Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aşa cum am arătat în titlu, mă intereseaza procedura de achiziţionare a unei maşini prin preluare de leasing. Calculul preţului are 3 componente:
a. suma pe care o vrea vânzătorul
b. ratele lunare
c. valoarea reziduală.
Problema se pune cu modalitatea de achitare a sumei pe care o vrea vânzătorul: cine o încasează şi în baza căror documente atât timp cât vânzătorul şi cumpărătorul sunt persoane juridice iar proprietarul maşinii este firma de leasing.
Mulţumiri anticipate oricui va răspunde.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca tu esti cumparatorul, in calitate de pers. juridica.
Pasul 1. Vinzatorul -asa ar fi frumos- trebuie sa-ti spuna ce documentatie este necesara (functie de sociatatea de leasing e posibil ca actele pt cumparator sa fie mai putine decit daca ar face un leasing nou sau -din contra- la fel de multe.
Eventual sa ti-o si puna la dispozitie ca sa le poti completa.
Pasul 2. Se merge la societatea de leasing unde se ia legatura cu dep. juridic si se depun actele cumparatorului si vinzatorului in vederea emiterii unui contract de novatie (tri-partit: firma de leasing/cumparator/vinzator). Atentie ca acest contract costa, e cam acelasi procent din valoarea masinii care s-a achitat ca si comision de management al contractului. Costul asta e suportat de cumparator (sau, poate fi inclus ca si "discount" in valoarea pe care o cere vinzatorul.
E necesar si un cite un certificat constatator de la Reg. Comertului, atit pt. V cit si pt. C. Unele societati de leasing se ofera sa scoata ele acest certificat (ceea ce poate fi o binecuvintare), contra cost (doar putin mai mare decit ai face-o tu; merita pt ca scapi de drumuri, cozi, etc)
Pasul 3. Soc. de leasing aproba transferul si va cheama pt. semnarea contractului de novatie. Odata semnat, pe baza lui V emite o factura "contravaloare transfer leasing cf. contract novatie nr.xx din data de yyy".
Pasul 4. Predarea masinii se poate face in aceeasi zi cu semnarea contarctului pt ca din acel moment utilizatorul devii tu.
Bine ar fi sa se faca un proces verbal de predare-primire intre V si C
Mai departe, V are obligatia sa scoata de pe rol de la Administratia Financiara obiectu' iar C are 30 zile la dispozitie sa-l inregistreze (pe baza unei copii a contractului de novatie si a facturii de la V)
Ideal ar fi ca pe talon sa fie trecuta societatea de leasing pt ca altfel e balamuc cu radiere/inmatriculare. In cazul in care e soc. de leasing, V trebuie sa predea talonul si copia conform cu originalul a cartii de identitate a masinii (soc de leasing i-a dat asa ceva in mod sigur). Asta ar fi varianta ideala.

Acum citeva chestii vizavi de intrebarile tale punctuale:
a) V a achitat deja o suma (avans + x rate). Poate sa ceara cit vrea adica si 90% din acea suma insa normal e , ca si la o masina noua, sa piarda chiar si 50% din acea suma (functie de f. multi factori: modelul masinii, valoarea lui de piata la revinzare, starea masinii. etc.)
b) ratele lunare ramase de achitat intra in sarcina C
la fel ca si
c) valoarea reziduala (ATENTIE ca-i fara TVA in contractul de leasing!)

Daca mai ai intrebari, da-mi un PM si te mai lamuresc, eventual chiar la un telefon....
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
eu am predat pana acum 2 leasinguri: unul la RCI Leasing - o dacia solenta si al 2-lea la Porshe Leasing - o skoda octavia... procedura a fost foarte simpla: viitorul posesor a fost la firma de leasing solicitand documentele necesare pentru preluarea dosarului de leasing nr......., dupa ce a depus toate documentele solicitate de firma de leasing ,aceasta, dupa studierea dosarului (acesta fiind ok), in max. 48 ore m-au sunat sa ma prezint la ei cu delegatie si stampila firmei, in 10 minute am semnat actele de transfer al leasingului si i-am predat actele si talonul noului proprietar. in prealabil cand primesti ok-ul de la firma de leasing iei legatura cu viitorul proprietar si de comun acord te intalnesti cu el la banca lui unde iti poate plati cu op pe loc factura ce i-o emiti in care sa scrii " cesiune contract leasing nr... din data de..." asta e tot, pe cei de la firma de leasing nu-i intereseaza ca tu ti-ai vandut drepturile asupra contractului sau doar l-ai donat.
contractul de novatie este folosit doar atunci cand firma care doreste sa preia contractul nu indeplineste conditiile firmei de leasing si atunci firma care preda contractul ramane garant si proprietar de facto al masinii chiar daca nu plateste ratele urmand ca dupa achitarea completa a masinii sa predea aceasta catre firma care a platit-o de fapt.
in legatura cu pretul platit pentru predarea leasing socoteala este f. simpla:
avansul platit minus 10 - 20%/ an vechime in functie si de valoarea reziduala, ratele pe care deja le-a platit nu sunt treaba ta deoarece se considera (neoficial bineinteles) chirie la masina iar asigurarea.... nu se pune.
scuze pentru postul lung, succes.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hm, si eu am 2 la activ...
unul chiar pe zafira, in care am preluat. Si unul semnat chiar pe 15 mai 2008, in calitate de utilizator-cedent.
Primul la Volksbank Leasing, al doilea la BCR Leasing.
In ambele cazuri am semnat contract de novatie.
Novatie (=novatiune): Metoda de stingere a unei obligatiuni vechi prin crearea alteia noi sau a unui nou contract comercial in locul altuia mai vechi, totul pentru a stinge divergentele vechi si a se crea un cadru nou de activitate.
Este de retinut ca se impune acordul tuturor partilor participante la initierea novatiunii, diferit fata de novatia prin schimbare de debitor.


sau cf. dexonline



Iar ratele pe care le-a platit primul utilizator, precum si cele platite de noul utilizator SINT CHIRIE! (nu e neoficial... Shocked)
sursa: tot dexonline...
Ideea e ca ai semnat un contract de inchiriere cu optiunea/obligatia de cumparare la sfirsit....
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
10x. M-aţi luminat. Nu pricepeam cum este cu factura pentru cedarea contractului de leasing.
În momentul de faţă, deşi avem acceptul societăţii de leasing, suntem în impas cu vânzătorul pentru că nu mai sunt sumele menţionate înainte.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
zafirul a scris: diferit fata de novatia prin schimbare de debitor



corect... una-i una, alta-i alta... oricum ambele metode duc la schimbarea locatorului in final...novatie = cesiune = cedarea unor drepturi contractuale in anumite conditii (in linii mari in sensul ca duc la acelasi rezultat)... succes
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR