Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ... ma mira foarte tare cum piata Sh din Ro inca mai are preturi aberante ... nu inteleg cum pot exista anunturi de vanzare ale unor masini tocite in Ro la preturi cel putin duble fata de cele din Germania ... mai ales cu noua taxa de "poluare" , la o masina care in UE e 800-1000E .... adusa in Ro e 1500E .... si la noi inmatriculata se vinde cu 3000-4000 E .
Preturile la Sh UE sunt din primavara 2008 cand se merita s-o iei direct adusa din UE....acum au crescut dar in UE sunt aceleasi si merita mai mult sa faci o excursie si sa-ti iei si o masinuta .
Skip ads

  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
tu chiar crezi ca romanu' o sa accepte asa usor faptul ca dacia lui veche valoreaza 300 euro sau mai putin?

si oricum, iti dai seama ca orice om normal va fi impacat cu ideea ca masina pe care o are si care credea ca valoreaza 4000 euro e de fapt 2000 acum...
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
stai linistit ca o sa pice preturile dupa ce intra taxa de mediu...nu inteleg de ce te agiti asa tare
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
nu ma agit...sunt doar mirat ... Smile
Skip ads

  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pai vad ca te agiti: "tupeu maxim", plus ca ai stricat si topicul unui coleg cu indignarile tale
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu-i asta realitatea ?! "tupeu"!
Iar topicul colegului n-am spus nimic nepoliticos sau prost pe el ... ci doar realitatea! ...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu e prost cine cere ci nebun ala de plateste!
ce vina am eu sau piata SH ca vind o taraba de masina, cer o caruta de bani pe ea si te tasesc pe tine un taranus parvenit din daciot, convins care vrea sa para cu "tupeu" la volanul trompetei pe care ti-o vâr pe gât, in valoare de 3000 e!?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Inclin sa cred ca lucrurile stau altfel, si ma refer aici la msinile 5-10.000 coco.
Uitate in DE la anunturile serioase si uitate si in ro(asta daca in ro gasesti anunturi serioase)
Urmaresc sa cumpar o vectra C din DE, dar am ajuns la concluzia ca pot gasi usor si in RO, la acelasi pret, numai ca trebui sa ma uit cu atentie la ce caut Very Happy
Skip ads

  • Oke

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Trebe sa ne mai nastem de vreo 3 ori ca sa ajungem la nivelul UE. Si in primul rand noi ne facem astea pt ca fiecare vrea sa scoata ceva. Asa ca tot asa o sa fie mult timp de aici inainte. SUNTEM IN ROMANIA!
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:Salutare tuturor ... ma mira foarte tare cum piata Sh din Ro inca mai are preturi aberante ... nu inteleg cum pot exista anunturi de vanzare ale unor masini tocite in Ro la preturi cel putin duble fata de cele din Germania ... mai ales cu noua taxa de "poluare" , la o masina care in UE e 800-1000E .... adusa in Ro e 1500E .... si la noi inmatriculata se vinde cu 3000-4000 E .
Preturile la Sh UE sunt din primavara 2008 cand se merita s-o iei direct adusa din UE....acum au crescut dar in UE sunt aceleasi si merita mai mult sa faci o excursie si sa-ti iei si o masinuta .


Daca iei o masina cu 1000 de Euro din UE si adaugi asigurarea pentru UE, numerele provizorii, drumul, taxa de prima inmatriculare si toate celelalte cheltuieli sunt sigur ca iesi cam la fel.

Oricum, problema mare nu este acum pentru ca momentan UE scapa de masinile vechi iar ROmania mai asteapta 1 sau maxim 2 ani pana baga niste impozite 'mortale' la masinile care nu au cel putin EURO 3.

Atunci vei plati taxe peste taxe si nici nu vei mai putea scapa de masina deci paguba in buzunarul tau va fi mult mai mare decat iti calculezi tu. Ah..si sa nu uitam ca vei plati mai mult si din cauza unui consum cel putin mare pe care masinile de 1000 Euro il au.

In concluzie, cei care se gandesc la masini de 1000 EURO mai bine fac un efort si isi cumpara o masina cu Euro 3 sau ideal Euro 4.

Gandeste-te si la viitor...vei fi MULT mai castigat! Wink
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:nu e prost cine cere ci nebun ala de plateste!
ce vina am eu sau piata SH ca vind o taraba de masina, cer o caruta de bani pe ea si te tasesc pe tine un taranus parvenit din daciot, convins care vrea sa para cu "tupeu" la volanul trompetei pe care ti-o vâr pe gât, in valoare de 3000 e!?
.... TE ROG FRUMAI GRIJA CUM VORBESTI CA NU AM FACUT PE NIMENI TARAN!! .... daca tu vrei sa demonstrezi ca esti taran problema ta...dar nu-i implica si pe altii!!! .....

Referitor la ce a scris Rares ....eu nu ma refer la masinile Euro 3....Euro 4 care au un cost mult mai mare....ci la vechile masini euro1-euro2, variante mult mai bune decat o Dacie 1310 si care au niste preturi mult disproportionate cu vechimea lor , sa lasam deoparte subiectul cu poluarea si altele....si in Ro inca se mai tranzactioneaza o groaza de masini sub euro 3.... cine nu ar vrea o masina mai noua?.... si oricum chiar si masinile mai noi (euro 3 in sus) mai rentabil ar fi sa le iei din UE.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@rares nu toti au bani de euro 3 sau 4.
masini din de cu 1000 de euro sunt niste cazaturi in general.si daca mai adaugam cheltuielile de adus si taxa lu peste prajit se iese la acxeiasi bani.
diferenta majora e ca masinile sunt rulate in de.lipsa praf,sare,mecanici prosti,etc.
Skip ads

  • Oke

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Toti ne-am gandi la viitor daca am avea cum. Dar momentan stam si ne dam tot cu cojile noastre
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
citesc de dimineata topicul si nu inteleg ce vrea RedLabel sa afle
poate ma lumineaza cineva
  • Ciuby

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai in primul rand tind sa cred ca nici varsta pentru carnet n-o are din reactia de mai sus.
sau are probleme serioase de perceptie, doar nu i s-a adresat nimeni Smile
  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
RedLabel, cred ca octav vorbea la modul general, nu ti se adresa tie.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Tzepozzz a scris:stai linistit ca o sa pice preturile dupa ce intra taxa de mediu...nu inteleg de ce te agiti asa tare


In Romania ? Ceva sa se ieftineasca ? NU AM AUZIT ! Asa ca ... nu va bazati pe asa ceva, ca e doar in basme Razz si in povesti de adormit copii.

CristianTM.
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
cbogdan a scris:pai in primul rand tind sa cred ca nici varsta pentru carnet n-o are din reactia de mai sus.
sau are probleme serioase de perceptie, doar nu i s-a adresat nimeni Smile
....te rog nu mai fa afirmatii doar de dragul de a da din gura degeaba! ... referitor la permis am depasit cu ceva ani stadiul de "lamaite".

Vinti ... nu incerc sa aflu nimic vreau doar sa pun in discutie problema pietei auto sh din auto odata cu aparitia acestei taxe de "poluare" referitor la "rumegusuri" mai vechi de "euro3" care inca se tranzictioneaza in Ro la niste preturi supraapreciate ...

O simpla discutie nu inseamna neaparat ca trebuie sa obtin/aflu ceva...ci si un schimb de idei/pareri ... daca nu puteti purta o discutie fara sa faceti atacuri/critici la adresa persoanelor ce isi spun punctul de vedere atunci nu va vad rostul comentariilor in acest topic!
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sincer, nu vad de ce te agiti, dupa mine termenul "taran" nu iti era adresat si, la urma urmei, cam asa se intampla... cei mai scuturati pe la oras isi arunca gunoiul in ograda celor mai "cu scoala cat trenul"...
Asi zice chiar, ca asta nu se intampla numai in domeniul auto, ba chiar mai vartos... sub o forma usor diferita, asta se intampla in toate tarile... Embarassed
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu sunt deloc scumpe masinile pana in euro 3 asta e pretul
cu 800 euro iti iei o vectra din DE radiata si in stare de functionare cat de cat, daca vrei una cu toate actele in regula si sa mearga bine sub 1500 euro nu gasesti iar daca mai vrei sa o inscri in Ro ajungi la pretul uneia deja inscrisa ai avatajul ca a fost rulata si intretinuta bine
sunt si masini euro 2, 3 care costa in DE 3000 - 4000 euro........ sunt preturi supraapreciate?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR