Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ehei...lume mare...am revenit Embarassed ...intre timp am reusit sa aflu cu cine votez....cu regele Juan Carlos pentru cei care inca nu sunt lamuriti Very Happy ...asta si datorita sfatului intelept al marinarului betiv din fruntea catargului....SUNT CURIOS CE PARERE AU ACUM DUPA 3 ANI SI JUMATATE CEI CARE CREDEAU IN REVOLUTIA PORTOCALIE SI DE LA CARE POATE OBTIN SI EU RASPUNSUL LA INTREBAREA: CUM SA AJUNS LA ENCLAVIZAREA (a se citi DEZMEMBRAREA) ROMANIEI?... va amintiti de hartile ce aratau noua impartire a europei de est ce au circulat inainte de 2000 pe net si prin presa independenta?...aceste harti (igienice considerate atunci) devin pe zi ce trece tot mai reale Sad ....sa mai vorbim si despre "marea "tradare regala" din penultima zi a anului1947?....oare acelasi marinar betiv se poate erija in "scriitor de istorie"?cine sau ce ii da dreptul? cand vorbeste in nume propriu si cand vorbeste in numele paharului de wiskey (ca in numele presedintelui ales cu siguranta nu ar fi putut sa o faca)?....rugamintea mea inainte de a posta este sa cititi intreg topicul...multumesc anticipat.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Degeaba vorbim aici.
Pe net toti suntem lei dar in adevar suntem niste psisicute.Si tot mi-am adus aminte si o sa caut o poza sa o pun aici.
Pana nu urmam exemplul tarilor Arabice si sa iesim in strada pentru o noua "revolutie" nu o sa rezolvam nimic.

L.E.
Hai ca am gasit si poza.

  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Domnilor, degeaba ca vorbim discutii. Astazi am constatat ca am colegi de serviciu care iti cam sar la gat daca spui ceva de Base. Dupa o usoara polemica, imi pune in nas: " Petrica, omul asta pe care tu il blamezi, este singurul de la revolutie care a avut curajul sa ia taurul de coarne si sa se lupte cu toti, inclusiv cu lumea mafiota. Este singurul care spune lucrurilor pe nume, avand curajul de a incepe in sfarsit, ceea ce trebuia facut de cel putin zece ani in urma...". Am apucat sa ingaimez: " Tu inca ai copiii mici. Poate ca el ti-i va face fericiti. Ai mei acuma nu au loc de munca si nu-si pot incropi o familie. Sper sa nu ai nevoie niciodata de politici sociale."

PS No comment.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pacat domnule petre de astfel de oameni...imi este mila de ei....si cand ma gandesc si imi aduc aminte ca eram sa mor ca prostul la revolutie....ufff...macar traiesc ...altfel eram numai o alta cruce intr-un cimitir uitat de lume...cu astfel de oameni comunistii au stat 45 de ani la putere....si ei erau blanzi in comparatie cu cei de acum....
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dornit a scris:ehei...lume mare...am revenit Embarassed ...intre timp am reusit sa aflu cu cine votez....cu regele Juan Carlos pentru cei care inca nu sunt lamuriti Very Happy ...asta si datorita sfatului intelept al marinarului betiv din fruntea catargului....SUNT CURIOS CE PARERE AU ACUM DUPA 3 ANI SI JUMATATE CEI CARE CREDEAU IN REVOLUTIA PORTOCALIE SI DE LA CARE POATE OBTIN SI EU RASPUNSUL LA INTREBAREA: CUM SA AJUNS LA ENCLAVIZAREA (a se citi DEZMEMBRAREA) ROMANIEI?... va amintiti de hartile ce aratau noua impartire a europei de est ce au circulat inainte de 2000 pe net si prin presa independenta?...aceste harti (igienice considerate atunci) devin pe zi ce trece tot mai reale Sad ....sa mai vorbim si despre "marea "tradare regala" din penultima zi a anului1947?....oare acelasi marinar betiv se poate erija in "scriitor de istorie"?cine sau ce ii da dreptul? cand vorbeste in nume propriu si cand vorbeste in numele paharului de wiskey (ca in numele presedintelui ales cu siguranta nu ar fi putut sa o faca)?....rugamintea mea inainte de a posta este sa cititi intreg topicul...multumesc anticipat.

nu cred ca si-au schimbat multi parerile, betivanul se pricepe sa-i prosteasca pe oameni, iar cei doi mascarici care se cred mari opozanti il ajuta. Sper ca, grecii sa le dea in freza la colonizatori.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
....sa mai vorbim si despre "marea "tradare regala" din penultima zi a anului1947?....

eu nu comentez plecarea regelui, dar eroi au fost cei care au ramas si au murit in inchisorile comuniste sau au facut rezistenta armata in munti. ce e glorios in abdicare? chiar si asa, daca ar fi cazul eu as vota pt o moharhie in prezent.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:....sa mai vorbim si despre "marea "tradare regala" din penultima zi a anului1947?....

eu nu comentez plecarea regelui, dar eroi au fost cei care au ramas si au murit in inchisorile comuniste sau au facut rezistenta armata in munti. ce e glorios in abdicare? chiar si asa, daca ar fi cazul eu as vota pt o moharhie in prezent.

si eu, am si o propunere pentru regina



doar la asta as accepta sa fiu supus.
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Domnu' vreti sa fiti supus sau... suspus, ca nu mi-e clar. Da... cine e persoana ca n-am avut onoarea Very Happy
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
petrecila a scris:Domnu' vreti sa fiti supus sau... suspus, ca nu mi-e clar. Da... cine e persoana ca n-am avut onoarea Very Happy

si sus si dedesubt, lateral, in aer oriunde
cum nu o cunosti pe Regina XXX Jenna Jameson, macar asta a muncit din greu pentru acest nobil titlu. In alta ordine de idei

Funeriu regele invatamantului.
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@sever iulian: ma refeream la termenul de tradare....nu crezi ca, prin definitie, este altceva decat ceea ce sa intamplat cu adevarat atunci?...e adevarat ca nu este nici un eroism in a abdica dar uman vorbind si eu as fi facut la fel daca aveam un regiment de rusi infipt intre coaste....nimeni nu spune ca regele ar fi fost un erou prin abdicarea lui dar numai istoricii au dreptul de a analiza si eventual schimba istoria...nu un politician cu brevet de matelot si 2 clase mai mult decat cizmarul al carui demn urmas este....eu din contra, nu sunt un regalist dar traind printre supusii lui Juan Carlos vad cu ochii mei ce influienta are regalitatea asupra unitatii oamenilor, constiintei comune si dece nu a patriotismului local (a nu se intelege ca patriotismul este egal cu nationalismul cum gresit este inteles in romanica)...
  • petrecila

  • Mesaje scrise: 1,096
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru @liberlamare

Daca numele Funeriu este de origine maghiara, omul este posibil sa aiba dreptate (in acceptiunea limbii maghiare). Adica, "vorba lu' tata, dumnezeu s-o ierte".
El, ca el, dar Vanghelie care a fost "ejaculat"?
Oarecum off, deci scuze.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@ dornit fii sincer cu tine si spune daca afirmatia de tradare ar fi fost facuta de unul din cei 2 lideri ai opozitiei ai mai fi fost asa de deranjat?
ma mira faptul ca dintr-o data vedem o gramada de regalisti printre noi. daca imi amintesc bine, in anii de dupa revolutie regelui Mihai i s-a refuzat viza de intrare in Romania de catre regimul iliescu.
Skip ads

  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@sever iulian, te rog sa ma crezi ca sunt cat se poate de sincer, pot fi acuzat de orice (educatie invechita, reticent la nou, gandire comunista capatata pe bancile unui sistem de invatamant ceausist) dar nu de partinire...oricine ar fi facut astfel de afirmatii (oameni care de altfel fiind de varste apropiate cu mine au primit la varsta respectiva aceiasi educatie "marxist leninista") si-ar castiga dispretul in ochii mei...ce am vrut sa atrag atentia (dand acest exemplu cu regele, desigur fiind multe de discutat in multe alte domenii) este aceasta rescriere a istoriei cu toporul inmuiat in laturile unei gandiri incetosate de aburii alcololui pe servetelul servit adiacent paharului de wiskey...hm, poate ca gandirea imi este blocata si de faptul ca, sincer, refuz sa il cred pe cel care ma minte in fata spunandu-mi ca o duc bine in timp se urla foamea in mine...iarta-mi te rog virulenta dar, macar atat am reusit sa castig in decembrie '89: dreptul la opinie...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere (care prefer sa fiu "alegator" decat "supus") faptul ca ex-regelui nu i s-a permis intoarcerea in tara dupa lovilutie nu ma socheaza... Urmasii regelui Italiei li s-a impus acelasi regim, pana la o data extrem de recenta.
Ceea ce ma deranjeaza este CUM s-a aplicat acest lucru.
Personal nu apreciez actiunile recenta a trupei lu' Mihai, adica sa ne facem zgomot cat mai mult, ca oricum nu ne prea baga nimeni in seama si sa revendicam cat mai multe din ceea ce a scapat nedelapidat. Nu apreciez nici scriitoarea de carti de bucate, (la nivelul ei putea si ea sa faca vreo scoala, ceva, daca dorea sa aiba vreun rol public...) nici actorul de mana a doua "doctor in stiiinte militare" parca (gradul de colonel in rezerva i s-a dat probabil la "apelul de seara"), nici gorila in uniforma de opereta care sta sistematic in spatele fostului rege-copil... Rolling Eyes
In 1947 era un personaj popular, avand ca singura vina cea de a fi depasit de evenimente. Facea parte din istorie.
In 2011, consider ca este un personaj istoric, un fel de "muzeul figurilor de ceara" viu... Face parte din folclor.
In acelesi timp, stiind ca marinarul betiv nu apreciaza decat, eventual, pe... rregele Cioaba, nu pot decat sa deplang noroiul in care singur s-a bagat. Nu are statura nic macar de presedinte de CAP, dar mai de sef de stat...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Vad aici discutii infocate si vin si ma bag si eu, sper fara sa deranjez pe nimeni.

intrebare pentru cei care critica pe unii sau pe altii...
Eu sunt tinerel, vreo 24 de anisori si n-am prins revolutia, insa stiu ca familiei mele nu i-a fost niciodata usor pe vremea comunistilor, si poate zice cine vrea ce vrea, dar ambii bunici din partea tatalui si de fapt cam toata familia din partea tatalui a fost persecutata de comunisti.
Acum revenind la problemele actuale, vad ca fiecare criticati ba ca unu a votat pe base, ba ca i-a votat pe PSD>
eu unu n-am fost la ultimul vot, acum regret (desi ma costa vreo 500lei sa ajung la ambasada si apoi toate sansele sa-mi fie numarat gresit votul) si nu pentru ca ai iesit unu sau altu, ci pentru ca nu am pus stampila sa contez si eu la vot (chiar daca votam pentru oricine avea sanse mai mici).
de ce? dintr-o problema personala zic eu. sper sa nu ma creada lumea rasist sau altceva, departe de mine gandul asta. dar de 21 si unu de ani de cand avem "democratie" UDMR-ul a fost la conducere si mereu au facut ce au vrut.
Nu am nimic cu ungurii, am foarte multi prieteni din facultate ce sunt unguri din ungaria si ma inteleg foarte fain cu ei, bem cu placere o bere si facem glume despre transilvania, am si prieteni ce-i cheama Istvan (parca asa se scrie) si ma inteleg minunat cu ei, si desi vorbesc si ungureste, cand ii intrebi ce sut zic ROMANI.
am insa o problema cu cei care sunt mai "catolici decat papa", gen Csibi Barna, care se zbat pentru ceva ce nu a existat. regret ca nu am votat si ca romanii nu voteaza (chiar si aiurea) caci UDMR-ul reprezinta maghiarimea din romania, si care sunt undeva la 6% din populatie insa mereu reusesc sa ia mult mai multe procente din voturi, caci romanul nu iese la vot. din nou vor zice unii ca sunt rasist, insa de foarte multe ori cand am vizitat regiunile cu populatie maghiara mai mare, m-am simtit strain, nu am fost servit in magazine etc, caci nu vorbeste romaneste pana nu-i injuram, apoi invatau si romana.

Trecand peste asta, unii injura ca de ce s-a votat cu marinarul, intrebarea este: ce diferenta e intre a vota cu marinaru sau cu PSD.
Am avut o prietena foarte buna care a votat cu marinarul, si cand am intrebat-o de ce, a zis ca nu avea cu cine si s-a saturat de PSD, si adevarul e ca avea dreptate.
Eu sunt din vrancea, judet controlat de ciuma rosie (cum imi place mie sa le zic celor de la PSD). nu stiu cate judete mai sunt in cazul nostru, insa e trist ce se intampla acolo. Cred ca au auzit cu totii de baronul oprisan.
Acest om cu 8 clase (si-a cumparat intre timp diploma de bac si a facut si vreo 2 mastere pe la universitati ce nu stia nimeni ca exista) coduce vrancea de multi ani, si orice am vota tot el iese.
Acest om a furat cum nu viseaza altii sa fure, si daca voi credeti ca aveti bani, va inselati...
Din gardul casei lui de la km25 (drumul spre lepsa) sunt sigur ca poti face macar vreo 2 blocuri cu 16 apartamente. Sa nu mai zic ce palat are...
Am asistat cand se dadea mare la copii din fata blocului explicandu-le ca el e fan Audi si ca orice audi nou va aparea, CJ il va cumpara, era vorba ca trebuia sa apara noul A6.
Acum de cativa ani vrea sa faca parc de distractie langa focsani, pe un teren de 25Ha, culmea e ca o parte din terenul ala apartine masii, care si l-a cumparat ca sa faca gradinarit pentru ea. cine face gradinarit pe 15ha (cat are masa) departe de mine, dar ...
apoi a renovat cu mare tamtam drumul spre lepsa, care de fapt e national si face legatura cu brasovul, insa doar cativa kilometrii dupa casa lui mai e pe 2 benzi, in rest, drumul fiind renovat de prietenul lui umbrarescu in bataie de joc, iar prin unele locuri nici nu s-a atins.
Toate masinile pe care le conduce (si are multe si scumpe) sunt ale soferului, mamei, el n-are nimic.
Are vreo 5-6 dosare penale de prin 2005 incepute care tot bat pasul pe loc, dosare de prejudiciere a statului cu milioane de euro. dar inca in vrancea si prin restul judetelor PSD in care au fost trimise tot bat pasu pe loc.
El e omu care scoate pistolul la intrunirile cu non simpatizanti, care ordona politie sa amenzede oameni ce au avut curaj sa-i zica ca e golan (scotandu-i beti, insa fara a sufla in fiola) si etc. el e omu are s intituleaza "taticul nostru".
sa nu mai zic ca a desfiintat politia comuntiara (sau gardieni publici sau cum i-o mai chema) caci cheltuiau prea multi bani, si apoi au dat cu cantare contractul de paza pe 4 ani unei firme albastre din bucuresti, destul de mare (stiu toti ce firma are culoare albastra) pe niste preturi de nu-ti vine sa crezi (5000lei/luna pentru 24h de paza) caci are capacitatea de interventie rapida, desi astia nu au arme cu glont si nici o pregatire la fel de buna... in loc sa foloseasca politia comunitara sau jandarmerie ce paote face paza cu PM-uri.
si sunt zeci de milioane de golanii facute, in vazul tuturor, dar nu am timp sa scriu de toate.
Eu unu sunt satul de el, si sunt sigur ca in fiecare judet multi au alti oprisani si din asta as vrea sa cred ca lumea a votat cu PDL.
nu pot spune ca basescu e o alternativa buna, sincer sa fiu, nu prea vad pe cine am putea vota in romania...
chioru, piticu si blonda sunt praf si nu sunt in stare de nimic.....
psd-ul are tot apucaturile lui comuniste si e plin de fosti comunisti, au furat tot timpul cat au fost la guvernare si n-au facut nimic bun in romania...
PNL-ul, nu mai zic nimic de ei, ca si ei sunt incredibil de praf, inca imi aduc aminte cand crin antonescu era ministrul tineretului si inafara de tocat bani pierdut vremea nu a facut nimic.
Lumea a revotat cu PDL pentru ca s-a saturat de PSD, au avut zeci de ani de guvernare si n-au facut nimic decat sa distruga, mult mai mult decat PDL (desi nu ma indoiesc ca si PDL-ul ar fi facut la fel).
Inca imi se mai vad rezultatele PSD: autostrada bechtel care costa de 4 ori mai mult decat ar trebui (de altfel bechtel america a recunoscut ca in banii aia facea autostrada cu 16 benzi in loc de 4), petromul care a fost vandut cu toate resursele naturale si care acum creste pretul cum vrea muschiul lui, fara ca statul sa il poata controla si in curand va aparea rosia montana care si-a primit avizele tot de la psd. Nici un stat normal nu ar fi facut astfel de contracte/privatizari, dar pentru cateva mii de euro, astia ne-au vandut.. Si inca nu pot ierta PSD-ul (care il tin in puf pe tataia ilici), cel care a chemat minerii sa macelareasca studentii si spuma intelectuala la prima mineriada.
acum sincer spun ca PDL-ul s-a descurcat praf in criza economica, insa nu cred ca altii s-ar fi descurcat mult mai bine. In ro nu prea se mai produce nimic, toate licitatiile sunt date cu dedicatie (a se vedea umbrarescu si profitul lui urias cu 5 angajati) si toata lumea cauta sa fure sau sa ia spaga (aici nu ma refer la noi muritorii de rand, ci la cei care au putere decizionala si chair pot face ceva bun) si partea cea mai trista e ca li se pare normal (a se vedea cazul Adrian Severin, care desi a fost filmat cerand spaga, lui i se pare normal).
Cand am iesit din comunism aveam surplusuri de miliarde de $ iar acum avem gaura de si mai multe, gauri la care au contribuit toate guvernarile.
Punctul meu personal e ca marele rege ar trebui sa-si vada de treaba lui, si marinarul in betia lui a avut dreptate, nici un rege care isi iubea tara nu ar fi facut ce a facut el, chiar daca platea cu viata, si aici avem multe dovezi in istorie cand multi conducatori si-au dat viata pentru poporul roman. Prin gestul lui, toti romanii care au luptat pe front pentru intragirea romaniei au fost degeaba, si i-a lasat sa fie macalariti, iar apoi a plecat ca un las, lasand romania pe mana comunistilor, ca sa salveze draga doamen 1000 de studenti, uitand cati au fost lasati sa moara pe front alaturi de antonescu, si bagand romania in cea mai negra perioada a ei, din care inca nu am iesit, si zic eu ca va mai dura 50 de ani pana avem sanse sa iesim.
si reorganizarea, privita acum e un lucru bun, insa tare imi e ca vor face magarie si vor folosi reorganizarea sa fure si mai mult, dar in mare, pentru mine faptul ca voi scapa de oprisan nu e decat un lucru bun, caci capitala judetului va fi la constanta.


sper sa nu ma ia nimeni in nume de rau, suntem cat de cat mai apropiati decat unu pe strada, iar daca am suparat pe cineva sau cineva intelege ca vreau sa fac politica aiurea, rog sa-mi fie sters mesajul.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Una din dorintele emanatilor era daca va aduceti bine aminte sa ...fie asati sa faca ei politica si oamenii sa munceasca,adica visul oricarei dictaturi...politica trebuie sa faca fiecare cetatean cu drept de vot,sa se informeze pentru ca din cand in cand stampila aia bine intrebuintata poate face mai mult decat toti minerii adunati,si toate otrepele aciuate prin mass-media care canta cum le dicteaza cate un lider de haita de lupi flamanzi.
Caracatita rosie crescuta cu grija de comunisti pentru a nu fi dati jos de la putere nici in 1000de ani a ajuns abia acum la deplina maturitate,ei controleaza,totul au la mana lor trusturi media,finantele in cei 22 de ani a urcat in varf esalonul 2 din cea mai sinistra ideologie cei incapabili sa se impuna in regimul trecut au facut-o la revolutie.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mecaNIK, cum ziceam, toti sunt la fel, nu cred ca PDL-ul e cu mult mai breaz, sau PNL-ul, sau orice alt partid, dar parca m-am saturat de ciuma rosie, si faptul ca inca mai controleaza multe zone din tara dupa ce au pierdut alegerile ne explica cat de periculoasa e....
oricum, romania va intra pe fagasul normal cand nu vor maif i bani de furat, cand lumea va muri de foame si iesi in strada, si cand alte state ne vor conduce caci vom fi in incapacitate de plata....
  • dornit

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mda...in ultima vreme la statusul multor colegi de forum a aparut "alta tara" semn ca nu sunt singurul care a ales sa plece...occidentul are multe influiente asupra noastra, a celor dezradacinati, una dintre ele fiind largirea orizontului gandirii...oare numai cei din "alta tara" au ceva de spus?...respect din suflet opiniile colegilor ce s-au manifestat aici in scris dar mai multa documentare nu strica...
@scorpio...1000 de studenti?...dar daca erau 1 sau 2...nu O MIE....ai fi lasat acesti 2 studenti sacrificati din mandrie?...pasionat de istorie fiind am ajuns la concluzia ca romania a fost tradata la YALTA de Roosvelt si Churchill printr-o simpla trasatura de creion...(vezi faimosul bilet)...la vremea respectiva regele era doar un copilas (e adevarat cam prostutz) cam de varsta ta care nu a facut decat sa isi apere pielea (nu cred ca ai fi facut altfel)...iti respect opiniile dar sincer, mai multa documentare nu strica...in rest , sincer, iti compatimesc conjudetenii care il au la conducere pe cel mai mare cameleon politic ce exista in romanica....
un mail de ultima ora ce circula pe internet atrage atentia ca familia bas a facut achizitii de 900 milioane de euro prin intermediul EBEI in buricul parisului....pentru doritori pot trimite acest mail ...NU STIU DACA ESTE ADEVARAT dar datorita amaraciunii din suflet imi cam da "apa la moara"...sper din suflet sa isi pregateasca retragerea trimfala dupa terminarea mandatului dar fara sa reuseasca sa distruga ceea ce a mai ramas de distrus : UNITATEA NATIONALA...
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dornit, ai idee cati au avut de suferit si au murit in comunism? ai idee cati au murit cand regele mihai a intors armele si la tradat pe antonescu si a lasat armata romana sa fie macelarita de rusi si nemti?
1000 de oameni sunt un nimic pentru restul oamenilor omorati, si daca el Iubea romania se jertfea si el pentru ea, si ramanea in istorie ca un erou, nu ca un las...

oricum, mai aud pe unii ca ar vrea sa avem iar monarhie, fara sa gandeasca mai mult de genunchiul broastei.
Eu traiesc intr-o tara ce are monarhie, si tot ce vad ca fac monarhii e sa toace bani, toaca bani, toaca bani si toaca bani... in rest nimic, caci puterea lor e de jucarie, au mai mult rol de ambasadori, insa rolul presedintelui (cu e in romania) a fost luat de prim ministru, care are putere si mai mare ca la noi. si atunci intreb, de ce sa aruncam cu bani catre un maimutoi care sta degeaba si zice el ca are sange nobil? cu ce ma incalzeste?
acum cateva sute de ani, erau razboaie, inclusiv in tara, regele era mereu in pericol caci mereu vroiau sa-l otraveasca dusmanii, boierii sau alte familii ce vroiau si ele sa conduca tara, dar acum... doar toaca bani....

chestia cu EBA si 900milioane nu pot sa o cred... eu zic ca e o stire lansata doar pentru discreditare, si se reuseste, as fi pus botu daca taiau un zero, dar asa e o suma mult prea mare......
astea sunt sume lansate la care pun botu majoritatea needucata a romaniei, in special taranii, care cred orice li se serveste la tv si in ziare, fara sa gandeasca caci sunt oameni simpli, si nu au timp sa se gandeasca ca exista atatea jocuri politice in spatele cortinei.

si sincer sa fiu, sunt un nationalist foarte convins, si as da si pielea de pe mine daca as sti ca imi pot ajuta tara, insa nu as facea asta acum, caci stiu sigur ca daca cineva mi-ar promite ca daca eu mor romania o va duce bine, ma va minti... romania nu are un viitor prea bun, si pana nu iesim ca grecii in strada, pana nu jupuim de vii niste mari bogatasi (de fapt 99% din top 500 forbes) nu se va schimba nimic. nu avem sistem legal, juridic, si orice am face e degeaba....
Inca imi aduc aminte ca noi avem bugati veyron in romania.... masina de 1.1milioane de Euro... si o avem, e a unui copchil de rege al asfaltului....
Adevarul ca aia sunt mari afaceristi, si ar tebui sa invete si nemtii de la ei cum sa faca profituri de 30-40%...
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
un presedinte al unui stat, membru al UE, nu poate spune "tiganca imputita"( ce ar fi fost oare, ca un presedinte american sa spuna unui cetatean american de culoare, negrotei imputit?), "v-am ciuruit"( si se mai mira de ce-i lumea impotriva, pai is astia ciuruiti) si acum treaba cu regele.
nu stim ce se putea intampla daca nu abdica regele, putem doar presupune si au presupus si inca mai presupun istoricii, dar tu ca un presedinte cu scaun la cap nu iesi in public si-ti dai cu parerea despre un lucru, care in afara de toate consideratiile, tine de bun simt in primul rand, da de unde atat bun simt?
astia sunt unii dintre politicienii nostri, cred ca functiile plitice pe care le ocupa la un moment dat le dau dreptul sa spuna orice si oricum, imi pare bine ca se gasesc destui sa taxeze asemenea vorbe.
ce incearca sa faca acum pdl-ul e exact ce-au facut comunistii cand s-au instalat si ei, adica au sarit pe toata lumea ca numai ei si numai ei au dreptate, ceea ce face si pdl; au numit toti incompetentii, dar care le erau fideli in fruntea institutiilor, au desfiintat si infiintat institutii dupa cum le cadeau lor bine si peste toate astea trambitau in gura mare ca societatea creata de ei va fi perfecta, si am vazut cu totii cat de perfecta a fost(cum s-o fi simtind igas in fruntea unor oameni care au terminat Academia de Politie?)
ma declar social democrat, nu psd-ist si "ejacularea" lui vanghelie e un inceput, sper sa-i "ejaculeze" si pe altii, oprisan si altii ca el.
sper ca in Romania noastra sa ajungem sa avem si noi doua partide mari care sa alerneze la putere intr-o normalitate plictisitoare, sau o fi asa ca noua nu ne place sa ne plictisim?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR