care ruleaza cu jante de 16 pe masinile lor, chiar 17 si nu-i opreste nimeni in drum din cauza asta. Daca esti ingrijorat de comportamentul masinii ... atunci trebuie neaparat sa citesti concluziile pe care ti le da site-ul ala.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
electronistul a scris:
Amandoua anvelopele sunt pentru jante pe 14, din cate observ.

Sunt cam greu de cap asa ca o sa mai repet o data intrebarea ca sa fiu sigur ca nu comand 4 anvelope aiurea: raza jantelor e de 14", latimea jantelor n-ar trebui sa difere? Adica..intre anvelopele pe care le am acum: 175/65 R14 si 195/60 R14 sunt 20mm in latime diferenta, corect?

LE: pana la urma mi-am comandat niste Goodyear Gt2 la 175/65 R14, nu aveau in stoc pe 195/60 R14 plus ca diferenta de pret e f. mare
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
uite aici ca sa fi perfect lamurit

merg si pe 175 cu 65 si pe 195 cu 60 pe aceeasi dimensiune a jantei, 5,1/2 J



Skip ads

  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Merci pt print-screen dar acum e prea tarziu, anvelopele sunt pe drum..sau mai bine zis eu sunt in drum spre ele (le iau personal) Very Happy .
Apropo eu am Caravan cu X16XEL, vad ca apar 2 dimensiuni: 155/80 R13 si 175/65 R14.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am fost sa "incalt" masina si am fost foarte mirat sa vad ca nu-mi cere nimeni banii inainte, ca la c***e. La final chiar mi-a dat si garantie la anvelope vreo 2-3 ani. La ce foloseste garantia?
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ai incercat sa o citesti?Mie nu mi-a folosit la nimic cand am avut probleme cu un cauciuc in garantie
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am citit, scria o pagina despre toate cazurile posibile(presiune inadecvata, gropi, borduri, din cauza suspensiilor sau a masinii defecte..etc) prin care anvelopa se poate deteriora si ca firma nu-si asuma raspunderea.
Eram curios sa stiu daca i-a folosit cuiva "garantia".
Skip ads

  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
o intrebare va rog

am patru anvelope vara de marci diferite , doua cu dot-ul mai vechi dar sunt noi noute , doua mai uzate dar cu dot mai nou................care pe fata , care pe spate ( cele cu dot mai vechi firestone, celelalte dunlop)

va multumesc
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@toi_rapid Eu zic ca spatele merita anvelopele mai bune( din proprie experienta-ti zic pentru ca am derapat si am lovit masina ). Acum depinde care-i diferenta DOT_ului intre cele 2 si cat sunt de uzate fiecare ( mai multe detalii eventual). Dute 2 saptamani cu Firestone pe fata si Dunlop pe spate si apoi schimba-le intre ele . O sa vezi diferenta si daca nu-ti convine le schimbi iar .

A cumparat cineva de pe cauciucuridirect ( nu vreau sa fac reclama ) ? Astept pareri de orice fel .

Inca ceva ... la RAR cand am fost sa mi omologhez anvelopele pe 17 , cu toata ca astea-s stock din fabrica , mi-au luat vreo 80 ron sa-mi puna 2-3 dimensiuni in cartea tehnica dupa ce le-am dus dimensiunile luate de la Opel Ecomax Cluj cu tot cu stampila . La asta se adauga timp pierdut , nervi ... Nesimtiti !
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Calculator: in functie de marimea cauciucurilor se poate calcula circumferinta si viteza

http://www.carbibles.com/ty...pg2.html#20060701

Cauciucuri noi - vechi:
Rezultate:
- circumferinta (mm, %);
- viteza.
  • toi_rapid

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
se pot pune pe astra anvelope 205/60/15 in loc de 195/60/15 cat este indicat pe astra G?
adica normal ca se pot pune , dar poate cauza cu ceva sau nu-i nici o problema?
Skip ads

  • C16NZ

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
La Vectra A am in talon 175/70/r14 si pe masina am 185/65/r14. Afecteaza cu ceva masina?
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
N-am citit tot topicul de la inceput, dar voi expune inca o data ce reprezinta fiecare numar de pe un cauciu, de exemplu: 195/60/R15/88V
- 195 - reprezinta latimea cauciucului in mm
- 60 - reprezinta balonul anvelopei, ca procent din latime, in cazul de fata 0.6*195
- R15 - reprezinta diametrul jantei in inch pe care se va pune anvelopa
- 88 - reprezinta indicele de greutate al anvelopei (masa maxima pe care o poate suporta)
- V - reprezinta indicele de viteza.

Aveti aici si un link http://www.carbibles.com/tyre_bible.html in care sunt explicate mai multe lucruri legate de cauciucuri, iar pe pagina a 2-a este si un calculator de dimensiuni de anvelope prin care se poate calcula diferenta de circumferinta intre 2 tipuri de anvelope, care din cate tin eu minte are voia sa fie de maxim 3%.
Spor la citit!

L.E.: Daca in talon nu sunt specificate toate dimensiunile de anvelope agreate de producator, sigur le veti gasi in manualul masinii sau in manualul de reparatii.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca vei citi mai sus ....acest link a mai fost pus de cineva....
  • lg88sia

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salutare ! Ar putea cineva sa-mi "traduca" dot-ul unei anvelope ?

DOT 5MK3 (CRH 2405) , anvelopa HANKOOK 205/50/R16 . Multumesc !
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fabricata in saptamana 24 din 2005.
  • lg88sia

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Fabricata in saptamana 24 din 2005.


Multumesc inca odata !
Totusi ... ai idee ce inseamna "5MK3" Question
  • hellker

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
tocmai am montat pe o vectra B din 1998 niste jante irmscher echipate cu 225/45zr 17 runflat..si spre surprinderea mea roata nu atinge in carenaj(masina incarcata cu 4 persoane plus bagaje)...asta ca un tip pentru cei ce sunt interesati de estetica masinii;)
..masina nu va rula mai mult de 5-10 000 km pe an incaltata cu configuratia respectiva ,deci nu cred ca va dauna foarte mult directiei ...diferenta intre diametrul rotii originale ce echipa din fabrica masina(185/65r15sper sa nu gresesc) si ce am pe masina se incadreaza in limita admisa de 2.5% +/-...
  • Varro

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1995 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
salut pentru toata lumea

am un astra f-cc x16xel hatcback
daca pun in fata cauciucuri de 185/70/r14, e ok?
si in spate ce ar fi bine sa pun sau invers pun in spate cele de 185 si in fata altele

multumesc pentru raspuns
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR