Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
treba asta cu "recent adusa" ma umple de spaima...
e adusa de tine?
ca e vreo 50 de euroi (doar...) sa dai cam 100000 km inapoi... si asta ar insemna real 170k... cu problemele aferente...
e plin prin tirg de masini recent aduse cu asaaaaa de putini km... Wink
Skip ads

  • Johnny Bravo

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Evident ca prima varianta e mai buna. Ramane insa problema starii tehnice a masinii. Kilometrii aia sunt reali? Masina e ok?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
astra classic II nu e chiar cheala la dotari...are aer, ABS, geamuri electrice pe fata, oglinzi electrice,airbag-uri vreo 2 sau 4, cd parca..(am auzit reclama azi) ..si plus ca e noua.oricum te duce in jur de 13000 DDP ca e 11200 CIP.
astra G asta de care vorbesti daca e full inseamna ca are ABS, climatronic, geamuri electrice, oglinzi electrice, airbag-uri ... ce e drept, e mai puternica, dar masina noua e masina noua, parerea mea.daca e adusa de afara, e posibil sa aiba poate mai multi km sau alte "bube".
plus ca daca vrei s-o vinzi vreodata, mai bine platit va fi anul 2006 . depinde de fiecare cred. eu votez pt cea noua Smile


Ultima modificare facuta de bogdanene la Vin 20 Jan, 2006 6:15 pm
  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Eu am aceeasi masina (vezi in semnatura) numai ca e din 2001. Am luat-o in august, am mai cheltuit putin pe ea (sunt cam pretentios) dar de atunci am facut 16.000 cu ea si nu am ce sa-i reprosez.
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pana la urma e full fara piele sau full fara clima Question
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
SH-ul merge deja pe al IV-lea an... eu unul as prefera masina noua si datorita garantiei de care beneficiaza pe o perioada de .. ani nu schimbi decat consumabile le masina.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul as merge pe Astra classic II noua deoarece ai si garantie si din cate stiu pretul de 11200E este DDP.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
1.Da un serch pe www.mobile.de si fa-ti o parere de pret prin ce are masina SH oferita.Poti pune toate optionalele si la final vezi pretul final la anul 2003.
2.Nu sufera comparatie masina din oferta Opel curenta cu cea SH pentru ca sunt motorizari diferite.
3.La 30.000 km/an poti linistit sa iei si SH pentru urmatori 3 ani.
4.Fiind SH trebuie verificata la sange si profesional ca sa fi sigur de investitie.
Skip ads

  • rapiduletul

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Astra din reclama are motor 1.7 cdti si costa 11.080 cu toate taxele incluse. Tocmai am auzit reclama la radio.
  • swiss

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
intentionez sa fac un leasing pentru un opel nou si m-am oprit la astra... si am o mare dilema in a alege intre opel astra classic II 1.7 cdti si opel astra new cu motor de 1,4 enjoy.
masinile au cam aceleasi dotari ...cu mici diferente dar multumitoare de ambele parti, adica din punct de vedere al optiunilor sunt multumit de ambele doar la preturi exista diferente:
-astra classic 1,7cdti 80 hp 12930 euro ca vreau culoare neagra
-astra new enjoy 1,4 l90 hp 13100 euro cu vopsea...standard (parca alb sau bleumarin-fara bani ca deja imi depaseste posibilitatile, daca imi aleg vreo culoare...)
am plecat de la ideea ca trebuie sa fac un drive test ca sa ma lamuresc pe deplin. am facut drive test cu astra classic 1,7cdti si cu astra new ...dar de 1,6 l (103 hp). rezultatul este inspaimantator!!! m-am simtit mai bine in astra classic!!! cel putin suspensiile mi-au placut mai mult. motorul mi-a placut cum se aude ... deci daca este dupa feeling, clar as alege astra classic. daca insa as alege dupa ratiune ar fi astra new, deoarece este o masina care se va produce in continuare, mai mult timp decat astra classic, si eventual la revanzare va avea o valoare mai mare. de asemenea la design sta mult mai bine, si de asemenea la demaraj(desi am mers cu 1,6...sper ca 1,4 sa nu fie prea departe), insa la stabilitate (nici una nu avea esp-si nici nu am bani de asemenea optiune) mi s-a parut ca mai bine sta astra classic. problema este ca daca as avea bani de astra new cu motor de 1,6 l as alege clar astra new, insa cum nu am...nici nu poate fi vorba de inca 1000 euro in plus, mi-e teama sa nu fie prea lesinat motorul de 1,4 pe autostrada sau in vreo panta...
va rog sa ma ajutati sa scap de aceasta dilema. ma gandesc ca fiind posesori de opel, ma puteti ajuta sa iau o decizie corecta.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... intr'adevar dilema mare Rolling Eyes

La Astra H nu cred sa fie "lesinat" motorul de 1,4L 16V , eu sint multumit de 1,2L 16v in fond e o banala masina de familie . Wink depinde ce pretentii ai de la masina .
Daca vrei "sportiva" trebuie sa te gindesti de la 2L in sus ... daca pun astia camere peste tot pe strazi s'ar putea sa'mi pun motor de Matiz . Laughing
Astra H arata bine mai putin triplele spate , dupa parerea mea , as fi vrut sa fie cu geam colorat clar .
La H suspensia este inlinata mai mult spre confort , la G senzatia de fermitate e mai pronuntata dar sta bine pe drum H-ul nu se discuta .


Astra G/clasic 1,7CDTI ... inca mai am frica de calitatea motorinei din Romania , in rest e ok . Wink


Eu zic Astra H 1,4L mai ales ca faci leasing . Wink
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
NEK: as alege G-ul daca ar mai scadea pretul. Sigur are de unde.
SWISS: H-ul.
Parerea mea.
Skip ads

  • kristen69

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragi Opelisti,
Parerea voastra conteaza si va inclina balanta in directia buna. Este vorba de achizitionarea unui Opel Astra Classic 2 Optima sau a unui Opel Corsa Optima. Criteriul CEL mai important este fiabilitatea, mai putin consumul sau spatiul interior.
Exista 3 variante:
1. Astra Classic 2 Optima de 1.4 pe benzina - DPP 11420
2. Opel Corsa de 1.4 pe benzina cu easytronic - DPP 11241
3. Opel Corsa 1.3 CDTI motorina cu easytronic - DPP 11591
Care credeti ca este varianta corecta?
Multumiri si... cat de curand sper ca apartenenta mea la club sa fie total legitima Smile . Acum am un vechi prieten care are... 20 de ani dar caruia i-a venit vremea sa iasa la pensie...
Multumiri anticipate tuturor.
(36 ani, Bucuresti)
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu unul cind am ales masina am pus in balanta si numarul de km pe an.Adica daca faci ceva mai mult de 15 000 km pe an si cu preponderenta in oras incepe sa renteze motorul diesel.Daca mergi mai putin de 10000 km/an as alege motorul pe benzina.Aceste limite 10000/150000 km sint arbitrarii si sint convins ca odata cu cresterea pretului benzinei se vor modifica.Alegerea ar trebui sa fie influentata si de numarul estimat de km/an.

Kristen69: Eu as taia Opel Corsa 1.4 benzina de pe lista si as modifica lista in felul urmator :
1. Astra Classic 2 Optima de 1.4 pe benzina - DPP 11420
3. Opel Corsa 1.3 CDTI motorina cutie manuala - DPP ???
Si as fugi de cutia easytronic.Au fost probleme cu ea.Cauta pe forum s-a mai discutat.

Nek: la 30km/an as alege clar diesel dar as prefera nou totusi adica Astra CDTI.

Swiss:H se va revinde mai bine decit Astra CDTI dar depinde si de numarul de km/an.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Johnny Bravo a scris:Evident ca prima varianta e mai buna. Ramane insa problema starii tehnice a masinii. Kilometrii aia sunt reali? Masina e ok?

*
La vanzare toti kilometrii sunt "reali" Rolling Eyes Se poate altfel Question
E masina "break" si pe motorina (care poate deci fi masina de "travelling salesman"), pretinde deci carnet de intretinere la zi, de preferat cu stampile de la mai multe garaje si... fugi de dealeri turci si rusi ca de gripa aviara... Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR