Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • axa2u

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut tuturor corsarilor,

Pana acum 2 saptamani am avut o Corsa C 1.0 neagra frumusica dar m-am hotarat sa o schimb cu sora ei mai tanara Corsa D 1.2 (care v-a ajunge peste vreo 2 luni) tot negruta!
Am si eu o intrebare... trebuie facut rodajul la masina noua? daca da cum se face acesta?
Sa ma gandesc sa ma duc cu noua masinuta in concediu sau ar fi cam mult pentru ea un drum de vreo 2000 km din prima?

va multumesc mult pentru sfaturi...

bafta
Skip ads

  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
da, se face rodaj.
nu mai mult de 2 persoane in masina si nu viteza mai mare de 90-100km/h.
rodajul se face la drum lung deci daca te poti incadra la conditiile de mai sus te popti duce si in concediu.
masina o sa-ti consume mai mult in rodaj decat datele tehnice indicate.
bafta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Rodajul nu are treaba cu viteza ci cu turatia motorului, in cazul de fata nu trebuie trecut de 4000 ture si se merge mai "batrineste", cu accelerari line. Un drum lung este perfect pentru rodaj, sa ai ulei la tine ca de obicei la inceput papa putin.
  • add

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Neutral eu n-am scos joja de cand o am Neutral
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dan are dreptate. Manualul spune ca nu trebuie sa depasesti 2/3 din turatia maxima a motorului, sa nu accelerezi brusc si sa nu franezi brutal decat in caz de nevoie.
Ideal un drum mai lung, dar nu pe autostrada, ci pe un drum mai virajat unde sa folosesti toate treptele de viteza.

Bafta si multi kilometri fara probleme!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos Wink
Rodajul, la masinile moderne, inseamna sa nu o fortezi in primele 2-3 mii de km si nimic mai mult...
Si... sa faci schimbul de ulei la timp, cu filtru cu tot, acesta se incarca mai repede decat normal cu particule metalice, ba chiar mai mult, "se zice" ca uleiul de rodaj de la anumite firme este in mod voit abraziv...
  • ibm_ioman

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Eu, tot la corsa D 1,2 benzina, i-am facut rodajul astfel (la sfaturile celor de la service, desigur): am schimbat vitezele la 2700 de ture, bineinteles, cu margini de erori, adik mai mult sau mai putin, dar am incercat sa o schimb intotdeauna sub 3000 de ture si peste 2500. De asemenea, viteza maxima: nu am depasit 100 km/ora. Cu uleiul nu am avut probleme, consumul nu a fost cu mult mai ridicat decat in prezent (tocmai am facut revizia de 30.000 km).
In rest, sa te porti frumos cu ea, sa nu dai in gropi, sa nu o fortezi, si foarte important, sa nu o subturezi.
Daca te duci cu ea in concediu, pot aparea ceva probleme, si anume: rodajul se face nu numai la drum lung si intins, ci si la drum scurt, in ceva aglomeratie, cu viteza intai si a doua, pentru rodajul cutiei de viteze. Asdar, un drum mixt e cel mai bun pentru rodaj.
Si inca ceva, in concediu, posibil sa fii nevoit sa faci ceva depasiri: ai grija, motorul e mic si nu te ajuta in depasiri decat la turatii mari, peste 4000 de ture, ceea ce, in rodaj, nu face prea bine masinii.
Incearca, eventual, sa faci cateva sute de km inainte de a pleca cu ea in concediu.
  • axa2u

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Corsa 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutari

Va multumesc tuturor pentru sfaturi ... dupa cat o astept cu siguranta o sa am grija sa ii fac rodajul cum trebuie! In legatura cu concediul am unele mici indoieli sa ma duc 2000 de km fara ca masina sa fie rodata, o sa vad mai incolo... va multumesc din nou... bafta tuturor
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
am si eu o corsa ca a ta
dar e bleu aerial
O am de 2 luni si am vreo 1900 km cu ea
rodaj,.....mers finutz vreo 2000 - 4000 km...cam ce au zis baietii..atentie la presiunea din pneuri , joja de ulei, zgomote dubioase..se mai intampla si la astea noi...o sa-ti consume cam mult..sa nu te sperii...se mai lasa in timp
multi km fara belele

off topic...eu am de vreo 4 zile o buba la comenzi pe volan (am scris la probleme tehnice)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR