Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la un opel vectra 1.6 din 90 se poate pune aer conditionat ? si daca da cam cat ar costa
Skip ads

  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se poate.Sistemul complet costa cam 1000 de ron,poate mai putin,de la un magazin de dezmembrari.Problema e cu manopera care poate ajunge cam tot atata,ca trebuie taiata caroseria in partea din fata ca sa intre radiatorul mai mare,trebuie modificata chiar si mocheta pe interior.Posibil e,numai ca trebuie sa te intrebi daca merita banii.Ce-am uitat sa spun e ca trebuie modificat si suportul de alternator(daca nu ma-nsel),ca sa poata fi montat compresorul.
  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vectra mea din fabrica nu a avut AC, dar a fost adaugat (nu stiu cand si de catre cine, eu asa am cumparat-o) ideea este ca, compresorul de AC este montat sub pompa de servo iar vaproizatorul este pus la pasager la picioare, in spatele torpedoului, problema este ca sunt incurcate comenzile de la aerisire. Multa bafta
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@ m2myo.E original sistemul de A/C pe care-l ai tu pe masina?
@bonytrombony.As putea sa-ti dau niste instrcutiuni cu poze de la cineva care si-a pus A/C singur pe masina.Singura chestie e ca sunt in germana.
Skip ads

  • m2myo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2007

  • Mesaj Privat
sodo a scris:@ m2myo.E original sistemul de A/C pe care-l ai tu pe masina?


Nu, nu cred ca este original (cel putin vaporizatorul si canistra unde se aduna freonul sunt in locuri total dferite fata de echiparea din fabrica)
  • sodo

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
uite aritcolul pt orice eventualitate.In pozele cu caroseria se poate vedea ce si cat de mult a trebuit taiat.mai sunt si cateva poze cu modul de montare al compresorului.http://www.vectra16v.com/ ->Anleitungen->Umbauten Vectra A->Klimaanlage.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
la opelu meu nu e servo e modelul chel simplu si din cate vad ca sa pun aer e prea mare cheltuiala , aveti niste poze ceva linkuri sa vad si eu cam cum ar arata instalatia?
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu inteleg de ce ar trebuii modificari ca doar nu au schimbat linia de productie pt cele fara aer ? ar trebuii sa faca modele separate aer sau fara aer si nu cred , la modelul meu 1.6 injectie vectra A din 90 am tot cautat o schema ceva la motor sa vad si eu cam cum sau o poza nimik mi se par prea multe schimbari pt un aer ......
Skip ads

  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred sa fie mare smecherie cu aerul asta.

Cel mai mult cred ca dureaza la schimbat aeroterma, ca trebuie dat jos tot bordul.

Am dat comanda la dezmembrari si ar trebui sa aduca intr-o saptamana o vectra cu aer pe ea si am vorbit sa ma duc cu a mea si ce scot de pe aia sa pun pe a mea si sa lucrez la ei acolo.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sa mi zici cat te a costat la sfarsit totul si poate faci niste poze sa vad si eu te rog
  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O sa incercsa fac si poze.

Oricum eu il pun numai in conditiile astea, adica sa-l iau de pe masina si sa-l mut pe a mea atunci, ca sa vad exact.
Ca am vrut inainte sa iau eu separat si sa incerc sa le pun dar asa sigur o sa aiba toate partile componente, inclusiv sustineri si ce o mai fi.

De pret cred ca o sa fie cam 200 euroi si sa vad cat o sa mai coste mecanicul cu care merg.
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu tot aud pe forumuri ca trebuie sa taie sa modifice cea ce nu inteleg de ce pentru ca normal eu daca as fi fabrica de masini nu as scoate modele separate pt aer si modele cu aer de caroserie nu ar avea nici o logica as face acelas tip de caroserie doar ca nu ias pune aer dar posibilitatea de adaugare sa fie .
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@lucc unde mergi la dezmembrari?la dumbrava la iulian?chiar sunt curios.eu gasisem ac la bucuresti cu 5 mil.a fost pe forum.oricum e foarte mult de munca.
bafta!
  • bonytrombony

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu sunt din bucuresti , nu e vorba de unde ci cam cat ar costa si daca se poate pune pe masina am un opel vectra A hatchback din 90 modelul simplu fara geamuri electrice fara aer doar trapa Smile
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Difera aproape totul la o masina cu aer fata de una fara!. Eu am aer pe vectra mea, tata nu are. O perioada am incercat sa vedem daca isi poate monta. S-a lasat pagubas. Nici caloriferul de incalzire nu este la fel! Si nu se potriveste in lacasul respectiv. Nu mai vorbesc de instalatia electrica, de compresor, vaporizator, al 2-lea radioator cu prinderi si circuit separat. E munca multa, eu va urez succes dar sunt foarte sceptic in privinta reusitei!
  • hawk

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ma batea gandul si pe mine sa incerc sa-mi montez o instalatie AC pe un vectra A 1,8i din `94...caldura asta..., insa cand citesc ce se spune mai sus despre complexitatea operatiunii si despre sansele reduse de succes...imi cam vine sa ma las pagubas. Totusi, e cineva care a facut treaba asta ?...Si i-a si iesit ok?
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ma indoiesc,poate la un atelier specializat,cum ar fi "overhaulin","boyd coddington shop",etc,unde se demonteasza toata masina si se instaleaza componente "hand made".
problema este ca pretul operatiunii poate sa ajunga pretul masini,si cum nici una nu e masina de colectie,zic ca e cam mare deranju'.
vinde masina actuala,cu banii pe care ii bagati in instalatia de AC + inca o suma achizitionati una cu AC.
  • dragos 1982

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
are cineva schema AC opel vectra b model 1999 1.6 1.6?
  • claudiu2010

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu am montat cu un prieten ac pe vectra b a mea.1.6 16v x 16 xel,din 1996.e multa munca cam 2 zile,tre dat tot bordul jos,cu rabdare se rezolva.
  • minthon

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Ma poate ajuta cineva cu o informatie referitor la o firma care poate monta aer conditionat pe o masina care nu a fost prevazuta cu asa ceva ?
Mentionez ca masina in cauza este un Opel Vectra B, 97', motor X16XEL.

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR