Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • zeebrugg

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 1.7 cdtdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am un opel astra caravan 1.7 ctdi adusa din germania si cand am fost cu ea la rar, cei de acolo cand au scris in cartea de identitate au scris gresit dimensiunea pneurilor. Dupa ce am inmatriculat-o am observat aceasta greseala. Ce as putea face acu?
Skip ads

  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Trebue mers la R.A.R, să-ţi omologheze cauciucurile pe care le ai .
  • zeebrugg

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 1.7 cdtdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Si imi mai trebuie vreun act ceva?
  • Petrus

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Îti trebue actele pe care le-ai avut la înscriere.Mai exact actele de la cumpararea masini din Germania, ca să nu mai platesti omologarea .daca nu le mai ai se plateste o taxa 60ron ,era anul trecut si ti le omologheaza fara nici un act.Mergi la R.A.R. cu masina si cu talonul si gata. Laughing
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei o dimensiune care stii ca merge pe masina, dar nu e in talon, trebuie o hartie de la dealerul Opel care sa spuna ca dimensiunea aia e ok la modelul respectiv de masina. In cazul tau nu cred ca e nevoie, daca dimensiunea respectiva e trecuta in brieful nemtesc
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
la fel e si la mine ?
la prima inmatriculare jante 9j pe 16 cauciucuri 215/40/16
ei mi-au trecut 185/60/15 parca
deja parca se uita astia de la circulatie urat pe mine!
  • zeebrugg

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 1.7 cdtdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Deci eu acum am cauciucuri 185/65/R15 asa au venit cu masina din germania. Nu stiu cum naiba s-au uitat in brieful ala. Faza nasoala e ca nu mai am actele din gemania mi le-au cerut la politie cand am inmatriculat-o.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
zeebrugg...daca nu ai cu ce dovedi ca ei au gresit...ti-ai dat foc la palarie...Sad
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
in ianuarie anul curent mi-am inmatriculat opelul adus din italia , si am avut aceeasi surpriza , in talonul italian aveam pana la 205/55/R16 iar desteptii de la noi au trecut doar R14 cu 3 dimensiuni de pneu ,oricum deocamdata nu imi fac probleme k am jentile stok de tabla Sad dar cand o sa le schimb cu unele de aliaj R16 m-am gandit eu , am 2 variante :

1. ma duc la un dasta cu acte auto si il pun sa treaca in talon si carte de identitate tot ce scria pe talonul italian Twisted Evil

2. daca ma opreste vre-un binevoitor il pun sa-mi explice de ce se procedeaza asa cand pe talonul italian erau trecute toate si prostii trebuiau sa copieze de 'colo 'colo in mm de idioti Evil or Very Mad
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asta e o problema destul de des intalnita la domnii de la RAR, ei nu se mai obosesc sa vada ce ai pe masina si trec pe carte ce au ei in calculator sau prima dimensiune din brief, iar daca nu esti pe faza o cam incurci...
Mergi la RAR sa-ti rezolvi problema, pentru ca daca e dimensiune standard de Opel Astra ti le trec automat la mentiuni. Am patit aceeasi problema nu mi-au trecut ambele dimensiuni din brief la o Vectra A acu ceva timp, desi eu aveam pe masina exact dimensiunea omisa.
  • zeebrugg

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 1.7 cdtdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
dar eu nu mai am brieful. ce pot face?
  • cristi30

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Te duci fara, pentru ca ei au dimensiunile ce se potrivesc masini tale in baza de date.
Doar daca sunt alte dimensiuni trebe omologare speciala sau asa ceva.
Tu ce dimensiuni ai pe masina?
Skip ads

  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cand am facut cartea de identitate a masinii (adusa din Germania) la RAR mi-au trecut numai 175/70/14 parca, asa aveau ei in calculator. Am insistat sa treaca 195/60/15, asa cum vine masina din fabrica, cu jantele originale si mi-au completat in rubrica "Modificari" dimensiunile corecte, cu stampila RAR si semnatura. La politie nu au scris pe certificatul de inmatriculare decat tot pe prima, am sesizat mai tarziu asta si nu stiu ce vor zice cei de la inmatriculari daca ma duc sa-i intreb despre acest lucru.
  • zeebrugg

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2004 1.7 cdtdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cum am spus mai sus eu pe masina adusa din germania am 185/65/R15 si ei au trecut 175/70/R14.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Luati-va hartie de la dealer Opel ca merg dimensiunile alea pe masina, iar pe urma la RAR ca sa se treaca in talon.
  • deleted-18802

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
si mie mi-au scris in carte 195/65/15 si pe masina am 185/65/15, zeebrugg, tie cat ti-au trecut?
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ar cam trebui sa le bagati mana in gat la cei de la RAR daca aveti in brief toate dimensiunile si ei trec doar una. La mine la Buzau nu a fost nici o problema de genul. Stiam ca am voie si 185/65/14 si 195/55/15 si le-au trecut pe amandoua, fara sa le cer asta sau sa-i atentionez. La mine insa, au reusit sa rataceasca pozele prin calculator si m-au rugat sa mai vin in sala pentru inca o sedinta foto cu Nubirica Embarassed .
  • last

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa prezentati vehiculul echipat cu anvelopele respective la una dintre reprezentantele R.A.R.
Tariful pentru o astfel de prestatie este in jurul sumei de 100 RON.

In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de Incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice� aplicabile.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Se face cerere la politie sa iti elibereze brieful, pt inscrierea in CI a unor noi dimensiuni de anvelope...dar asta daca inmatricularea in ro este mai proaspata de 5 ani..pt ca dupa 5 ani astia distrug arhiva cu acest tip de dosare. Se plateste taxa de 1 leu .Apoi cu brief-ul mergi la RAR..dar mi se pare ca nu scapi de taxa nici aici...traba o noua taxa pt completari in CI...decat sa ii dai in judecata ..mai bine mai dai o taxa si scapi.
  • last

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Se platese atat pt modificarile in CIV cat si pt schimbarea certificatului de inmatriculare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR