Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Se poate ajunge foarte usor la filtrul de polen (care la tine sigur e infundat si ideal e sa cumperi unul nou) desfacand acel plastic de deasupra aerotermei si a zonei de colectare a apei. Acel plastic se desface foarte usor ne avand nevoie de scule, ci prin miscare laterala si tragere.
Skip ads

  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dragi prieteni am scos filtrul acum 10 minute si a ramas socat,imi pare rau ca nu aveam aparatul digital sa puteti vedea ce am vazut eu in loc de filtru era un covor de noroi si frunze...dupa ce am reusit sa inlatur mizeria am scos si filtrul...cred ca ala era ca am scos ceva negru...cred ca e alb cand e nou si mai cred ca e cel original Smile),oricum acum sta la inmuiat ca vreau sa il spal si dupa pe luna viitoare sa iau altul
  • andei

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
o sa vezi ca n-o sa se mai abureasca! aceeasi problema am avut-o si eu
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Voistaþi bine..eu astã varã, când era oarecum cald, la cea mai micã ploicicã nu mai vedeam nimic...dãdeam ºi drumul la cãldurã, dãdeam ºi drumul la geamuri...ºi nici un efect; nu mai spun cã am prins o ploaie torenþialã ºi a trebuit sã trag pe dreapta cã nu mai vedeam nimic decât prin lunetã....dupã ce am schimbat filtrul de polen, situaþia s-a schimbat radical în bine....toatã afacerea a costat 300.000rol; vechiul filtru l-am spãlat ºi îl þin la pãstrare...era negru ºi dupã spãlare l-am scos la un gri deschis cu ceva tendinþe sprea alb, cel nou era alb imaculat...
E de luat in considerare ºi ipoteza radiatoruluide încãlzire, caz în care ar trebui sã se constate o scãdere a lichidului de rãcire din vasul de expansiune.
Skip ads

  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am spalat filtrul si am ajuns la un gri deschis,banuiesc ca nou este alb,cred ca cel pe care il am eu este de cand masina,oricum cand l-am scos era umed si noroios nicidecum uscat si cu praf,am curatat ceva la el si o sa il pun,sunt curios sa vad cum se prezinta situatia de maine,oricum am in vedere achizitionarea unui filtru nou dar pana atunci acesta sper sa faca treaba buna...va anunt maine daca sa schimbat ceva
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Azi dimineata era in sfarsit masina dezaburita cred ca am reusit sa scap oarecum de problema sa vedem daca se si mentine situatia,va multumesc la toti pentru sfaturi
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Dimineata este dezaburita dar se aburesc geamurile laterale in timpul mersului daca bag caldura,banuiesc ca este posibil sa scape radiatorul...nu stiu,banuiesc ca este posibil,oricum de la curatarea filtrului se cunoaste o mare diferenta
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
dar la Vectra A unde se afla filtrul de polen ?
Skip ads

  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu stiu sigur dar iti pot spune unde este la astra, deschizi capota si inspre parbriz este o garnitura transversala motorului, o scoti, si dupa scoti deflectorul de apa, este un plastic care se gaseste sub plasticul in care sunt prinse stergatoarele (il tragi spre exterior) si in spatele lui se afla filtrul de polen care se aseamana mult cu cel de aer, este prins in 2 cleme pe care le indepartezi si voila aici este. Merita sa incerci,este foarte usor de scos,eu am resusit din prima
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
la astra in spatiul dintre capota si parbriz e un spatiu destul de important. Aici in permanenta se aduna frunze si alte alea . De la ele se murdareste filtrul de polen si aburirea nu merge si inca o chestie naspa: pute in masina
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Da intradevar la mine cand am scos filtrul de polen pe langa el erau si frunze si o groaza de pamant, praf adunat in timp si + umiditate se transforma in noroi era un adevarat dezastru,dar cred ca nu mai fusese curatata din 1992 Laughing Oricum trebuie sa imi iau un filtru nou ca asta vechiu chiar si curatat nu mai e de tinut mult
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cornel_b a scris:dar la Vectra A unde se afla filtrul de polen ?


vectra A dc ii din 92 nu are filtru de polen , din ceilalti ani nu stiu sigur
Skip ads

  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
am citit cred prin niste posturi mai vechi de aici ca ar fi recomandat sa etanseizezi cu ceva pe baza de silicon intre plasticele care acopera filtrul de polen. la mine mai ajunge pe el apa de ploaie sau lichid de spalat parbrizul, am verificat cind l'am schimbat.
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai la mine nu era nici un plastic care sa acopere filtrul,trebuie sa fie si niste plastice, la mine era filtrul care se punea pe cadranul lui,si nu era acoperit de nimic, de aceea si latura care statea afara era plina de noroi si frunze, adica era 100% infundat, ma mir ca mai trecea ceva aer pe acolo dar eu m-am gandit ca era asa din cauza timpului, o fi cel din fabrica Laughing , oricum trebuie sa fie si niste plastice peste filtru Question si daca da cum mai trage aer, nu obtureaza filtrul????
  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
chiar daca masina are aer conditionat nu are filtru de polen
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Pai opelul meu nu are aer conditionat sigur si are filtru de polen si eu credeam ca filtrul de polen este legat de AC dar se pare ca nu este asa,in manualul de reparati se numeste filtru de aer/polen adica are 2 filtre de aer unul pt motor si unul pt habitaclu, al-2lea este cel de polen si se gaseste undeva sub parbriz...pe acolo trage aer aeroterma si e o zona care am obs la mine se cam umple de praf...trebuie curatata destul de des la praful din orasele noastre
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,541
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@MIHALCEA DAN: peste filtru nu vine decat plasticul cel mare, transversal... deflectorul de ploaie, parca ii zice, si trebuie montat cu grija..in partea dinspre parbriz intra intr-un santulet , daca nu e bagat acolo intra ploaia inauntru (ori in habitaclu, ori pica pe filtru si apoi in habitaclu; in partea dinspre motor treba ca marginea lui sa intra sub garnitura aia de cauciuc.
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Deflectorul de ploaie l-am prin sin sentulet dar cred ca am pus invers garnitura ca are o margine mai mare pe care eu am pus-o inspre motor, am obs asta iesi dar am uitat sa o schimb, cred ca nu ma insel,si maine dim o sa o intorc invers,dar am o intrebare la margini deflectorul nu a intrat in sant pt ca nu este la fel de curbat ca santul, este vb de o portiune de 5-7 cm in marginea dr si stanga...asa e si la voi ?
  • karg

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
scuze, m'am exprimat gresit. vezi aici: http://aspc.cs.utt.ro/~karg...r/filtrupolen.png - unde e pictata dunga portocalie, la imbinarea aia, se mai scurge apa. sper sa te ajute, pozele sint facut cu wbcamul.
  • mihalcea dan

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Daca aveti cumva o poza in care sa apara aceasta garnitura ar fi super sa vada si ochiul meu ca in manualul de reparatii au pus aia niste poze ca mai bine nu le puneau ca nu prea intelegi nimic...si poate ma lamuriti si pe mine cu deflectorul de apa am obs santul l-am bagat in sant in partea dinspre parbriz dar...parca are marginile iesite putin din sant
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR