Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut.va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a radia o masina definitiv ,dar care sa nu o dau la remat.vreau sa o vand piesa cu piasa sau la fir vechi sa mai iau un ban si eu ca aia la remat nu iti prea dau nimic.va multumesc mult.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu stiam ca poti sa radiezi masina numai daca o vinzi sau daca o duci la remat....alta posibilitate nu prea cred ca exista
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu vreau sa o duc la remat,vreau sa raman cu ea.daca fac act vanzare-cumparare cu cineva,acela este obligat sa o inscrie sau sa o declare la c.f dupa un timp oarecare?
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa o declare in 30 de zile de cand a cumparat-o....amenda 25 RON a platit un prieten...oricum daca faci actul de vanzare-cumparare si ti-o scoti din evidenta nu mai ai nici o problema, dar cel mai bine mergi la c.f. si intreaba acolo pe cineva
Skip ads

  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ok.multumesc mult de tot.
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o problema legata de radiere dar ceva mai dificila ca a ta.in cazul tau parca merge si cu o adeverinta de la primarie prin care se atesta ca ai loc unde sa o depozitezii si ca nu folosesti domeniu public pt.asta.problema mea: in ianuarie 2007 am vindut masina care m-a facut sofer Very Happy unui prieten care sa dovedit a fi curva cu 2 fete prin intelegerea mea cu el urma sa-mi plateasca impozitul la ea pina face rost de bani sa o inmatriculeze ,am facut un act de vinzare cumparare de mina cu un martor care era un frate de-al meu,a trecut 1an de atuncii si acte nu am mai facut nici macar impozitul nu l-a mai platit ,pe linga toate astea a si vindut masina mai departe,faza mai dura e ca verificarea expira anul acesta in martie si cartea tehnica e la mine,iar noul posesor inca circula cu ea semn ca a facut verificarea tehnica fara sa fie nevoie de carte.astept sfaturi si parerii de la voi ca io nu prea mai stiu cum sa procedez ce metode ar fii sa radiez si eu masina asta dupa numele meu? daca ar fi sa-l dau in judecata are vreo valoare actul ala daca are numai un martor si ala e ruda de gradu1 cu mine.MULTUMESC!
  • dumitrache marius

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Tecuci-GL
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa faci o plingere la politie si i se va retine certificatul de inmatriculare respectivului. O sa platesti si tu ceva pe acolo ca nu ai facut hirtiile cum trebuie dar ai sa scapi pina la urma fara judecata.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vyo81_speed

Salut.
Caută mașina și las-o fără numere. Sunt ale tale la urma urmei.
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
e cam nashpa situatia ta....maine ma interesez si iti zic ceva sigur
pe viitor sa faci contract de vanzare-cumparare tipizat, e singurul pe care ti-l accepta la finante ca sa iti scoti masina din evidenta
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ca sa poti sa radiezi masina trebuie sa il dai in judecata pe "prietenul" tau si daca acesta recunoaste contractul pe care l-a semnat nu mai ai nevoie de martori. cel mai bine iti gasesti un avocat si astfel poti sa-ti recuperezi toti banii(cheltuielile de judecata, impozitul).
o sa trebuiasca sa platesti o taxa de timbru care e cam maricica...parca 10% din valoarea masinii.
Succes!
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:eu stiam ca poti sa radiezi masina numai daca o vinzi sau daca o duci la remat....alta posibilitate nu prea cred ca exista


Am avut o dacia break, pe care i-am vandut-o cumnatului meu (in familie vorba aia) si pt ca nu mai avea bani de inscriere pe numale lui , a ramas pe numele meu. Partea proasta este ca de aici a rezultat urmatoarele probleme:
1. impozitul il plateam tot eu
2. in doi ani a pus-o pe butuci
3. s-a apucat s-o vanda pe bucati. Pana si caroseria a dat-o la tigani. Noroc (daca pot spune)este ca am decupat cu flexul seria sasiului.

Masina se poate radia daca ai de la primarie ( si dovedesti ca masina este depozitata undeva ) o hartie. La Politie mie mi-a radiat-o fara probleme, insa la C.F. nu vor sa mi-o scoata pt ca trebuia dusa la REMAT Evil or Very Mad . Asa ca voi plati inca 100 ani impozitul. O legislatie de kko.

Asa ca @andronachi victor poti radia masina de la Politie insa vei plati la C.F. impozit an de an.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am avut acum multi ani un oltcit cu care m-am dus in targ si l-am vandut unor tigani din nu stiu ce sat din judetul Ialomita.Am facut cu ei contract de vanzare cumparare,dar cartea a ramas la mine urmand ca ei sa vina intr-o zi lucratoare sa facem radierea.Bineinteles ca acest lucru nu s-a mai intmplat si am facut o scrisoare catre comandantul politiei Ialomita, unde am explicat situatia,am dat nume si adresa noului proprietar pt ca aveam pe factura.Dupa 4 zile am primit telefon de la politie ca respectivul a fost anuntat si daca in termen de 7 zile nu ma cauta sa-i anunt...
Tiganu a sunat a 2 a zi si m-a rugat sa ne intalnim sa facem radierea
Asa am procedat eu...
Skip ads

  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult costi petrescu,dar pana la urma cred ca o duc la remat.am mai auzit o varianta cum ca din 2011 toate masinile noneuro or sa fie radiate ceea ce ma indoiesc.
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
la mintea gugustucilor care sunt acolo sus, acest lucru nu se va intampla nici in anul 20.011
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
asa cred si eu.asa s-a auzit si cu trabant-urile si merg si in ziua de azi.
  • Asko

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Exista trei proceduri de a radia o masina:
1. prin vanzare-cumparare;
2. la fier vechi (sau programul lu' tariceanu - rabla)
3. se prezinta un extras de Carte funciara a unui teren sau casa pe care se poate depozita masina; exista posibilitatea de a se face controale de la administratia domeniului public daca masina mai este pe domeniul "lor". Atunci cel cu extrasul de CF o incurca.
Si eu trec prin faza asta acum. Sper sa rezolv! Evil or Very Mad
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
astept sa rezolvi si poate imi spui cum ai facut.multa bafta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pana la urma, chiar ca lasatul fara numere este cel mai "creativ"... Smile De ce sa mai dai "timbre" la stat ? Sa se spele mincinosul pe cap cu politia, de ce tu Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
andronachi victor a scris:multumesc mult costi petrescu,dar pana la urma cred ca o duc la remat.am mai auzit o varianta cum ca din 2011 toate masinile noneuro or sa fie radiate ceea ce ma indoiesc.

*
Zvonuri lansate de reprezentantul firmei Citroen in guvern Question
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR