Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut !
ieri mi-am luat placute pt masina din semnatura. pe fata le-am schimbat.
pe spate nu am reusit sa le desfac. am gasit un singur surub de 13 pe care l-am desfacut dar nu iese etrierul. stie cineva cum...? e sistem de franare bosh.
si mai am o problema. mi se pare cam elastica pedala. dupa ce fac 2-3 pedale se intareste. ma gandeam sa o aerisesc si eventula sa schimb lichidul. la astea se procedeaza tot ca la dacie...? e vreo diferenta...? ca la alta masina decat dacie nu am mai umblat pe la frane...
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
eu am sistem lucas, tot un surub de 13 si dupa ce am desfacut surubul, am scos si etrierul..... par asemanatoare
uite si aici pt aerisire :
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=aerisire
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
se ridica din partea de jos...? ( de unde am scos surubul...?) sau iese cu totul etrierul...?
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
este sus, parca, surubul. dupa ce-l desfaci, misti usor de etrier (daca nu cumva a ramas blocat) sa-si faca un pic de joc si apoi il tragi afara. la mine a iesit usor...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
surubul e in partea de jos. dupa ce l-am desfacut, am incercat sa trag de etrier. si nu a vrut sa iasa. intrebarea e: etrierul iese de tot de pe suportul ala...? sau ramane blocat intr-o parte si se ridica ca si cum ar avea balama?
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Le-am schimbat eu ...ieri!
Atentie, am sistem Bosch
Dupa scoaterea surubului, trebuie scoasa siguranta - un fel de saiba cu doua aripioare.
De asemenea trebuie scoasa siguranta de la cablul franei de mana: are un fel de ureche - daca aveti probleme fac niste poze.
Atentie la presarea cilindrului de frana (pentru ca etrierul sa incapa pe placutele noi, mai groase, normal), in sensul ca acesta NU SE PRESEAZA inapoi.
Aici este o problemuta - eu mi-am confectionat o scula dintr-o platbanda pe care am polizat-o astfel incat sa am la un capat un fel de furculita cu doi dinti. Dintii aia trebuie sa intre in tesiturile cilindrului de frana pentru a-l putea INSURUBA inapoi.

Repet: daca aveti nevoie de mai multe detalii fac niste poze...

LE atentie - trebuie schimbate placutele pe toata osia - adica la ambele roti fata sau spate.
De asemenea, dupa operatiune franati de cateva ori, trageti si frana de mana sa se auto-regleze placutele...
in rest, bafta!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
gata am rezolvat treaba..
am avut o problema ca am fost la magazin si luat alte placute.. dus inapoi si luat cele care trebuiau.. modelul cel mai simplu..
eu nu am nici o siguranta la primul surub mare doar la cel de la cablul de frana..
pt insurubat am folosit un cleste stomatologic pt extractii Laughing
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Foarte tare cu clestele stomatologic! Very Happy

Siguranta de pe surub "imbraca" cu cele doua aripioare prezonul in care intra surubul, astfel incat mareste rezistenta ansamblului si chiar daca scoti surubul etrierul tot nu basculeaza in sus.
  • dimciu_stefan

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT 120cp Cosmo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2009

  • Mesaj Privat
imi poate spune cineva ce scule imi trebuie pentru a schimba placutele de frana fata-spate la un vectra din 2006? Si eventual niste placute recomandate, nu as vrea sa pun noi si sa am surpriza ca scartaie
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR