Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da, asa e !
Multumesc frumos !
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Dar de ce musai sa o ia pe acolo. Din Slobozia poate iesi in A2 si apoi merge pana la Cernavoda si apoi pe DN 22C merge prin Medgidia-Basarabi( acum ii spune Murfatlar ) si apoi vine Constanta.

sau din Ploiesti merge spre Bucuresti pana la Otopeni- centura Otopeni pana intri in Autostrada si mai departe restu.
Varianta preferata a mea este cea pe la Otopeni-Autostrada etc, Very Happy
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Variantele (raportate la masina mea):
- Brasov-Ploiesti-Urziceni-Slobozia-A2-Mamaia are 361 km/6h48min/18,64l

-Brasov-Otopeni-A2-Mamaia are 384 km/7h3min/19,4l
  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut
frumoase trasee hoinarel.sa nu ratezi pesterile din apuseni care sunt fffspectaculoase,mai ales pestera ursilor care mie m-i s-a parut cea mai beton.traseul cu manastirile ,te sfatuiesc sa nu le vezi pe toate odata,deoarece vazind mai multe la rind nu le mai vezi atit de bine frumusetea.incerca sa le vezi pe cele care t-i se par tie mai interesante.incearca sa vizitezi si lacul vulcanic sf ana si kiar sa campezi o noapte linga lac sau in statiune la pensiune ca se merita.bafta si drum bun.
Skip ads

  • lica 18

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
aa si inca ceva.traseul cu gura humorului,incearca si slanic moldova cu izoarele termale si pestera de sare ca e ceva super.apoi mai e covasna cu al ei ,,lacul ursului" care e unic in europa cu proprietatile care le are si multe altele.drum intins.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@lica 18:
Nu ai fost atent ca deja le-am parcurs? Smile Adica a fost anul trecut. Anul acesta am mai fost Buzau - Tirgu-Mures - Rastolita - Borsec (zona foarte frumoase - aici am vazut si un iepure salbatic intr-o plantatie din masina) - Durau - Petru Voda - Manastirea Neamt - Lacul Bicaz si barajul - Bacau - Buzau.
Intentionez sa mai fac intr-un weekend si Transfagarasanul dar de data asta de la Sud la Nord si pe urma sa innoptez la Simbata de Sus si pe urma sa vin prin statiunile din Valea Prahovei, dar asta dupa un sejur de 5 zile la mare la Eforie Sud sau poate chiar inainte.
La Slanic Moldova am fost deja doar ca pacat ca nu am apucat sa intru in salina ca deja era tarziu.
Drumuri bune
  • alinapacurar80

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2009

  • Mesaj Privat
as dori sa fac anul acesta traseul satu mare calimanesti cozia as dori sa stiu care ar fi traseul cel mai recomandat si ce ar fi de vizitat binenteles si starea drumurilor
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Din cate am auzit traseul pe Buzau este mai liber, drumul mai bun si pitoresc la maxim..dar mi se pare ca e mai lung.
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@alinapacurar80-traseul cel mai bun este Satu Mare-Zalau-Cluj-Turda-Aiud-Alba Iulia-Sebes-Sibiu-Valea Oltului (Calimanesti, Cozia etc). In ce priveste vizitele, depinde de cat timp ai la dispozitie. Ar fi Cheile Turzii (abatere de cca.10 km de la Turda), dar recomand doua zile, la Sibiu Muzeul Brukenthal (nu trebuie ratat, e foarte fain), pe Valea Oltului - Manastire Cozia. Tinand cont ca ai zis Calimanesti, la intoarcere as zice sa vii prin Curtea de Arges (unde e de vazut Manastirea-ctitorie a lui Neagoe Basarab-Negru Voda din legenda Mesterului Manole), apoi sa treci pe Transfagarasan spre Sibiu (drumul nu e foarte bun, dar cu un pic de atentie se trece bine si ai ce vedea!), ocolul nu e foarte mare, merita daca stai bine cu timpul.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ar mai fi Gradina botanica din Cluj, salina din Turda, ceatea Alba Iulia si portile aferente si fantana din parcul cetatii (daca poti sta o noapte in Alba Iulia, fantana are niste proiectoare colorate la baza jeturilor si dupa inserare poti admira o feerie de jeturi de apa colorate- vezi pe Google Earth poze), in Sibiel (o mica abatere de vreo 15 km de la traseu) exista un muzeu de icoane, unic in Europa, peste 600 de icoane. In Sibiu: Muzeul Satului, cetatea cu pietele aferente, Podul Mincinosilor. La 7 km de Sibiu..cetatea Cisnadioara, amplasata pe o magura. De fapt, ca sa poti scapa de ambuteiajele care se formeaza la iesirea din Sibiu, poti sa faci o mica ocolire spre valea Oltului..iesi din Sibiu spre Cisnadioara-Cisnadie si apoi Selimbar. Pe valea Oltului ar mai fi Schitul Cornet, cascada Lotrisor (merita vazuta o data..e cam 2 km de mers prin padure). Daca te intorci pe Transfagarasan pana la Vidraru, merita urcat la cetatea lui Vlad Tepes (parca la Poienari e amplasata).

Drumul e bun in general. In zona Miercurea Sibiului sunt 2 zone cu denivelari..alunecari de teren. In una din zone s-a mai remediat ceva, dar e totusi ondulat asfaltul. La cea de-a doua se lucreaza. Pe Valea Oltului grija la denivelarile de pe viaducte, acolo e asfaltul mai prost.
Zone cu posibile ambuteiaje: iesirea din Cluj, intrarea-iesirea din Sebes, intrarea-iesirea din Sibiu. La Sebes este o varianta sa ocolesti centrul dar e mai greu de explicat..tot cu Google Earth sau Maps iti dai seama.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@alinapacurar80: Sustin in totalitate traseul dat de @dstefan si m-ai adaug ca ar fi cam 416 km si-l parcurgi la mers in conditiile legii in 7h30'. Referitor la obiective turistice nu rata Valea Oltului, Manastirea Cozia, Curtea de Arges si ce mi s-a parut cel mai splendid si ca realizare Transfagarasanul.
Daca timpul imi permite o sa fac din nou intr-un weekend traseul Transfagarasan cu o oprire de noapte la Sambata de sus si pe urma sa revin pe Valea Prahovei.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Inca un traseu care mi-a placut foarte mult:
Ziua 0: Buzau - Tirgu-Mures (traseul este descris si in itinerariul din 2008)
Ziua 1. Tirgu-Mures - Manastirea Moisei - Ansamblul monumental si locuinta casa memoriala Moisei - Manastirea Dragomiresti - Manastirea Birsana - (Sapinta) Cimitirul vesel - Manastirea Portarita (Prilog)
Ziua 2: Manastirea Portarita (Prilog) - Satu-Mare - (o manastire cu indicator din drum) - Hereclean - Manastirea ,,Sfinta Treime" Bic (manastire frumoasa si cu maicute primitoare)
Ziua 3: Manastirea ,,Sfinta Treime" Bic - Oradea - (Chiscau) Pestera ursilor (cea mai frumoasa) - (Girda de Sus)
Ziua 4: (Girda de Sus) Pestera Scarisoara (de mers pe jos 7 km dus si 7 km intors) - Cetatea Deva - Cetatea Costesti (Orastie)
Ziua 5: Costesti - Gradistea de Munte (SARMIZEGETUSA REGIA - zona frumoasa si cica zona cu ioni pozitivi si punct energetic important) - (Hunedoara) Castelul Corvinilor - Manastirea Prislop (Silvasu de Sus) - Manastirea Lainici - Hotel Lainici
Ziua 6: Hotel Lainici - Manastirea Tismana - (Tirgu Jiu) Poarta Sarutului, Masa Tacerii si ,,stilp fain" alias Coloana fara Sfarsit - Manastirea Horezu - Baile Govora - (Frincesti) Manastirea dintr-un lemn - Manastirea Curtea de Arges - pensiune
Ziua 7: pensiune - Vidraru - Transfagarasan (il vazusem in luna iulie cand pe versantul nordic era doar ceata si inainte de tunel era gheata, acum era dezghetat tot) - Simbata de Sus - Risnov (Cetatea) - (Fundata) pensiune
Ziua 8: (Fundata) pensiune - Moieciu - (Valea Mare Pravat inainte de Campulung) Manastirea Namaiesti - Pitesti - Buzau
Total 2493 km, cost motorina 600 lei
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@hoinarel - da' vad ca ai "hoinarit" un pic. Ma bucur ca ti-a placut si pe la noi, in drumul Satu Mare-Oradea aveai si manastirea Scarisoara (un loc fain, intr-o padure de salcami), nu-i nimic, ramane pe data viitoare (sau pot lua cunostinta altii, care au drumuri in zona si vor sa vada cate ceva frumos). Apropo, as propune, mai ales ca au fost perioade de concedii (dar nu numai), ca userii, colegii de forum, care au "hoinarit" prin tara si au vazut lucruri demne de a fi vazute si de altii, sa posteze traseele, cu cateva amanunte, pentru ca sa stie si altii, care din nestiinta sau din alte motive nu intreaba.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am fost in urma cu cateva saptamani in Cheile Dambovitei si apoi la Sirnea. Sunt zone splendide, in apropiere de Bran. In Cheile Dambovitei se ajunge din soseaua care leaga Branul de Campulung, mai exact din localitatea Podu Dambovitei. Mai multe am scris aici
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
A venit vremea concediului asa ca incepand cu data de 6 august iar la drum cu 3 masini (distantele sunt date de iGO 8 PC):
Ziua 1: Buzau - Ploiestiori - Manastirea Suzana (Prahova) - Cheia - Sambata de Sus - 269 km - 81 lei /15 l
Ziua 2. Sambata de Sus - Balea Lac - Transfagarasanul - Manastirea Curtea de Arges - Pestera Polovragi - Pestera Muierii - Novaci - Ranca - 293 km - 75 lei /14 l - (ramane de vazut daca facem tot traseul sau ne oprim mai devreme undeva)
Ziua 3: Ranca - (Transalpina) - Saliste - Ocna Sibiului - Costesti - Sarmisegetusa Regia - Costesti - 290 km - 94 lei /18 l (la fel si aici s-ar putea sa ne oprim o zi la Ocna Sibiului)
Ziua 4: Costesti - Orastie - Calan - Hunedoara (castel) - Sarmizegetusa Ulpia Traiana - Baile Herculane - 223 km - 65 lei /12 l
Aici stam 2-3-4 zile dupa care ne intoarcem acasa
Ziua x: Baile Heculane - Orsova - Drobeta - Craiova - Buzau - 509 km - 142 lei /27 l
Total 1584 km, cost motorina 457 lei
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Felicitãri pentru traseu și distracție plãcutã în concediu!

Dacã tot sunteți așa hotãrâți aș îndrãzni o sugestie:

ÃŽntre "Mãnãstirea Curtea de Argeș" și "Peștera Polovragi" ați putea lua în considerare și:
- Mãnãstirea Dintr-un Lemn
- Muzeul Trovanților
- Salina Ocnele Mari
- Mãnãstirea Bistriþa și Peștera Liliecilor

Nu știu cum și dacã s-ar încadra în planurile actuale, dar m-am bãgat în seamã doar în ideea cã poate nu știați de unele din ele, si ar fi pãcat sã treceți prin zonã fãrã a le vizita.
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc tare mult de sugestie!
Am fost doar la Manastirea dintr-un lemn iar pe restul intentionez sa le includ in traseu deoarece vad ca sunt puncte importante de vizitat si nu aduc abateri mari.
  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut Dragi Colegi.
A venit si la mine timpul Concediului de pe data de 6 August.
Traseu 1 : Bucuresti- Pitesti-Curtea de Arges- Lacul Vidraru-Balea Lac-Transfagarasan-Sambata de Sus. (la sambata de sus ne cazam)
Traseu 2: Sambata de Sus- Agnita-Sighisoara-Tg Mures-Reghin-Bistrita-Vatra Dornei.
Traseu 3: Dupa ce ne cazam pe la Vatra Dornei a doua zi vrem sa vizitem ce este prin inprejurimi. La Vatra Dornei stam 3-4 zile.
Traseu 4:La intoarcere- Vatra Dornei-Tg Neamt-Piatra Neamt-Bacau-Onesti-Targu Secuiesc-Brasov-Ploiesti-Bucuresti--

Imi puteti spune si mie cum sunt drumurile?Mai ales pe cel de la Curtea de Arges -Vidraru- Transfagarasan-Sambata de Sus..
Si ce as putea sa vizitez pe acest traseu..
Va rog sa ma scuzati daca am fost cumva OFF topic.
Multumesc Mult.
Cu stima
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sambata 6 august voi fi si eu pe valea Oltului . intr-un mic concediu de 3 zile
Ziua 1 : Buzau- Ploiesti- Targoviste- Pitesti- Ramnicu valcea- Calimanesti
Ziua 2: Calimanesti- Baile Govora- Horezu
Ziua 3: Horezu- Curtea de Atges- Arefu(aici obligatoriu de vizitat Cetatea Poienari)-- Vidraru-T ransfagarasan- Cartisoara- Fagaras- Brasov-Buzau-indiferent de cat de tarziu ajung la destinatie
  • chiriacdnt

  • Mesaje scrise: 278
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Am auzit ca in jurul Dubovei, pe la Cazanele Dunarii este o zona frumoasa , mai bine zis pitoreasca, unde se poate vizita si cateva pesteri, se pot face plimbari cu barca si cu bicicleta si trasee pe munte. A fost careva acolo? Colegi din club care sunt din zona stiu de locul acela. Vreau o parere si eventual o recomandare in privinta cazarilor si a locurilor de vizitat. Am cautat pe net si pare interensant.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR