Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • serj
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Buna
Am o Vectra A din 92, motor de 1,6( c16nz), cu motorul mai obosit. Papa destul de mult ulei. Un prieten mi-a indicat o segmentare sau sa cumpar alt motor.
Stie cineva cat costa o segmentare(cu aproximatie)?
Nu ma prea incanta gandul de a cumpara alt motor, pentru ca nu stiu cat mai are si el pana ma lasa.

Va multumesc Smile

P.S. : daca este alta discutie(desi nu am vazut) rog sa ma atentionati.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
poate scapi doar cu segmenti de ulei.
daca nu bate nimic im motor si merge frumos personal iti recomand sa il repari,dar sa folosesti piese originale si dacca ai grija de ea o sa mearga mult si bine.cel mai bine vezi cand desfaci motorul(daca tot desfaci motorul schimba si semetingurile de la supape)sau in caz supapele.

daca iti iei alt motor nu vei sti cand va cadea+nici cu un alt motor nu scapi mai ieftin,nu stiu pretul la motor dar cred ca in jur de 500euro se invarte+500ron inscrierea+manopera si cam te duce la piesele noi cu carel aduci la viata vechiul tau motor.

ps. doar o parere personala
  • serj
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
UUUUUUUAAAAAAAAAAAUUUUUUUUUUUUU
Shocked Shocked Shocked asa de mult e o segmentare?
De batut nu stiu ce sa zic. Parca undeva la 70-80 cand o tin constant se aude ceva. Sau poate sunt putin paranoic. Oricum o s-o mai scot sa vad daca e asa sau nu.

Mersi mult
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nu eu am dat aprox(nu stiu pretul exact) pretul unui schimb de motor,poate iesi mai ieftin.

pe mine ma costat in jur de 1200ron acuma aprox 4 ani (segmentul de ulei,semeringurile de la supape, pompa de apa, cureaua de distributie+manopera).

dar prima data desfa motorul sa vezi ce are poate o sa ai nevoie si de o segmentare totala cea ce ridica pretil.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ia-ti un motor de la dezmembrari, pune-l pe masina,
pe cel vechi du-l intr-un garaj si incearca sa-l segmentezi

daca vei cauta cu atentie vei gasi toata masina in 500 euro dar neinmatriculata
  • serj
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
da. pana la urma bate. pe la 100 se simte o bataie si pe masura ce urca viteza bataia e tot mai puternica. oricum mult peste 100 nici nu mai poate urca.
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca mai bine ai lua un alt motor.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@serj dacati iei altul ia de pe o masina care inca functioneaza ca sal poti incerca!si ar fi bine sa il iei tot cu ecu...ca poate diferi versiune de soft.
verifica ecu daca da vreo eroare!dar inainte de asta plimbate ....tureaza motorul in sarcina si uitate daca apare vreo eroare(martorul ckeck engine).
Skip ads

  • serj
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Asa voi face. Acum ramane doar de vazut piata. Am gasit unul la 400 euro si garantie 6 luni. Mi-au spus: "E bun, domnule. Are tot ce-i trebuie. Ti-l si punem." Da. Dar pana acum, intr-un singur an ( la 2 masini ) am schimbat 6 mecanici Mad . Asa ca intai imi gasesc mecanicul si dupa aceea imi iau motorul.Sper s-o rezolv pana la inceputul lui noiembrie.
Va multumesc de sfaturi Very Happy .
Se poate inchide.
  • rave

  • Mesaje scrise: 503
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Si eu tot cu o Vectra A C16NZ si o problema: motorul scuipa ulei destul de mult pe la joja, adica daca tin mana acolo si turez un pic in cateva secunde am ditamai pata de ulei pe palma. De asememea si sufla destul de puternic pe la joja. De mers motorul merge foarte bine, nu consuma ulei mai deloc (am completat maxim 100ml in ultimii 3000km). Poate consumul de benzina este cam mare, undeva la 10-12 in oras cred. Afara insa este in limite normale (5-7).
Ce credeti? E nevoie de o segmentare? Sau e normal sa scuipe ulei pe la joja la motorul asta Confused . Masina are ~220000km.
Multumesc
  • vgv21

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai consumul de benzina e normal, la anii masinii e chiar mic, iar cel de ulei este excelent. La motor, daca merge bine, la ce naiba sa dai cu sutele de euro aiurea, ca o sa te alegi sigur cu un motor care o sa se auda bine dar o sa-ti pape 1l ulei la 3000 km. Am vazut d-astea.
  • Raphaell

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 1993 1.7 TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut si eu am tot un Opel Vectra A model din '93 1.7 TD .... eu cred ca am o problema la Turbo ... am impresia ca e infundat sau ceva de genu ... pt ca atunci cand apas acceleratia ... foarte prost trage motorul ... un mecanic mi-a zis ca motorul asta ar trebui sa traga un pic mai bine ... si cica asta e prea lenes ... ce as putea sa fac... el mi-a zis ca sa il las sa dea jos Turbo si sa il curete bine ... problema e ca nu stiu daca stie sa il curete ... voi cam ce ziceti ... zicea ca o sa il curete cu decarburol sau ceva de genu asta ...
P.S. Masina are 215000 Km ...... dar nu a fost forjata ... numai de cand e la mine ... adica de anul trecut Very Happy
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Verifica starea filtrelor, daca nu merge, desfa evacuarea/catalizatorul si curate-le apoi desfa turbo
  • Raphaell

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Vectra 1993 1.7 TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Filtrele sunt schimbate ... (aer,motorina,ulei) anul asta catalizatorul e luat jos (de anul trecut) .... pt ca era foarte infundat ....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR