Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • ticuionut2

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2002 w0L0HAF681G1403
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara !
Am o Agila cu motor de 1.2 si consuma foarte mult in oras 9, 10 % fata de alti cunoscuti care au scos in jur de 6,7%
Imi poate oferi cineva o parere legata de acest consum? Credeti ca e un consum real pentru un Opel Agila sau exista posibilitatea de a avea o defectiune ?
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Sant multi factori care influenteaza consumul( aceeasi masina condusa de doi soferi diferiti nu o sa aibe consumul la fel), in primul rand trebuie facuta o diagnoza competenta si numai dupa te poti pronunta daca este ceva defect.PS. vad ca esti din IASI,acolo este un coleg care este profesor la aceste motoare, vezi poate te ajuta.(eu as fi tot in umbra dumnealui) Shocked
  • geodan0

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Desigur intotdeauna odrasla altuia e mai frumoasa si mai desteapta decat a ta dupa cum se lauda unii,si tu nu poti sa dormi noaptea ca tu de ce ai ghinionul sa se intample doar la tine.Cartea zice asa:8.0L\100 in oras 5,7 exterior si 6,5 mixt adica oras+exterior ,acum dedu si tu de ce au "scos"6,7.Incazul meu e clar,am moror de 1l si diferentele nu sunt mari la consum aproape inexistente ,am consum oras Iasi 10 la vreme rece si cam 9,5 vara . Dimineata fac 4 km pana la servici si cand ajung abia baga cald in masina (termostatul e bun) deci nu are timp sa se incalzeasca motorul,iar la pranz dupa 8 ore de program fac aceiasi 4 km prin calvarul de trafic din Iasi unde degeaba ajunge motorul la 85 grade ca bati pasul pe loc in intersectiile aglomerate de masini unde se mai si lucreaza la terasamente .Exterior cel mai zgarcit consum a fost cam de 5 l si atunci am venit de la arad la Iasi cu un plin de rezervor ,cand am intrat in Iasi s-a aprins becul la pompa deci mai aveam 8l de benzina.Am facut de proba consum in oras ,mers 100 de km fara sa fac pause prea mari cam 15 min si dupa 100km am facut din nou plinul, atunci situatia s-a schimbat si a dat exact ca in carte cat scrie la mine 7,6l/100km .Daca la exterior treci de 110 iar te arunci la consum nu mai da ca in carte asa ca daca dai talpa,papa .Nu am erori si motorul merge fain,singurele cauze de consum sunt stilul de condus cum a zis colegul sau daca masina merge infranata (glisiere etrier ne-gresate piston etrier,cilindri frana blocati sau alte cauze ce tin de frecare,roti dezumflate s.a.)asta daca stii ca nu ai alte erori sau probleme.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR