Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi am mers la Opel Radacini pt a discuta cu baietii de acolo.Auzisem de la un vecin ca au un program prin care poti da masina ta opel ca avans pentru un alt opel, dupa o evaluare a pretului.Eu am astra G 2007 cu 6500 Km, si speram sa imi iau cam 10000-10500. si sa iau un astra H la 13800.Din pacate , deocamdata s-a sistat acest program avand cam multe masini achizitionate, urmand ca dupa ce se vor vinde sa introduca serviciul buy - back din nou.Asa ca mi-a taiat elanul si acum ma gandesc mai bine si parca nici dupa ce il vor deschide iar , nu stiu ce sa fac.M-am gandit mai bine , desi imi place interiorul si exteriorul la Astra H.( am zis ca nu mai iau masina fara climatronic) sa ma multumesc cu ce am pentru moment.Si ca si a mea e destul de buna fiind luata de noua sa o tin cam 3-4 ani, ca eu zic ca merge bine si macar acum cat am garantie sa stau linistit.Sotia zice ca urmatoarea masina va fi un Golf tot nou.Eu ma gandeam pentru viitor la un Golf, Seat Leon, Astra H. Voi ce ma sfatuiti? Sad
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Recent am asistat la cumpararea unei masini sh provenita din un astfel de schimb.
Este vorba de o vectra C, 2006 inca in garantie, cumparata de la dibas contra sumei de 12.000 de euro, in vreme ce masina a costat de noua 22.000, deci cineva trebuie neaparat sa piarda, acum depinde cine......., cel care a cumparat masina a facut o afacere buna zic eu, cel care a vandut-o catre dibas s-a ales cu un discount la masina noua, dar a pierdut destul de mult la masina veche, dar cel mai mare avantaj l-a avut intermediarul / dibas, care, zic eu, in ciuda faptului ca probabil a avut un profit considerabil, ne-a tratat ca si cand am fi cumparat masina gratis......., mai ales in momentul in care am incercat sa negociem ceva, ba chiar mai mult s-a suparat ca negociem la o masina second(in ziua de azi se negociaza la alea noi), dar una peste alta lucrurile au fost destul de ok


Daca e vorba de un H, e destul de bun, zic eu, fata de G, mai ales daca e si cu ceva dotari......, dar in afara de imagine, nu castigi mare lucru.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai mare dreptate.Asta zic acum. Normal, daca vad ca imi dau un pret de nimic mai bine o vand eu separat si iau mai mult.Dar in privinta viitoarei masini , ce m-ai sfatui ? mai adaug si Ford Focus 5 usi pe lista
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la Leon,am avut ocazia sa conduc unul din 2006 1900cmc 105 cp parca,exteriorul masinii este demential...dar ca feeling nehhh,mi s-a parut mai puturoasa ca a mea (Astra H 1,7 80cp),interiorul lasa senzatia de "ieftin".Per ansamblu e sub Golf5 sau AstraH.
Skip ads

  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Desi Seatul Leon cu ce am pus eu pe el la configurator a ajuns la 16000.Nu e ieftin deloc si zici ca interiorul lasa de dorit.
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
parerea mea strict personala,in plus nu mi s-a parut suficient de bine antifonata,zgomot mare in habitaclu.suspensia mai ferma ca la H
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Orice, numai Ford Porcus, NU... Twisted Evil
Seatul mi se pare o alternativa valabila, are un amic, chiar ala de 105 Cai, nu a avut probleme si e multumit de ea... In plus, se lauda cu un consum "rusinos" de mic...
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
pai ca e in neregula cu Fordul Focus? sunt curios!
Skip ads

  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
hehe! Laughing Cat de rusinos este consumul la Seat ? E vb de 1.9 diesel da
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
@Marius> Putin, 5 si un pic, e edevarat ce face mai mult drumuri de "tara" nu prea aglomerate... Singura observatie... forma celor "vechi" era excelenta, cele noi, cu mutra lor de fier de calcat, nu mi se par asa de reusite, e vorba aici de gustul personal...
@mircea> Sunt niste masini pline de mici bube, ce mai... e Ford, intr-un fel, sunt precursoarele Loganului (masina "mondiala" de unde numele...) Crying or Very sad Nu am avut si nici nu sunt curios, dar, direct sau mai pe ocolite, toti se plang... Nu uita ca intr-o masina "bagi" o galeata de bani, trebuie mers "la sigur"...
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ai dreptate, cand dai banii pe masina trebuie sa te gandesti bine ce cumperi ca sa-ti protejezi investitia si sa-ti faci viata mai usoara.
Eu am prieten cu Focus, TDCI, si pana acum nu a avut nici o problema cu el, il are de 2 ani si ceva. mai sunt si cazuri fericite cred. oricum la tinuta de drum Focusul e peste Astra, insa Astra tind si eu sa cred ca e mai fiabila.
si Opeluri au probleme lor insa cred ca avantajul este ca se repara mai ieftin, sunt simple si se pricep mai multi la ele.
pana la urma masina fara probleme nu exista, tot se strica ceva la ea, chiar daca e bine facuta, aici in romania mergem pe drumuri proaste si mai avem si carburant de proasta calitate, asa ca......
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu am un prieten care are un Focus diesel cu 270000 in bord, 200000 facuti in Romania fara nici o problema. ca piese si intretinere rivalizeaza cu Astra si are si cateva plusuri, cum zicea si Mircea mai sus. cat despre fiabilitate eu cred ca e la fel ca Astra
Skip ads

  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu am avut mondeo din 2002... o porcarie de masina... au iesit cu buba din fabrica la pompa de motorina.. am ramas cu ea iarna, pe coclauri.. am congelat... mai au probleme pe la 120-150k KM cu ambreiajul + volanta.. nu am scapat nici de asta.. inca 3000 lei aruncati.... am vandut ford si am cumparat opel Very Happy Nu am experienta personala cu Porcus, dar.. din cate am auzit pe la service uri.. e mai grav ca la mondeo. Este parerea mea bazata pe experienta personala, sa nu imi sariti in cap Very Happy
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
important e sa ai noroc la masina...mai am un prieten cu un mondeo 2.0 D 90 cai, adus de afara, 260000 km, merge de rupe pamantul. nu e normal sa cataloghezi o marca dupa ce auzi de la unii sau de la altii care nu prea au habar ce zic (am auzit mai multi oameni spunand ca Opel si Ford sunt cele mai proaste marci Evil or Very Mad )
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Cand am fost la opel fest pe transfagarasan , era la balea cascada unul cu un focus nou , care ramasese cu el in drum si saracul vorbea la telefon cu mecanicul de la service , ca-i spunea ala la ce sa se uite prin motor .
In timpul asta , nevasta-sa , o carcota din aia Very Happy , statea pe bordura pe margine si spunea intr-una : uite , ti-a trebuit ford ! eu ti-am spus !
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mda,, e de ras Laughing Nu preferatul meu fordul, dar vechiul model de focus , cel in 5 usi avea o forma mai rotunjita decat noul focus cel patratos.Dar tot intre Astra H Golf 5 si Seat Leon o sa aleg
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Orice dar sa aiba motor VW 1,9 TDI. E cel mai fiabil dintre toate motoarele de pe piata.
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Zafira sa-nteleg ca si tu ai vw polo? Laughing DAca e golf cu siguranta va avea 1.9
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
EU am Polo Diesel, dar nu e relevant, e un "1400"...
Oricum, are ceva mai mult de 250 000 la bord...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR