Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca se refera la partea legata de scaun(observ ca asa este) nu poate fi vorba de punerea vietii in pericol dar oricum este o situatie neplacuta iar pentru noi,ceilalti, un motiv in plus sa cascam ochii.
Skip ads

  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
TeddyKGB a scris:Trebuie sa fii dus cu pluta sa pui spalatoresele sa-ti demonteze scaunele sub pretextul de a spala masina mai bine. Ai cazut cu ea in apa si era plina de peste sau ce? Inclin sa cred ca asa ai luat masina. E sh? . Eu nu cred ca as gasi la noi o spalatorie care sa stea sa-mi desfaca masina ca sa o spele mai bine. schimbale si asta e cu sh-urile. nu stii ce cumperi.



copii..va abateti de la traseu.
ca sa lamurim cate ceva : 1 Citit cu atentie primul post, cel in care e specificat destul de clar, ca nu e vorba de masina mea
2. da, e masina sh
3. e vorba de prinderile de pe scaun a centurilor
[ neamtu` nu prinde cu sarma centurile, si toceste suruburile de la scaun [stea] incercand sa le desfaca cu surubelnita

mai departe, ajutati un coleg din Iasi cu sfaturi practice Rolling Eyes daca o sa vrea, se va numi el. nu`l numesc eu, pentru ca nu`i frumos.
oricum...bine ca n`a avut "buba" in perioada asta....ca probabil azi nu`l mai cunosteam Shocked

si ca un PS....cascati bine ochii, si nu lasati masina nesupravegheata la toti sarlatanii
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Problema e ca masina fiind SH, in cazul unei reclamatii, cei de la spalatorie vor zice ca nu ei... ca asa o fi fost... sau ca altcineva intre timp...
In alta ordine de idei, cu tocitul surubului, nu e mare lucru. Si eu am patit-o. Cand am luat masina tapiteria de la un scaun era rupta nitel la o cusatura, si am schimbat scaunul cu altul (de pe o masina accidentata). S-a chinuit un mester juma de ceas sa desfaca centura, cand a terminat, a terminat si capul de la surub. Asa ca am mers acasa, si l-am rugat pe tata sa ma ajute. Initial am vrut sa schimbam surubul, dar nu avea tata surub cu acelasi pas, asa ca am prins surubul in menghina (cu 2 scandurele, sa nu distrugem filetul) si, cu bomfaierul, am taiat o buza in cap. Infiletarea s-a facut cu o surubelnita cu veleitati de levier.
In cazul amicului tau, foarte probabil ca capul surubului s-a terminat inainte de a reusi sa il desfileteze. Cine a fost grobianul? Poate cei de la spalatorie, poate altii... greu de demonstrat.
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:daca se refera la partea legata de scaun(observ ca asa este) nu poate fi vorba de punerea vietii in pericol dar oricum este o situatie neplacuta iar pentru noi,ceilalti, un motiv in plus sa cascam ochii.


Ba da, pentru ca ai intervenit asupra unui sistem de siguranta omologat al masinii, in sensul ca l-ai neutralizat!
Reclamatie la OPC si la politie? Pai poti sa plasezi masina la ei la spalatorie la un moment dat? Adica ai bon, martori, ceva?
Si daca o poti plasa, poti demonstra ca era intreaga masina inainte?
Si daca poti, poti demonstra ca au taiat-o ei?
Si daca poti, poti demonstra ca nu i-ai pus tu sa o taie?
Etc. etc. etc.
Flagrant? Nu face nimeni in cazul asta (desi ar trebui)!
Astfel, revin la primul meu post, ia-ti centuri si nu mai calca pe acolo, iar celora care calca, mai verificati si voi pe unde se umbla. Eu o singura daca n-am stat langa mester si am mers 500km cu roata fata stanga fara a avea prezoanele stranse (noroc ca mi-a zis ea Shocked )
Skip ads

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Da,ce inseamna sa lasi masina pe mana "nespalatilor" din spalatorii.Eu unul nu mai apelez la spalarea exterioara a masinii decat la spalatorie ecologica.Interiorul nu-l mai fac decat eu personal dupa un incident avut cu cei de la spalatoria ecologica pasarela Bucium...Auzi la ei,nu dau cu aspiratorul pe husele scaunelor ca ii vede patronul si nu intra in tariful de interior de 15 lei(RON)...au camera video amplasata acolo unde fac interioarele.Interiorul nu ti-l face nimeni in spalatorie cum ti-l faci tu insuti.Plus ca a gresit si propietarul masinii care nu trebuia sa-i slabeasca din ochi.Eu,unul...am stat numai pe capul celor din spalatorii caci fac treaba de mantuiala. Acum,chiar ca nu mai recomand nimanui din Iasi spalatoria ecologica din Bucium.Au devenit nesimtiti si au marit si tarifele.Nu poate rezolva nimic ptr. ca neatentia costa.
  • zuzakky

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2007 1,3 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din punct de vedere penal, fapta se numeste distrugere. Daca face plangere la politie e deja tardiva chiar daca are dovada faptului ca masina a fost la spalatorie. Fiind politist daca as avea in lucru o asemenea plangere as da din prima neinceperea urmaririi penale.
Eu personal imi fac interiorul masinii in fata blocului. stau la parter si conectez aspiratorul la priza din casa. E cel mai bine asa . Si la spalatoire nu o face nimeni cum o fac eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR