Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Azi citind rubrica "Sa ne descretim fruntile" am gasit un link catre un alt site. Pe acel site am gasit o mica poza cu o fetita pe care scria "Ajutaţi-o pe Daria să rămână în viaţă!" Am accesat acel link, am citit, m-a impresionat si am hotarat sa postez aici si sa va rog pe voi sa lasam pt cateva minute Opelurile noastre de o parte, sa accesati si voi site-ul Dariei si impreuna poate reusim sa salvam un suflet, un ingeras.
Pt a accesa site-ul Dariei, dati click oriunde scrie Daria

Daria are doar 11 luni şi suferă de o formă severă şi extrem de rară de hipercolesterolemie având colesterolul LDL de aproape 1000 mg/dl (valorile normale sunt intre 50 si 100 mg/dl), fapt pentru care are nevoie de o intervenţie chirurgicală în străinătate al cărei cost este de 85.000 de euro.
Speranţa de viaţă a unui tânăr care are colesterolul de 500 mg/dl este de 20-30 de ani, a unui bebe care are colesterolul de 1000 mg/dl ... nu vrem să ne gândim, pentru că Daria cu ajutorul bunului Dumnezeu, al rudelor, al prietenilor, al nostru si al tuturor celor care au posibilitatea sa ajute va strânge banii de care are nevoie pt operatie.

Dupa cum stim, comunitatea noastra se apropie de 20000 membrii. Hai sa aratam ca suntem uniti, ca avem suflet, cu ajutorul nostru Daria poate fi salvata!
Aceasta este Daria



Va multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
trist Sad
maine am sa depun si eu ceva
  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai am facut o donatie. Sper sa aiba succes cei 3!
  • oltean_d

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 1.8 140cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
am vrut sa accesez situl ca sa ajut si eu dar pagina nu mai este valabila.
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
se pare ca site'ul a fost sters!
frumusica fetita...merita sa traiasca.
daca dati de un link bun il astept sa fac si eu o donatie!
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dati-mi si mie contul de brd in ron pe pm ca nu am apucat sa il iau.
  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am gasi eu ceva pe google...

Daria are doar 11 luni şi suferă de o formă severă şi extrem de rară de hipercolesterolemie având colesterolul LDL de aproape 1000 mg/dl (valorile normale sunt intre 50 si 100 mg/dl), fapt pentru care are nevoie de o intervenţie chirurgicală în străinătate al cărei cost este de 85.000 de euro.
Colesterolul ajunge în organism prin alimentaţie (25%) sau produs de ficat (75%). Acest colesterol trebuie metabolizat cu ajutorul receptorilor LDL. Daria nu are aceşti receptori sau sunt bolnavi....... De aceea tot colesterolul (grăsimea) îi rămâne în organism, în sânge, şi se depune pe organele interne, pe pereţii vaselor de sânge, provocând inclusiv moarte subită prin stop cardiac.
Medicamentele care se dau pentru a reduce colesterolul (statine) nu-l reduc decât cu maxim 25% şi nu se dau la bebeluşi, ci după vârsta de 10 ani.
Se mai face afereza sângelui (un fel de dializă prin care sângele îi este scos din corp si curăţat de grăsimi). Această procedură ar trebui făcută o dată pe săptămână, dar nu se face la bebeluşi pentru că ar trebui să stea nemişcaţi 6 ore. Acest aparat nu există la noi în ţară. Costul în Italia este de 1.000 de euro pe săptămână.
Singura soluţie este transplantul de ficat. Din fericire, eu (mama) am aceiaşi grupă sanguina cu a Dariei şi sper să fiu eu donatorul..
Norocul nostru este că am descoperit această boală la timp şi că organele interne ale Dariei nu sunt încă afectate. Dar, am fost înscrişi pe lista naţională de transplant de ficat la numărul 134.
În condiţiile în care, la un spital din România, pentru a i se face analizele Dariei am aşteptat câteva ore pe holul spitalului cu ea în braţe stau şi mă gândesc cât trebuie să aşteptăm pentru transplant .…şi Daria nu are timp. Dacă nu facem nimic acum, la 4-5 anişori va trebui să-i facem 2 operaţii: un transplant de inimă şi unul de ficat. Dacă ficat, să sperăm că îi pot da eu, cine oare îi va da inima?
În România mortalitatea în urma transplantului de ficat este cu 14% mai mare decât oriunde în Europa (conform studiilor efectuate pe baza statisticilor Registrului European de Transplant de Ficat, www.eltr.org). Şansele de a duce o viata normală după transplant la bebeluşi sunt de peste 90 %.
Ne-a fost recomandată de medici români şi străini o clinică din Belgia, Saint Luc. Deja corespondăm cu ei. Costul transplantului efectiv
85 000 de euro. Este cel mai ieftin din Europa. Am fost programaţi pentru o consultaţie la începutul lunii august şi avem speranţa că o putem opera pe Daria în următoarele luni.
Iată de ce dorim să vă povestim ceea ce ni se întâmplă. Pentru că sperăm în înţelegere şi ajutor. Vrem să ne facem cunoscut cazul fiindcă doar aşa toţi cei care ar putea să ne sprijine o pot face. Orice ajutor (material, rugăciune pentru sănătatea Dariei, informaţii, recomandări pe care ni le puteţi face la firme care pot să ne sponsorizeze fiind scutite astfel de la plata impozitului pe profit cu până la 20%) pe care ni-l puteţi oferi îi va creşte Dariei şansa de a trăi.

Vă mulţumim pentru că ne ajutaţi, fie şi numai citind aceste rânduri

Florentina şi Florin Sîrbu

Conturi deschise la BRD IaÅŸi (cod SWIFT: BRDEROBU):
- RO96BRDE240SV01597572400 pentru RON
- RO88BRDE240SV01597732400 pentru EUR
- RO46BRDE240SV24567202400 pentru USD
Titular cont: SÃŽRBU CONSTANTIN FLORIN (CNP 1760625370031)
Cont paypal:
florinsarbu@yahoo.com



Acum este functional si site'ul: http://dariasarbu.uv.ro/site/
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cu parere de rau observ ca nu suntem foarte multi cei care am fost impresionati de necazul acestei fetite. Sper totusi ca multi dintre voi ati ajutat aceasta fetita chiar daca nu ati postat aici. Din fericire Daria a strans banii de care are nevoie pt interventia medicala. Am postat acum aici pt ca am considerat ca e de datoria mea sa anunt ca fetita a strans toti banii de care avea nevoie. Detalii puteti vedea pe site-ul facut pt ea.
Skip ads

  • cbogdan86

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ma bucur foarte mult pentru ei! Ma surprinde faptul ca intr-adevar, m-au trecut pe lista de contribuabili.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Sa speram ca suntem multi care am preferat sa donam si nu am mai anuntat.....
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@cbogdan86 ... din cate am citit pe acel site, foarte multa lume a cerut familiei ca numele lor sa apara pe site + suma donata. Nu pot sa inteleg de ce au cerut asa ceva ...

@vali zak ... daca dintre noi am donat multi sau putini nu mai conteaza, important e ca au strans toti banii si sper din suflet sa reuseasca sa se faca bine ...
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca au strans suma inseamna ca ea are o sansa . Dumnezeu sa ii ajute .
Skip ads

  • CiubyX

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Are o sansa mare...dar cu sacrificii mari din partea parintilor...din pacate va fi greu pentru Daria...in fiecare an va fi obligata sa mearga in Belgia la control si va fi dependenta tot restul vietii de imunosupresoare...
Doamne ajuta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR