Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cerbu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sunt proaspatul si mandrul posesor al unui opel astra f cabrio, fabricatie 1995, 1,6 injectie monopunct. ca sa sar la subiect, NU GASESC SERIA DE MOTOR! m-am fatzait pe langa el vreo 15 min, si nimic. in actele ei din germania nu apare asa ceva. am fost ieri la un magazin de piese auto sa imi iau bujii si fise (cam ineaca), si da-i omului codul de motor daca ai de unde. pls, ajutati-ma sa identific acea serie... si am tot dat cu search si nu prea am gasit un manual de reparatii, utilizare... daca exista vreun site de unde se poate down, mii de thx
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Codul motor trebuie sa existe pe documentele masinii, poti sa nu ai serie motor daca acesta a fost schimbat. In alta ordine de idei nemtii considera motorul piesa de schimb si de aceea nu trec seria in acte, dar intotdeauna este trecut TIPUL motorului (gen c16se, y17dt, z20let,...) asa ca mai cauta.
  • moldovan_nicu74

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa scrie pe cartea de identitate,pe unde e trecut si tipul motorului spre exemplu c14nz dupa care este seria din 8 cifre cred
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut...azi am gasit si eu seriea motor Opel Astra f 1994 motor X16XEL (ECOTEC)
....cum te uiti la "aia" de ulei....in dreapta eu este poansonata pe muchia chiuloaseide sus in jos...tip motor dupa care o serie motor (la mine 8 cifre)....POZE GASITI IN GARAJUL MEU .


Locul este plin de rugina...eu am folosit acid fosforic luat de la o vulcanizare .... dai pe suprafata...lasi un pic....putin smirghel...putin carpa ...mare atentie ca e poansonat foarte usor si se poate sterge si atunci belele....
Skip ads

  • cerbu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1995 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
plm, nu e pe nicaieri... nici in brifurile alea din germania... nici pe masina. cum sa fac sa aflu tipul motorului? probabil o sa mi se mai ceara si cand o sa comand alte piese...
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
in brief-urile germane nu gasesti tipul motorului si seria lui pt ca Germania considera motorul ca o pisa de schimb...nu gasesti decat puterea in KW si rotatia maxima....dupa astea poti gasi motorizarea. .... Intereseaza-te de pozitia serii si tipului de motor pe masina ta si "dezgroapa-le"...trebuie sa ai foarte multa rabdare pt ca sunt poansonate foarte usor.... dc nu apeleaza la niste "baieti" care te pot ajuta/indruma sa clarifici problema.... mai poti apela si la reprezentanta sa-ti stabileasca tipul motorului....dar nu stiu cat ar putea costa...
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai poti folosi programul AUTODATA 2004 sau ce versiune gasesti....acolo sunt multe date despre modelele fabricate pana in 2004. Trimite-mi un pm in care specifica toate date-le masinii ...an+luna fabricatiei.....kw/rotatii, capacitate motor si incerc sa te ajut.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu ,nu gasesc seria de pe motor si nu stiu ce tip de motor am.Masina este din germania cu acte de germania,benzina 1,6 din 95
Skip ads

  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
e...dc o sa mai citesti odata cu ochii deschisi ce am zis...si ce scrie in brief te descurci tu...
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
RedLabel a scris:e...dc o sa mai citesti odata cu ochii deschisi ce am zis...si ce scrie in brief te descurci tu...

Ti-asi fi mult mai recunoscator daca nu m-ai lua la misto (,,dc o sa mai citesti odata cu ochii deschisi ce am zis'') .Am postat aici in ideia in care nu am fost lamurit de explicatiile tale si ale altora,adica la mine nu apare seria in locul indicat de ei,azi am gasit niste numere pe blocul motor dar nu cred ca au nici o treaba cu seria lui mai ales ca in cartea tehnica a masinii imi indica locul unde ar trebui sa fie seria pe motor si nu este.

opel astra caravan, 13-03-1995, 52kw,5000rot/min


Ultima modificare facuta de Radovan_eu la Mie 11 Jun, 2008 1:06 am, modificat de 2 ori in total
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
marca....model....luna/an....kw/rotatie max .... astea sunt in brief....
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
daca sunt 52kw/5200rot/min atunci motorul este X16SZ ....seriile sunt in acelasi loc cu ale mele...
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Refuz sa cred ca masina care e trecuta prin RAR la noi nu are specificat in cartea de identitate tipul si seria motor-poz.10. Mai se poansoneaza seria motor si pe muchia unde se unesc motorul cu cutia.Cel mai simplu e sa mergeti cu masina la o statie de ITP si va edifica ei pt. 10 ron. Bafta.
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu sunt ceva mai noob , deci am in brief.-ul din germania , seria aia cu WOL..., dar cod motor nu am trecut, din ce am tot citit pe aici am inteles asa : ca a mea masina avand 1998cm3 si 136cp (din ce mia zis neamtzu) si fiind pe benzina ; am inteles ca am motor X20XEV . E asa sau nu , mai exista alta posibilitate , aa si am vreo sansa sa o fac pasta euro 3 ? (in brief e trecut D3)
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nici o şansă să o treci mai sus de Euro II. asta e deja altă discuţie Esti OFF TOPIC
  • shjnock

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X17TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dar macar cu codul motorului am facut o presupunere corecta ?
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca nu e topic inchis pot sa confirm faptul ca pot exista cazuri in care seria motorului lipseste si nu se poate pansona fara demontare daca vreti sa citez cartea de identitate.asta e la masina mea
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
motoarele de opel 1,6 injectie monopunct sunt c16nz.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
in 95 nu prea mai e c16nz.e x16sz sau x16szr
  • deleted-16555

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
sau X16XEL
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR