Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Anul viitor vreau sa imi schimb tigrutza mea insa sunt cam indecis daca sa aleg tot opel sau sa trec la alta casa producatoare. Ar mai fi citeva pe lista mea dar deocamdata m-am oprit la astea doua.






Skip ads

  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu reusisem sa incarc poza cu civicul
parerea mea e ca civicul e mult mai sus atit ca exterior cit si interior ca sa nu mai vorbim despre motorizare 1,8 de 140cp
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Astra are tot 1.8 140CP VVT. Cu ce e mai sus motorizarea de pe Civic? In rest, e discutabil, depinde de gusturi. Mie personal, Civicul mi se pare mai mult un experiment decat o masina de strada. Altora li se pare frumos. Iar daca vorbim de pret, cred ca la banii care ii dai pe un Civic mai bine te uiti la un Subaru Impreza.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asa e depinde de gusturi dar un prim avantaj e ca are 6 viteze si de la 0-100 ajunge in 8,9sec iar opel in 10,7sec avand aceiasi greutate masinile. Frumos si Subaru Impreza. Cit depre preturi cam tot acolo esti ca ii opel ca ii honda diferenta de citeva sutici
Skip ads

  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa nu vorbim si de costurile de intretinere de la Honda,care le intrec clar pe cele de la Opel si motoarele mai putin fiabile,care sunt facute pentru viteza,dar nu si pentru durata de viata,cum se intampla si la posesorii de Mazda RX-8,care se gandesc la 120.000km sa schimbe motorul sau masina.
Mie personal,designul mi se pare mult prea exagerat,dar interiorul e foarte frumos!Dupa cum a spus si dodo,mai bine te orientezi catre un Subaru,care deja e din alta categorie,mai superioara,daca nu-ti place GTC'ul (designul perfect dupa cum spunea si Jeremy Clarkson Cool )
Sper sa faci alegerea potrivita,care sa-ti placa tie bineinteles! Razz
  • DMX

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daniel ..... eu ca posesor de GTC , as alege Civiul , de ce :

->interirul este mult peste astra , te simti ca intr-un avion ...luminii , o nebunie .... dupa parerea mea
->motorizarea Honda e peste astra ..puteti sa-mi sariti toti in cap .... dar adevarul asta e .... nu aveti ce sa-i faceti
->3 ani garantia
->! si nu mai vreau sa apara alte GTC (asta e cel mai important ) asa ca o sa incerc sa te conving sa-ti iei altceva ..... glumesc

Bile negre care le-as lua in considere la Honda
->service putine si sunt cam nesimtit
->multe ...sau inmultit .... Sad


In ce conditii as alege GTC : opc line 1 sau 2 ....Bi-xenon , si toate nebuniile Smile si fff important ALBA Smile)))))
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Motorizarea nu e peste ci doar cutia de viteze. Treptele sunt mult mai scurte la Civic ceea ce inseamna performante mai mari la aceeasi putere. Evident si consumul e mai mare. Cel din carte e calculat la turatii de 2000 dar nimeni nu merge cu 2000RPM cand are trepte scurte.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ Y-GreK: Motorul de pe Mazda RX-7 e Wankel, si nu liniar...el are o cilindree de 1300 cmc insa e echivalentul unui morot in linie de 2600 cmc.

Cat despre consum am inteles ca la Civic in bord ai 2 seturi de shift light, ceva in genul dracusoru in stanga si ingerul in dreapta. Shift-lights-urile din stanga se activeaza daca se trece de 5000 rpm si se merge "mai sport" , iar shift-lights-urile din dreapta se utiliseaza cand se doreste sofatul pentru obtinerea unu consum cat mai mic.
  • bogdan_petrica

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Oradea, Bihor
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut am un Honda Civic 1.8 Benzina nu stiu cum merge motorul de 1.8 de pe Astra H dar pe Civic cutia nu e scurta deloc, defapt eu tot ce am condus masina japoneza are cutie foarte lunga.

Fapte:
Treapta 2, 7000rpm viteza 105km/h
Treapta 3, 7000rpm viteza 150km/h
Treapta 4, 7000rpm viteza 180km/h

In 1 fireste ca prinde 67km/h

Astra cum sta cu cutia?
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Civic are 4 stele la euroncap si e inadmisibil in 2008.
Fa un drivetest, mie mi s-a parut foarte dura dar poate iti place asa cu toate ca nu e de oras.
Motorul e zgomotos. Prea zgomotos pentru nervii mei.
In rest imi place ca aspect, dar ambele imi plac.
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
sincer as opta pt un opel gtc :X
Skip ads

  • DMX

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
motorul de la civic e zgomotos ?

motorul de la civic 1.8 140 CP e mult peste motorul de 1.8 de la astra .

rigida ? sincer nu mi s-a parut , mai rigid mi se pare GTC meu

fiecare are alt mod de a percepe senzatiile dintr`o masina ,de aceea cel mai bine este sa te duci personal si sa "te dai" cu masina respectiva , si nu sa citesti niste comentarii fff subiective
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
dmx te-ai plictisit tu de gtc si desta esti fan civic Smile
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Dupa 2 ani si 31.050 km cu GTC nu l-as da nici pentru 2 Civic.
Civic este o masina care imi lasa impresia de masina "subtire". Asta pentru ca se aude motorul deranjant in ea si pentru ca atunci cand inchizi usa ai exact feeling-ul de Renault. Cat despre bordul ala cu 1000 de beculetze, arat frumos recunosc dar nu am de gand sa caut butonul de clima 5 minute Laughing Sincer acum, cand am facut drive test cu ea m-a obosit la culme bordul. De atunci am mai merc cu civic de cateva ori si m-am mai obisnuit cu el dar tot imi lasa impresia de jucarie ieftina.

Cat despre GTC, nu stiu cum merg unii cu ele de se tot plang de diverse "sunete" dar eu am si supensie sport KW pe a mea si tot nu se aude nimic.
Si ca sa il citez pe Clarkson (ca si asa s-a tot pus pe aici clipul cu vectra care subvireaza deci se pare ca aveti incredere in ce debiteaza el al Top Gear) "I like hot-hatchbacks but New Civic is absolutely hopeless"
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
off topic - cred ca ala care debiteaza la top gear stie mai multe decat tine legat de orice despre masini..

on - tot la astra m-as opri.. dar cred ca baiatu s-a decis deja.. ce isi ia.. sau nu ? Oare?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ce maneta de schimbator are civicu HAHAHHAHAHAH zici ca e schimbatoru de la Universal 100 =)) si grila aia dintre faruri parca e vitrina de magazin de bijuterii. get serious guys, nemtii inca ruleaza

ontopic: gtc all the way


Ultima modificare facuta de ToX la Mar 23 Sep, 2008 1:47 pm
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
offtopic @ thrill: ti se pare ca am zis ca stiu mai multe decat el? citeste mai bine data viitoare, ne scutesti de offtopicuri aiurea Wink
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
citez " deci se pare ca aveti incredere in ce debiteaza el al Top Gear " si ce vrei.. sa am incredere in tine ? .. bineinteles ca am incredere mai mare in el decat in tine sau altii (omu ca condus masini la care multa lume viseaza sau poate nici nu viseaza). citesc bine de fiecare data.. stai tu lin.

ps : ti-am raspuns la offtopic-u tau.. care a fost aiurea. omu vroia imprsii despre masina nu de ce a zis clarkson in top gear.. ca se uita singur la emisiune daca vroia.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sincer sa spun m-am cam saturat de cite probleme au opelurile. Nu imi amintesc sa fi citit pe forumul de la honda de atitea probleme tehnice, baietii de acolo se cam plictisesc caci motoarele lor nu se prea strica asa ca in final o sa imi iau civic
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR