Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut pe toata lumea !
Stiu ca aici gasesc oameni care sthiu despre ce vorbesc atunci cand iti recomanda ceva.Am shi eu catziva banutzi acolo...sa zic 10-11 mii de euro shi vreau sa imi iau o mashinutza. Is foarte indecis shi nush ce sa imi iau...initial am vrut un Opel Vectra C sau Astra dar nu sthiu dak imi permit unul. Si-a luat un prieten de-al meu VEctra C...1,9 CDTI 120 CP.... shi-a pus shi un chip shi mi-a placut foarte mult cum alearga...adik era ceva ce nu am mai experimentat pana atunci. Din ziua aia mi-am propus shi eu sa imi iau un 1,9 CDTI cu 120 CP dar is foarte nehotarat. Unii imi zic k opel nu e destul de bun shi ma sfatuiesc sa imi iau o Bora sau Laguna 2...sau mai nou, Passat, acu nush ce sa mai cred shi pe cine sa mai cred...am nevoie de nisthe sfaturi de la cineva care chiar se pricepe. Eu nu prea am pricep la mashini...dar am timp...inca is destul de necopt...am doar 22 de ani Shocked asha ca am nevoie de ajutor !
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Orienteaza'te catre masina noua esti prea aproape ca sa'ti iei vechituri . Vezi Kia Ceed , o alternativa buna pret dotari la 11.800euro . Evita sh-urile cu atit mai mult cu cit nu te pricepi la masini . Ai toata viata inainte sa'ti iei si vapoare ...

Succes !
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ce rost are sa te sfatuiesc sa iti iei Opel?Doar suntem pe forumul de Opel.....
Ma rog te pot ajuta intr-o privinta....sa mai elimini din lista de masini enumerate:
Renault Laguna...Eu personal am avut o Laguna2 timp de 1 an si a fost devastator pt buzunar....
Tot timpul se intampla ceva,culminand cu distrugerea totala a cutiei de viteze.Acum nu generalizez problema mea dar cat timp am avut-o am fost activ si pe forumul de la renaul si sincer te sperii sa vezi ce/cate probleme exista la aceste masini...
Acum trage singur concluzia...
Sper sa retii sfatul meu si sa iti fie de folos!
Succes in alegeri!
  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eduzu, in alegerea unei masini sunt multi factori de care ai putea sa tii cont, de exemplu: fiabilitatea, pretul, regimul de condus, costuri intretinere, dar printre acesti factori sta ascuns unul interesant......"placerea de a conduce un anume autoturism", asa ca o parere a mea, de care poti sa tii sau nu cont....ia-ti ce iti place tie mai mult dintre modelele enumerate de tine, pt ca TU o vei conduce.
Pana nu demult asa faceam si eu, ma interesam ce sa imi iau cerand parerea altora, pana mi-am dat seama ca nu cumpar masina pt ca asa spun ceilalti, ci o cumpar pt mine.
Si ca sa inchei, parca pe aici pe forum vazusem o remarca super...."daca nu vrei sa ai probleme deloc, nu iti mai lua nici o masina"
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Opel inca mentine un raport pret-calitate destul de bun,chiar si la intretinere.in alta ordine de idei,ar fi de preferat vw-passat,dar e ceva mai scump la cumparare(preturi de intretinere nu stiu).
cum a spus si rastafarianul ,cel mai bine e sa iti o masina care sa te reprezinte,sa fie pe placul tau ca tu mergi cu ea.succes in alegere si sa te lauzi Razz
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="andrei0481"]Ce rost are sa te sfatuiesc sa iti iei Opel?Doar suntem pe forumul de Opel.....
Ma rog te pot ajuta intr-o privinta....sa mai elimini din lista de masini enumerate:
Renault Laguna...Eu personal am avut o Laguna2 timp de 1 an si a fost devastator pt buzunar....
Tot timpul se intampla ceva,culminand cu distrugerea totala a cutiei de viteze.Acum nu generalizez problema mea dar cat timp am avut-o am fost activ si pe forumul de la renaul si sincer te sperii sa vezi ce/cate probleme exista la aceste masini...


Apropo de Laguna 2.....m-am convins de problemele care le are ceasta masina...chiar dak arata foarte bine la exterior am consultat mai multe forum-uri shi mai multi prieteni shi mi-au spus acelashi lucru ca shi tine....are multe probleme shi e o belea pentru buzunar..mai ceva ca o femeie Smile)......Ideea e ca am vrut ceva cu Euro 4....de placut imi plac foarte mult vectra shi astra ..intre ele se da bataliea Smile).....ca passat dein 2001-2002 e prea vechi shi in plus mi se pare destul de depashit ca design interior...nu are acel ceva care sa te atraga sa te urci in ea....Daca aveti nisthe site-uri cu masini de vanzare din Germania ar fi de mare folos.....acolo vreau sa ma duc sa imi iau.....nush daca mai e profitabila faza cu mashina din germania o iei mai ieftina shi cu taxa de inmatriculare shi iese un pret mai bun decat dak ti-ai cumpara-o din tzara gata inmatriculata....Deocamdata mai asthept nu ma grabesc deloc in alegerea mea...am tot timpul din lume ceea ce inseamna ca nu am voie sa aleg greshit Wink Imi suntetzi de mare ajutor !
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Apropo andrei......am vazut ca ai astra din 2005...ce motor ai la ea ? cum se comporta pe sosea ?
Costuri de intretzinere...etc..
  • cashu21

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1.7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
sal, si bine ai venit pe forum in primul rand...
in calitate de detinator de astra h, acelasi motor ca al lui andrei, sunt super multumit de performante comparativ cu consumul de carburant...
iti dai seama ca de la un motor de 80cp nu poti sa te astepti sa-ti ia suta sub 10 secunde
astra h e o masina numai buna pt tineri, o masina pt oras dar nu numai, un portbagaj destul de incapator....pasagerii din spate stau destul de lejer, iar elementele de tapiterie si bordul sunt mult peste alte masini

la 10-11 mii....iti cumperi lejer un 1.7 cdti de 101cp, mult mai sprintena, si cu destule optiuni pe ea
intretinerea mi se pare f ieftina, o distributie completa e undeva in jur de 5-6 mil,si te tine cam 60 000km, un filtru de ulei e 350mii,

succes in alegerea ta
Skip ads

  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
la 10-11 mii....iti cumperi lejer un 1.7 cdti de 101cp, mult mai sprintena, si cu destule optiuni pe ea
intretinerea mi se pare f ieftina, o distributie completa e undeva in jur de 5-6 mil,si te tine cam 60 000km, un filtru de ulei e 350mii,

Asta am auzit shi eu ca intretzinerea ar fi foarte acceptabila shi de bun simtz.....apropo de motor...eu ash fi mai atras de un 1.9 CDTI de 120 CP....de asta ce zici >? Am un prieten care are vectra de 1.9 shi merge super bine in plus nici probleme nu are cu ea. Mai ales ca recent shi-a facut shi un chip tunning shi l-a dus in 160 CP.....deci merge....incredibil.
Opelul e considerat undeva mai jos decat VW shi asta nu cred k e neaparat sa fie asha...adika pe mn nu ma atrage deloc ..chair deloc un VW Passat sau Bora sau orice altceva...mai ales k la banii care ii am nici nu imi permit unul...dar raport calitate pretz e super adik e cel mai convenabil la opel....Apropo eu mashina o voi folosi mai mult in afara orashului....60% din timpul petrecut la volanul va fi in afara...de asta mai mult ma atraga un Vectra fiind mult mai mare..mai spatioasa ...mai confortabila shi nu in ultimul rand te simti mai in sigurantza la bordul ei..
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eduzu nu cred ca mai are rost sa-ti raspund pt ca a raspuns cashu21 si are perfecta dreptate,masina intradevar nu are valente sportive dar se comporta excelent in trafic,demarajul e multumitor iar viteza maxima am atins aprox 182km/h.Ca stabilitate e ok,dar putin sub Golf5,ma rog eu detin Caravan,nu stiu cum se comporta un Hatch.Ca interior e super ok bine zis "mult peste alte masini" un punct in minus ar fi sustinerea laterala a scaunelor,care nu e grozava si de asemenea putinele spatii de depozitare.In ceea ce priveste distributia...in autodata (daca nu ma insel) si am mai vazut si in alte parti distributia se schimba la 150.000 eu am schimbat-o la aprox 140.000 si a mers perfect.Asa ca...nu va mai luati dupa toti mecanicii si reprezentantele din Romania care te pun sa schimbi la 60-80-90 mii.De ex. la Laguna 2 in Romania distributia se schimba la 60.000-ceea ce e o tampenie pt ca aveam un caiet de intretinere din Germania unde scria clar ca se schimba 120.000km.Deci romanii sunt haliti dupa bani si de aia te cheama repede la service unde te mai si jecmanesc,preturile din reprezentante la noi fiind cam la fel ca in vest dar calitatea manoperei..strict romaneasca!
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
edutu daca mai ai alte intrebari nu ezita sa intrebi,chiar daca crezi ca te faci de ras cu vreo intrebare nu va fi asa....suntem aici sa ne ajutam unii pe altii asa ca ....go for it... Very Happy
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
andrei0481 a scris:edutu daca mai ai alte intrebari nu ezita sa intrebi,chiar daca crezi ca te faci de ras cu vreo intrebare nu va fi asa....suntem aici sa ne ajutam unii pe altii asa ca ....go for it... Very Happy


Never poi nu se vede ca intreb ? Smile) is novice tre sa invatz shi eu ceva de pe acilea...shi in plus aici oamenii sunt mai intelegatori shi chiar ajuta mult...
Apropo de mashina nu vreau sa fie neaparat sportiva.......cuplu vreau de la ea atat Wink
De vreo luna stau shi ma gandesc la mashina dar inca nu am curaju necesar sa ma duc sa mi-o iau...shi in plus nici timpul nu imi permite...lucrez ca agent vanzari shi nu prea am timp pentru o excursie in Germania.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Edutu, eu sunt indecis daca sa iti inchid topicul sau nu. Cred ca ti-l mai las o zi sau doua, sa vad daca vei avea curiozitatea sa:
-citesti&respecti regulamentul
-renunti la limbajul de asl-ist
-dai un mic search, ca sunt zeci de discutii in care se dezbat diferentele intre benzina si motorina, intre astra si vectra, intre astra G si astra H si asa mai departe
  • eduzu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
jE a scris:Edutu, eu sunt indecis daca sa iti inchid topicul sau nu. Cred ca ti-l mai las o zi sau doua, sa vad daca vei avea curiozitatea sa:
-citesti&respecti regulamentul
-renunti la limbajul de asl-ist
-dai un mic search, ca sunt zeci de discutii in care se dezbat diferentele intre benzina si motorina, intre astra si vectra, intre astra G si astra H si asa mai departe


Am inteles. Scuzati-mi limbajul . Poti sa inchizi topicul ! Va multumesc de raspunsuri si pareri !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR