Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am avut un nefericit incident auto am bulit partea din fata a Corsei mele. Ideea e in felul urmator acum strang bani de piese si vreau sa stiu daca pot merge o perioada (nu mare max 1-2 luni) fara turbosuflanta pana fac rostde 900 eur sa o cumpar (s-a spart carcasa acesteia la impact) ? Mentionez ca voi merge usor......

Unii mi-au zis ca da altii ca nu........voi ce ziceti ?

Model: Corsa C 2001 , 1,7 DI motor Y17DTL
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
cred ca poti merge linistit si fara turbina...inportant e sa nu obturezi admisia aerului...masina va fi mai puturoasa fara turbo dar merge si asa...
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
si incearca sa mai cauti turbina si pe la dezmembrari... 900 EUR mi se pare mult
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Aveti idee unde sa incerc la dezmembrari, niste nr de tel sau adrese ar fi super!
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mike22, cum vrei tu sa mergi fara turbo ???

Ca sa scoti turbo (mai ales daca e carcasa sparta) din circuit, trebuie sa iti continui evacuarea cu ceva, si admisia de aer la fel, si sa infuzi intr-un fel conductele de ulei de la turbo...

Tu vrei sa mergi asa, cu turbina montata ? Daca da, eu nu as recomanda... turbina se poate sparge (daca e avariata) si sa iti ajunga bucati in motor, si mai departe... nu-ti mai povestesc.

900 euro e enorm de mult pt 1 turbina, banuiesc ca ai pus pretul de noua...

Vezi ca la rubrica Vand/Cumpar piese sunt mai multe adrese si nr de tel de la dezmembrari. Da telefoane si vezi daca au... Eu am dat (si am dat mult) pe turbo de 2.0, 300 euro de la dezm.
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Revin cu niste fotografii ale turbosuflantei pe care am stricat-o in accident

Voi incerca azi sa gasesc turbosuflanta sh pentru corsa pe la dezmembrari (telefoane), daca are cineva de pe forum astept sugestii (corsa c , 2001, 1,7 DI, Y17DTL). Se potriveste si de Astra G oare (la mine apare 1,7 DI la Astra am vazut 1,7 DTI) ?



  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut!
dupa cate-mi dau seama din poze nu prea-i la fel cu cea de pe astra G (1.7 dti). zic asta pt ca la a mea capsula vacuumatica nu-i pe turbina, ci undeva langa...
bafta
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
mai ales la Diesel ai sa ai probleme cauzate de lipsa turbinei
incearca sa vorbesti si cu "omuliber" de aici de pe forum poate se gaseste o solutie de reconditionare/reparare mai ieftina
Skip ads

  • danieldboca

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca daca omu isi permite sa isi ia o turbina noua , si vrea sa mai pastreze masina ceva timp sa isi ia una noua.
daca iti iei de la dezmambrari e posibil ca peste 15000km sa revi la problema initiala
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Tocmai asta este , o turbina noua (nu cred ca originala) costa inte 25 si 32 de milioane, bani pe care nu i-as da deoarece ma costa mai putin de 25 milioane restul pieselor (bara, faruri, capota, radiator, electrovent, traversa, etc.) iar turbosuflanta costa mai mult decat toate la un loc. Ideea este ca dupa ce voi achita piesele ~25 mil nu o sa mai raman cu multi banuti de aceea ziceam poate merge sa folosesc masina ~1 luna fara tubo pana strang banuti de tubina. Am gasit una sh ieri de Astra G 1,7 DTI si nu se potriveste e mult mai mare cea de 1,7 DI pt corsa c e mai mica si e fabricata de mitsubishi. Despre reconditionare/reparatie nu prea se poate din cate mi-au zis multi deoarece este carcasa ciupita rau/sparta si paletii indoiti.

Unde sa incerc la sh dezmembrari pt turbosuflante ? La cele de pe forum 50% din numerele de tel de acolo nu mai sunt alocate sau apartin altor persoane.

Poate ma indrumati voi...

PS. Culmea culmilor , am sunat la dezmembrari azi si am primit preturi pt ceea ce vroiam in afara de turbosuflanta pe care nu o aveau. Preturile de la dezmembrari au fost cu ~10% mai mari decat piesele noi din magazin cu garantie Razz Razz

Ex. Capota 390 ron la dezmembrari ...... 360 ron noua nouta cu garantie
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
stie cineva daca este aceeasi turbina de pe Opel Astra G 1,7 DTI ? L aun dealer de piese auto a intrat in program si aparea ca aceeasi turbosuflanta se potriveste pt Y17DTL si pentru Y17DT , iar din cate stiu Y17DT este motorul de pe Astra G.

Poate sa imi confirme cineva ? In cazul asta ar fi mult mai usor sa gasesc o turbosuflanta de Astra G 1,7 DTI
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De obicei fabricantii de turbine nu sunt aceeasi cu fabricantii de motoare. S-ar putea ca modelul tau de turbina sa se regaseasca chiar si la alte marci de masini, nu numai la Opel, deci probabilitatea sa o gasesi si la alte tipuri de Opel este foarte mare.
O turbina SH trebuie mai intai verificata si, - daca e cazul (in general este) -, reconditionata.
Am un Renault 18, si merg fara turbina de 80.000 km. Cu modificarile de riguare!
Bafta!
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
http://www.crturbos.co.uk/cat_13.htm aici ai un catalog cu felul turbinei...cu cati bani ai gasit turbina de astra G 1.7 ?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cineva repara turbine-0723266376-da si garantie un an si poate are o solutie si pt. tine.Parerea mea este ca pe o masina din 2001(si a mea este tot de atunci)nu se merita sa pui turbina de 900e atata timp cat ea toata face 8000e.Cred ca reparata e solutia.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca stai si cauti gasesti turbina si mai ieftina. poate chiar de afara daca are cine sa ti-o aduca. cat despre reconditionare nu cred ca renteaza. costa in jur de 200-300 euro (la noi) si oricum nu mai e ce a fost inainte. am prieteni care au facut, sa zicem greseala de a o reconditiona si nu au fost deloc multumiti. Personal nu am auzit in Romania pe cineva renumit in a reconditiona turbine. S-ar putea sa gresesc, totusi...... Rolling Eyes
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:http://www.crturbos.co.uk/cat_13.htm aici ai un catalog cu felul turbinei...cu cati bani ai gasit turbina de astra G 1.7 ?


M-am uitat pe lista de pe site si turbina mea are acelasi cod cu Corsa 1.7 DTI si Astra G 1.7 DTI , deci ar trebui sa mearga una de pe Astra G.

Care e treaba cu motor de Opel sau motor de Isuzu , eu cum pot afla care il am , in talon scrie Y17DTL
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu DTL este modelul fara intercooler. Daca nu ai intercooler, nu se potriveste turbina de astra G.
  • mike22

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2005

  • Mesaj Privat
b82bog a scris:Din ce stiu eu DTL este modelul fara intercooler. Daca nu ai intercooler, nu se potriveste turbina de astra G.


Intr-adevar nu are intercooler, insa codul turbinei este acelasi deci in principiu este aceeasi piesa numai ca la Astra G una din conducte se duce spre Intercooler care raceste...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR