Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare....am testat ,asina cu o interfata ELM 327...si in uram diagnozei mi-a dat eroare P0418...Ce credeti ca ar fi?unde trebuie sa caut defectiunea..?
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da mai multe informatii de motor,tp si an fabriatie si simptome...
  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din garaj:

* Model: Opel Astra
* Anul de fabricatie: 2002
* Motorizare: Motorina Y20DTH
* Culoare: NEAGRA
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce pt sa vad eu in garajul lui e doar ca e astra G si ca e neagra.nimic de motor sau optiuni.im instalez inapoi tis-ul si o sa raspund.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Profil... a vrut sa zica Ursu82 Cool
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
profil da..acolo am azut si eu ac.dar mai e si chestia ca at cind vrei sa fii ajutat dai si toate detaliile...doar nu pui pe cel care vrea a te ajute sa mai si caute tipul si motorul...si alte detalii.asta e parerea mea.inceci sa ajuti a sa fii ajutat.ajuti cu detalii sa fi ajutat cu solutii.iar felul in are se comporta masina atunci cind sint probleme nu se poate citi nici in garaj si nici in profil.
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am cautat in tis si nu am gasit acest cod de defect.mai incearca sa citesti codul de eroare cu alta nterfata care foloseste OP-COM sau cu TECH-2.
  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Codul in autodata:

Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu intotdeauna ceea ce e in autodata e corect.am vazut destule diferente fata de tis.
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salutare...in primul rand multumesc pentru raspunsuri.miercuri am programare la erebus(al 2-lea test intr-o sapt) sa vad ca mama naibi are masina.In al 2-lea rand imi pare rau ca nu am dat amanunte si date tehnice.mi se aprinde beculetzul,,masinutza cu cheitza'' cand si cand.nu are o anumita perioada.am fost la opel radacini saptaman trecuta:ce am citit pe Tech-2: p0400 si inca ceve de sistem nivel 2.mi-au sters codul.seara am plecat din bucuresti spre o localitate din apropriere(40 km) mers normal(maxima 140 km/h)si cand am ajuns si sa bag masina s-a aprins martorul.puteti citi mai multe si in posturile din capitolul Masinutza cu cheitza:D.mi-am cumparat un ELM327 si cu ajutorul programului Scan master am vazut acel cod p0418 si nici nu imi mai apare beculetul.c naiba sa aibe?
Masina: y20dth,astra g hatchback 2002 ,2.0 dti
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cred ca e asta P0400-critical system malfunction 2.mai sint citeva coduri cu P0400.data viitoare sa fi mai atent si sa reti totul referitor la cod:
-Check intake system/charge air hoses for leaks (secondary air, porosity and blockages) acesta e sfatul din tis.deci ai pe undeva o pierdere de aer dupa sistemul turbo si mai verifica si sistemul de vacuum care actioneaza supapa de pe turbina(wastegate-ul) si electrovalva pe acest sistem.banuiesc ca at cind apare beculetul ai si o pierdere de putere,fum negru.
  • cont-sters-13103

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.Inca nu am fost cu masina la un service opel ca sa clarific problema....dar am pus un ELM327 pe masina si eroarea este urmatoarea: P0418-Secondary Air Injection System Swiching Valve ,,2''.In ultimele 7 zile doar odata s-a mai aprins beculetul dupa ce am parcurs fro 5 km pe un drum de tzara( viteza a 2-a,nu am putut mai mult din cauza gropilor).am verificat furtunasele si racordurile dar nu am vazut nimic anormal pe acolo.nu pot spune daca am sau nu pierdere de putere ptr ca se aprinde doar cand parchez masina si nu sta mai mult de 2 minute aprins.o sa incerc data viitoare sa verific.credeti ca aceasta eroare influenteaza consumul de combustibil?

Multumesc
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cauta si verifica sezorul "bost pressue"cel care citeste presiunea de supraalimentare,sau e posibil la motorul de 2000 sa fie galeria de admisie murdara(asta e in functie de citi km ai) si clapetele de aspiratie sa se blocheze.este pe undeva pe aici referitor la aceste lucruri.nu iti pot spune exact pentru ca acest cod de defect in TIS nu apare.deci nu e un cod GM.incearca cu un program OP-COM sau AB-COM.eu pe primul il folosesc si am aceleasi coduri de eroare ca in TIS.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR