Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut , am o mica intrebare , am in kit de flametrower si vreau sal montez pe masina. Problema sta in felul urmator... am o bobina de inductie de opel si vreau sa o alimentez la 12V si sa-mi dea scanteie. Precizez ca am alimentat-o (+cu-) la baterie , am facut masa la bujie si nimic da masa intre ele. Mai trebuie adaptat ceva la bobina sau ce trebuie sa fac ?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai unde ai auzit tu ca un transormator ar functiona in curent continu? Bobina de inductie este similara cu un transformator ridicator de tensiune si aceasta poate livra scanteie, numai daca in primar este alimentata cu intreruperi, lucru pe care il face in mod normal platina sau swich-ul electronic la o masina! Daca doresti sa obtii o descarcare de inalta tensiune in secundar, unde banuiesc ca ai montata bujia, nu ai decat sa conectezi un intrerupator cu revenire automata (in pozitia normala pe deschis) in circuitul primar! Cand tii apasat 1-2 sec. bobina "se incarca" si cand iei degetul de pe intrerupator, bobina livreaza un impuls de inalta tensiune catre bujie....
Daca este ce cred eu acest dispozitiv....ai grija sa nu ajungi pe orbita mai repede ca americanii sau cu permisul si talonul luat... Smile Smile Smile

  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
ms dmg dar de unde pot face rost de transmormatorul asta ? problema e ca da flacara mai mica nu chiar ca in poza ta Very HappyVery Happy
ps: am modulul montat si cand apas pe buton 2-3 secunde motorul intrerupe dar trebuie scanteia...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai nu ai scris ca vrei sa folosesti o bobina de inductie? Eu despre asta am vorbit.... Acum eu neavand la indemana un prospect al dracoveniei, nu stiu daca aceasta are incorporat si un modul "start ignition" pe ea! M-am axat pe ipoteza ta, de a folosi o bobina de inductie!
Schema pentru bobina de inductie!

Skip ads

  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Despre asta este vorba. Bobina am legat-o la baterie si bujia la fel si nu da nici o scanteie....

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Deci.....Firul rosu conectat in minusul bobinei de inductie ce echipeaza masina ta! Prim acest fir EMF ul preia semnal de comanda de la ruptorul mecanic sau electronic, functie de echiparea masinii si iti comanda pe firul galben o bobina de inductie auzxiliara care iti asigura scanteia! Comanda acestei bobine de inductie auxiliare pe firul galben, este activata de acel push buton! Daca respecti intocmai conexiunile si daca EMF ul acela este in stare buna, ar trebui sa mearga dracovenia! Bujia trebuie sa aiva filetul conectat la masa, adica la minusul masinii! Daca nu te pricepi, este mai bine sa apelezi la un coleg priceput! Astept o poza reala cu flacari la esapament....sau de ce nu...cu zborul Smile


L.E. Firul albastru se conecteaza la masa masinii si cel negru la plus, pe contactul masinii iar cel alb inseriat cu push butonul, tot catre masa masinii! Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Sam 10 Dec, 2011 4:58 pm, modificat de 5 ori in total
  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
si firul albastru ?
  • Razvanutzu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z20LEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2010

  • Mesaj Privat
prima oara am facut fix asa si nu merge...
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Atunci inseamna ca este ceva in neregula cu kitul! Apeleaza la un electronist sau electrician auto!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR