Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • valik

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca are cineva asha ceva montata sa ma lumineze si pe mine, ash vrea sa imi pun GPL, dar am 1000 de intrebari: consum, uzura, fiabilitate, etc
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu.pe motor de 2.0 cu asta am 25k km.
deci...intreaba
  • valik

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu care e diferenta de consum GPL-benzina.
Care e viata motorului cu GPL? Am auzit ca se buleste mai repede.
E adevarat ca se strica evacuarea mai repede?
Cat de fiabila devine masina?
Ce probleme ai intampinat pana acuma de cand ai GPL?
Ce marca de butelie recomanzi?

Uff, nu mai am intrebari, multumesc.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E placebo treaba ca se strica de la GPL, e drept ca se uzeaza un pic mai repede supapele si scaunul lor, dar eu zic ca nesemnificativ.
Inm schimb mersul pe gpl necesita o intretinere stricta a motorului, ulei schimbat la timp, de calitate sau special pt gaz, buji, la fel, etc...........
Consumul de gpl poate fi reglat sa fie aproximativ la fel cu cel de pe benzina, insa puterea motorului va fi mai redusa.
Cat am avut gpl pe fosta, nu am avut absolut nici o problema, si dupa spusele actualului propietar, nici el nu are, asta in 2.5 ani
Butelia nu conteaza, mai importante sunt mixerul, plamanii, supapele de siguranta.
Skip ads

  • valik

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de informatii.
Acuma ramane sa ma decid ce fel de butelie sa imi pun...in locul la roata de rezerva sau din aia mare, tu de care recomanzi?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
viata motorului pe gpl:ecemplu dacia 1,6i 100k km pe gaz si motorul inca nu e desfacut
amestec sarac gpl duce la arderea supapelor de evacuare si a garniturii de chiulasa,la dacie trebuia sa reglez culbutorii la 40k km
probleme pe gpl nu am prea avut.cu a spus si db77aaa ulei bun si la timp,filtru de aer la maxim 10k si bujii la maxim 30k
butelie recomand ce in locul rotii de rezerva,cu cealalta cam omori portbagajul plus spatiu mai putin.
instalatie gpl recomand din cele mai bune:brc,landirenzo,tomasetto,minim stag 100,stiu cei care monteaza cce sa iti puna.
vezi ca e forum dedicat gpl si acolo gasesti toate raspunsurile.
stag 100 e electronica instalatiei si este destul de performanta pt masina ta.
nu recomand instalatii cu reglaje cu surub,sunt neperformante si consuma mai mult.
teoretic consumul de gpl este de 1 l peste cel de benzina,practic depinde de instalatie,calitatea gazului,consumabile,etc.
la mine c20ne consum 9-10 exterior si 15-18 oras.
  • PIKE

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am pus gaz acum doua luni pe masina mea (vectra 1.8, 16v din 2000) si sunt foarte multumit. Consumul este aproape acelasi (+ 1 L), acceleratia si viteza aceleasi. Secretul consta intr-o instalatie secventiala BRC.
Pretul a fost de 2150 lei la oferta.
  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dar mai merge pus GPL daca am sau vreau sa ii fac modificari sport la motor (remapare, filtru , toba sport) ?
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
asta tre sa il intrebi pe maiandrei. dar nu cred pt ca el zice ca in urma remaparii sa se foloseasca minim 98+ deci asta cam exclude gazu
  • tzul
  • Suspendat
  • 3 mesaje
  • din 19 Apr 2010
  • Vectra 2001 z16xel
  • Buzau
  • tzul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 z16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:viata motorului pe gpl:ecemplu dacia 1,6i 100k km pe gaz si motorul inca nu e desfacut
amestec sarac gpl duce la arderea supapelor de evacuare si a garniturii de chiulasa,la dacie trebuia sa reglez culbutorii la 40k km
probleme pe gpl nu am prea avut.cu a spus si db77aaa ulei bun si la timp,filtru de aer la maxim 10k si bujii la maxim 30k
butelie recomand ce in locul rotii de rezerva,cu cealalta cam omori portbagajul plus spatiu mai putin.
instalatie gpl recomand din cele mai bune:brc,landirenzo,tomasetto,minim stag 100,stiu cei care monteaza cce sa iti puna.
vezi ca e forum dedicat gpl si acolo gasesti toate raspunsurile.
stag 100 e electronica instalatiei si este destul de performanta pt masina ta.
nu recomand instalatii cu reglaje cu surub,sunt neperformante si consuma mai mult.
teoretic consumul de gpl este de 1 l peste cel de benzina,practic depinde de instalatie,calitatea gazului,consumabile,etc.
la mine c20ne consum 9-10 exterior si 15-18 oras.


ce ulei recomanzi pt gaz? eu abia am intalat gpl ... schimbul de ulei l-am facut la reprezentanta si mi-au pus GM.
bujii de care recomanzi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR